Jak rapidně zvýšit rychlost internetu? Možná máte jen špatně nastavený Windows4 min čtení

Zná to každý uživatel počítače. Stahujete hru, film nebo pracovní soubory a vše neskutečně trvá. Rychlost kolísá na pár MB za vteřinu a vy si jdete uvařit kafe.

Stejná písnička za více peněz

Všechno se stahuje hodiny a vám dochází trpělivost. Váš provozovatel internetu přichází s dobrou nabídkou vyšší rychlosti za jen nepatrný příplatek. Kdo by toho nevyužil. Jenže jste si platili 250 Mbit a internet jel sotva 100 Mbit. Proč nevyužít nabídky na 500 Mbit za malý příplatek každý měsíc. Vše se vyjedná, nastaví a poskytovatel píše SMS, že služby byly zprovozněny. Nějaký týden používáte svou 500 Mbitovou přípojku, ale nezdá se vám nijak rychlejší. Měříte a čekáte výsledek… 110 Mbit. Platíte více za údajně rychlejší internet, ale reálně máte stále to stejné.

Můj dojemný příběh, který skončil jednoduchým řešením. Řešení jsme společně s dodavatelem hledali v mnoha emailech. Aktualizace routeru na dálku, změna UTP kabelu, přehození zdířek na routeru, anebo aktualizace driveru síťové karty počítače.

Window Auto-Tuning Level

Ač stejně jako vy (pravděpodobně) jsem nikdy neslyšel o funkci “Window Auto-Tuning Level”, která upravuje způsob komunikace a přijímání packetů dat. Zapnutím této funkce může Windows monitorovat komunikaci v reálném čase. Měřit aktuální šířku pásma, zpoždění a další parametry sítě. Na všechny tyto parametry pak svižně reaguje upravováním velikosti packetů/oken tak, aby byla vždy využita celá šířka pásma. Ta v běžném provozu využitá není, protože všechny packety/okna mají danou velikost a tak se tam už další nevejdou. Změnami těchto velikostí v reálném čase je možné vtěsnat do šířky pásma více dat ve stejný čas.

Řešení problému

Prvně je ideální zkontrolovat co máme na našem počítači nastaveno. Začneme ale změřením rychlosti internetu, abychom si potvrdili, zda toto řešení pomohlo. Najedeme třeba na www.rychlost.cz nebo test rychlosti, který vám vyhovuje. Moje aktuální rychlost je:

Jdeme to zkusit opravit na mých placených 500 Mbit. Otevřeme si nabídku Start ve Windows a začneme psát CMD. Poté buď klikneme rovnou na “Spustit jako správce” nebo klikneme na CMD pravým tlačítkem myši a dáme “Spustit jako správce”.

Windows se nás zeptá na povolení a my klikneme na ANO. Jakmile jsme v prostředí černého okna s bílým textem, ověříme si naše nastavení. Napíšeme do okna text “netsh interface tcp show global” bez uvozovek samozřejmě a stiskneme enter. Příkazový řádek nám vypíše aktuální nastavení parametrů TCP. Zejména nás zajímá položka “Receive Window Auto-Tuning Level”. Pokud je v hodnotě “normal” vaše práce zde končí. Položka je správně nastavená a problém musíte bohužel hledat jinde.

Pokud ovšem máte u této položky cokoliv jiného než “normal” pak můžeme pokračovat. Napíšeme do CMD příkaz “netsh int tcp set global autotuninglevel = normal” opět bez uvozovek a stiskenem enter. Příkazový řádek vypíše pouze suchou informaci “OK” jako potvrzení, že váš příkaz přijal za svůj a provedl.

Není na škodu znovu zapsat příkaz “netsh interface tcp show global” a zkontrolovat výpisem, že je hodnota opravu změněná.

A po kontrole vidíme, že se hodnota opravdu změnila z disabled na normal. To byl náš cíl pro vyřešení problému. Jdeme si znova otestovat rychlost internetu. >>

Jak můžete vidět, rychlost skočila ihned výrazně výše a dosahuje mnou placené hodnoty rychlosti. Stahování například z ulož.to hned jede až 55 MB/s, což je na stahování her, filmů a všeho dalšího více než dostatečné. Za méně než minutu si tak stáhnete film a za pár minut i větší hry v řádů desítek GB.

Tipy a rady

Na závěr bych rád dodal pár tipů.

  • Příkazový řádek neprovede příkaz správně pokud není spuštěn jako správce, případně nemáte práva ke změnám v počítači
  • V příkazovém řádku funguje CTRL+C a CTRL+V, není tak třeba vše z webu přepisovat
  • Tato změna nastavení funguje na Win 8 a novějším. Na starších Windowsech může nastat zpomalení sítě nebo její úplná nefunkčnost!
  • Je třeba dodržovat mezery, velikosti písmen a celý styl zápisu příkazů.

Na závěr ocením zpětnou vazbu. Zda tento návod někomu pomohl a zvýšil reálnou rychlost internetu stejně jako mě. Sdílejte i mezi přátele, nikdo neví co mají špatně nastaveno.


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings