Recenze: Grafický tablet XP-Pen Artist 13.3 Pro13 min čtení

recenze xp-pen artist 13 pro

Poprvé se mi dostal pod ruce grafický tablet s obrazovkou a to XP-PEN Artist 13.3 Pro. Dosud jsem měla zkušenosti pouze s klasickými černými tablety bez obrazovky, kde se mi osvědčila značka Wacom Bamboo. V recenzi krom vlastností samotného XP-Penu budu také mluvit o pocitech a rozdílech, které obrazovka oproti klasickému tabletu přináší a skrze který typ se kreslí lépe.

Grafický tablet je úplně něco jiného, než klasické dotykové tablety běžící na Androidu či iOS. Tento typ tabletu nefunguje samostatně, nýbrž pouze při propojení s počítačem. Slouží jako alternativa myši a g.tablety bývají buď s obrazovkou a nebo bez ní. Bez obrazovky je to jen černá plocha na stole, po které kreslíte dodaným perem a přitom sledujete obrazovku počítače, stejně jako u používaní myši. Tablety s obrazovkou slouží jako displej i kreslící plocha v jednom, je to jakoby další obrazovka k počítači, skrze kterou lze kreslit perem.

 

Tablet s obrazovkou?

Ač se může zdát, že tablet s obrazovkou za 10 000 Kč bude lepší, než tablet bez obrazovky za 1500 Kč, není to tak. Spolu s obrazovkou přichází spousta nevýhod, jako je viditelné spoždění linky za perem, nepřesnost kreslené linky vůči doteku pera (ani s kalibrací to nelze úplně vychytat) a vzdálenost pera od displeje (určeno tloušťkou skla na tabletu). Také můžu zmínit obrovské množství nutných kabelů a spoustu dalších věcí. Pojďme se ale podívat na to, jak si recenzovaný XP-Pen Artist Pro, poradil s těmito klasickými problémy obrazovkových tabletů.

xp-pen artist 13 pro

xp-pen artist 13 pro

Paralax a zpoždění linie

XP-Pex má laminovaný displej (narozdíl od konkurenčního tabletu Wacom Cintiq), takže netrpí problémem paralaxu, kdy tloušťka skla zvětšuje vzdálenost kurzoru od špičky pera. Zkrátka displej je hned u špičky, skoro žádný vzdušný prostor. Paralax je ale jen tím méně důležitým problémem při doteku pera, horší nepříjemností bývá přesnost a také odezva, rozumějte zpoždění linie. I když má konkurenční Wacom Cintiq vzdušný prostor, při tahu perem si linie drží svou cestu, kdežto u XP-Penu je linie zvlněná i když se kreslí podél reálného pravítka. Problém má i při natáčení pera do různých úhlů. Kurzor zkrátka vůči špičce pera není zcela loajální a mírně poskakuje. Není to příliš znát, ale problém to je. Také se při tahu perem kurzor za perem táhne ve výrazné vzdálenosti a to až v řádech centimetrů při rychlém tahu, odezva tabletu na pero je prostě pomalá. Nicméně není to konkrétně problém XP-Penu, ale všech tabletů v této cenové relaci (Wacom One, Wacom Cintiq, Huion Kamvas). Problém konkrétně XP-Penu je však lagující linie, ostatně to můžete vidět na mém testu ve videu níže. Při kreslení to naštěstí nijak nevadí a nevnímáte to. Pro test jsem v programu SAI vypnula stabilizér linky, takže není zpožděna ničím jiným, než samotným výkonem tabletu.

Pokračujte na další stránku…

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (6)

 1. Tomáš Maňhal 22. 8. 2020 @ 9:30

  dostala jsem 13.3″ Grafický tablet s displejem XP-Pen Artist 13.3 Pro. tablet splňuje požadavky amatérské kreslení, animace. Lepší než myš.přítlak je rozhodně vynikající vychytávka,protože pomocí přítlaku můžeš měnit velikost stopy .

  Odpovědět
  • Tereza Kalivodová 22. 8. 2020 @ 19:28

   Samozřejmě že je lepší než myš, to už je lepší jakýkoliv tablet, i nejlevnější bazarovka jaká jde sehnat 😀 Nicméně za 10 000 tento tablet rozhodně nestojí a za desetkrát nižší cenu lze sehnat nějaký lepší. A funkci přítlaku mají naprosto všechny tablety.

   Odpovědět
 2. Možná by bylo fér napsat, že tablet má 2 × menší zpoždění než Wacom One
  což pokud Vám vadí u tohoto tabletu proč doporučujete tablety Wacom.

  Odpovědět
  • Dlouho jsem používal Wacom Intuos S, pak jsem dostal do ruk na vyzkoušení XP-Pen Artist a to zpoždění je tam otřesné, rozdíl Wacom za 2000,- a XP-Pen za 10000,- obrovskej. S radostí jsem se vratil k Wacomu.

   Odpovědět
   • ale jedine tak bez displeju za 2000, lebo som pozeral a nikde som nenašiel tak lacný Wacom

    Odpovědět
    • Tereza Kalivodová 16. 9. 2021 @ 20:41

     Wacom bez displeje stojí třeba na Alze jen tisícovku (bez akce) co teď koukám, rozhodně se jej vyplatí koupit než utrácet 10k za xp-pen nebo nějaký jiný s obrazovkou. Sem tam kreslím na tabletu s obrazovkou když nejsem doma a čím dál víc si cením toho svého levného doma, hlavně díky tomu že mám celkový pohled na obrázek a nezavází mi tam má ruka. Času na zvyknutí si na tablet s displejem jsem už měla dost, nepřesvědčilo mě to a stojím si za tímto článkem. Také jsem zmíněný xp-pen zprovozňovala na dvou dalších počítačích od doby psaní recenze, pokaždé mi to zabralo celý den, neskutečně špatně pořešená kompatibilita jak s různými pc, tak s různými programy, hromada problémů.

     Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings