Recenze: Grafický tablet XP-Pen Artist 13.3 Pro13 min čtení

Je lepší tablet s obrazovkou nebo bez?

Za mě rozhodně klasika bez obrazovky. Ať už máte rozpočet jak velký chcete, dosud neexistuje tablet s obrazovkou, který by zpoždění linie neměl. Tablet jsem dala vyzkoušet dvěma mladým kreslířkám, které nikdy na žádném tabletu nekreslily a byly z něj nadšené. Tedy alespoň ze začátku, jedna z nich měla tablet k dispozici déle a po více než jednom dni kreslení si i ona začala stěžovat na zpožděné linie a že se jí tak strašně špatně kreslí, to už o něčem vypovídá. Kdo již dříve kreslil na tabletech bez obrazovky tak jako já, spokojený rozhodně nebude, je to pro kreslíře krok zpět.
Existují však dva typy kreslířů, jedni mají radši kreslení na papír a druzí to digitální. Převládá názor, že tablet s obrazovkou může být pro „papírové lidi“ lepší, protože vidí svou ruku s perem na digitálním papíře. Podle mě by jim ale o to víc mělo vadit, již mnohokrát zmíněné zpoždění linky. Je to nepřirozené a špatně se s tím kreslí. Za sebe výrazně doporučuji využívat klasické bez-obrazovkové tablety a maximálně vyčkávat, kam se technologie ubere. Na tablety s obrazovkou je pořád příliš brzy. A když už nic jiného, u tabletové klasiky ušetříte spoustu peněz, nezaclání vám vaše ruka a ani tablet, díky kterému jsem se na stole nemohla dostat ke klávesnici i myši (a to byl recenzovaný jeden z nejmenších na trhu).

porovnání 13" a 24"

porovnání 13″ a 24″


Závěr

a) objektivní hodnocení

Za nízkou cenu dostaneme obstojný tablet, který oproti dražší konkurenci nabídne i něco navíc a to nastavitelná tlačítka i laminovaný displej. Jeho pero je srovnatelné s pery ostatních tabletů za tuto cenu. Drží se pohodlně a chybějící funkce gumy na jeho druhém konci nevadí, stačí si přepínání guma-pero nastavit na jedno z jeho dvou tlačítek. Mrzí mě hladká plocha displeje, měla by být drsnější aby na ní pero tak samovolně neujíždělo. Stojan má jen jednu polohu, ale tak už to u dodávaných stojanů bývá. Mezi konkurencí nabízí hodně a parametrově bych ho označila za vítěze v poměru cena/výkon. Má však nedostatky, které z parametrů a prodejních informací na internetu nevyčtete a pro mě byly až tak vážné, že jsem se rozhodla tablet do 14 dnů vrátit.

b) osobní pocity

Jako člověk, který kreslil již na pěti různých tabletech, mám chuť dát tablet tam, kam patří – do koše. Nutkání vyhodit tablet z okna jsem měla už po pár minutách a musela jsem se vyloženě nutit s ním něco dělat, abych mohla napsat tuto recenzi. No ani tak jsem se první den k práci s ním nedostala, protože naprosto celý den jsem trávila řešením problémů, kdy si on sám určoval, při jaké spuštěné aplikaci přestane registrovat existenci jeho pera a nebo kdy si usmyslí, že něco jako přítlak pera poslouchat nebude (je fuk v jakém programu). „Máš spuštěný SAI? Tak to budu fungovat pouze jako obrazovka a nic víc. Jé, vidím že se ti povedlo po dvou hodinách rozjet reagování na pero, co takhle přihodit další hodinu řešením nefunkčního přítlaku v jakémkoliv programu? No dobře, jede přítlak i SAI, to ale nedopustím a teď budu zase sloužit jen jako ochrnutá obrazovka aniž bych dostal důvod a s tím perem se můžeš třeba dloubat v nose.“

Když opominu jeho nefunkčnost, tak zážitek z kreslení na tomto tabletu ve vzácné chvíli jeho fungování, bych tak jako tak přirovnala ke kreslení prstem na mobilu. XP-Pen již nikdy více, když už nutně tablet s obrazovkou, tak se podle mě vyplatí připlatit za kvalitu a jít do Wacomu (případně Huionu, ale s tím nemám zkušenost), tyto vady totiž mají podle internetu společné všechny XP-Pen modely a neschopnost programátorů jejich softwaru, zasahuje všechny jejich produkty. Klasické tablety bez obrazovek však ještě řadu let budou pro kreslíře ten nejlepší přítel a nemusí se bát, že by byly vytlačeny těmito předraženými parodiemi na ně.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 149 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (4)

 1. Tomáš Maňhal 22. 8. 2020 @ 9:30

  dostala jsem 13.3″ Grafický tablet s displejem XP-Pen Artist 13.3 Pro. tablet splňuje požadavky amatérské kreslení, animace. Lepší než myš.přítlak je rozhodně vynikající vychytávka,protože pomocí přítlaku můžeš měnit velikost stopy .

  Odpovědět
  • Tereza Kalivodová 22. 8. 2020 @ 19:28

   Samozřejmě že je lepší než myš, to už je lepší jakýkoliv tablet, i nejlevnější bazarovka jaká jde sehnat 😀 Nicméně za 10 000 tento tablet rozhodně nestojí a za desetkrát nižší cenu lze sehnat nějaký lepší. A funkci přítlaku mají naprosto všechny tablety.

   Odpovědět
 2. Možná by bylo fér napsat, že tablet má 2 × menší zpoždění než Wacom One
  což pokud Vám vadí u tohoto tabletu proč doporučujete tablety Wacom.

  Odpovědět
  • Dlouho jsem používal Wacom Intuos S, pak jsem dostal do ruk na vyzkoušení XP-Pen Artist a to zpoždění je tam otřesné, rozdíl Wacom za 2000,- a XP-Pen za 10000,- obrovskej. S radostí jsem se vratil k Wacomu.

   Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings