RECENZE HRY – Valheim7 min čtení

Jsi viking a zemřel jsi. Očekáváš Valhallu a věčnou slávu, ale místo toho tě velký havran upustí polonahého a bez jakékoliv zbraně do jiného světa. Světa ovládaném stvůrami, ve kterém se musí tvůj duch hodně snažit, aby Odinovi dokázal, že je posmrtného života ve Valhalle skutečně hoden.

S touto premisou byla 2. února 2021 spuštěna sandboxová survival hra Valheim od vývojářské společnosti Iron Gate Studio. Od počátku se jedná o early access hru, do které tvůrci postupně nahrávají obsah. Hrát se dá v single playeru i v multi-playeru na uzavřených i otevřených serverech.

Hra obsahuje v současnosti 5 biotopů, Louky, Černý les, Bažiny, Hory a Planiny, a tři skryté, Mlhoviny, Ashlands a Hluboký sever.

Vítejte ve Valheimu

Na začátku si musíte vytvořit svého Vikinga. Neočekávejte editor v podobě The Sims simulátoru, funkce úpravy vzhledu je tu velmi osekaná a všechny postavy jsou si velmi podobné. Vzhledem k tomu, že de facto hrajete za duši, dává to i svým způsobem smysl. Váš herní charakter se následně přenese do Valheimu, přičemž se ocitne v nejmírnějším biotopu světa, v Loukách. V počátcích vám pomáhá s orientací v herních mechanismech Odinův otravný mluvící havran Hugin. Do jiných biotopů z počátku nechoďte, protože byste tam okamžitě zahynuli.

Vyplatí se okamžitě sbírat materiál na zbraně a stavbu přístřeší: počáteční nestvůry se do postavených budov nedostanou (pokud tedy nenecháte otevřené dveře). Také se vyplatí udělat si oheň a postel, abyste měli místo na odpočinek a znovuzrození se v případě smrti. Pokud zemřete, objevíte se právě u své postele, a věci, které jste u sebe měli, zůstanou uvězněné v náhrobku na místě, kde jste zemřeli. Stalo se mi, že jsem se pro věci, které po mně zbyly po píchnutí Deathsquitem – smrtícím komárem z Planin – vracel téměř 4 hodiny, protože jsem zemřel na kraji moře a pokaždé, když jsem se tam konečně dostal, mě komár znovu a znovu zabíjel. Tyto momenty mohou být značně frustrující.

Také nepodceňujte význam jídla: dodává vám staminu a životy. Každé jídlo má jinou sílu, a postupně se naučíte vařit komplikovaná jídla. Můžete si dokonce ochočit prasata, která můžou být vítanou zásobárnou masa na třeba klobásky. Můžete sníst až tři různé pokrmy a jejich účinky tak nakombinovat. Do bojů nikdy nechoďte hladoví.

Vše, co děláte, vám navíc rozvíjí skilly: skáčete? Zlepšujete se ve skocích. Běžíte? Zlepšuje se vám běh. Nemusíte nic přímo trénovat, vše nabíhá automaticky při hraní.

 

Stavba a vyrábění

Když nějakou surovinu seberete poprvé, tak vám v levém horním rohu pod inventářem vyskočí nové itemy, které můžete uvařit, vyrobit či ukovat. Pro to je potřeba mít pracovní stůl, bez něj vyrobíte jen ty úplně nejzákladnější předměty, které vám brzy ale přestanou stačit. Stůl je také obranou proti spawnování nepřátel. Je proto dobré stavět jej u důležitých budov, lodí nebo u cestovních portálů. Dále musíte mít i kovárnu, díky které můžete mít meče, zboje, štíty a spoustu dalších skvělých itemů. Vyrábění je intuitivní, ale občas je trochu složité zapamatovat si, kde co máte uložené, nebo co na daný předmět potřebujete. Bylo by fajn, kdyby hra měla in-game soupis, což bohužel v tuto chvíli nemá.

Mód stavby trochu trvá, než si hráč osvojí, zprvu děláte hodně chyb a někoho to může odradit až znechutit, ale pokud tomu dáte šanci, dají se s ním dělat úžasné věci. Hráči již postavili Notre Dame, japonský palác, Rapunzelinu věž a mnoho dalších nápaditých staveb. Se správnými materiály můžete po celé budově položit koberce, vyvěsit vlajky, stavět věže, mola… fantazii se zkrátka meze nekladou.

 

Kryjte si záda!

Hostilní bytosti jsou téměř na každém kroku, a v každém biotopu jsou trochu jiné. Z počátku vás budou štvát zejména skřítci Greylingové, ale v pozdější fázi hry je zabijete jednou ranou. Mají i silnější kolegy, Greydwarfy, bruty a šamany, těm se zprvu vyhýbejte. V Loukách můžete narazit i na další agresivní bytosti, ale postupně budete pronikat do jiných biotopů a již poražení nepřátelé vám začnou postupně připadat slabí.

Hra v každém biotopu nabízí větší a větší výzvy: Draugry, Troly, Bloby, Přízraky, vlky, Draky, Golemy, vlkodlaky, skřety Fulingy a další zajímavé bytosti. Každá z nich má unikátní vzhled a chování a na některé z nich se opravdu vyplatí jít až ve chvíli, kdy jste po zuby ozbrojení, máte kvalitní zbroj a spoustu medovin života a staminy.

Na objevování biotopů jsou nejlepší lodě, ale ani cesta po moři není bez rizika: schovávají se tam Mořští hadi, kteří se pochopitelně objevují především během bouří, aby vám cestu co nejvíce znepříjemnili. Moře působí velmi realisticky, musíte dávat pozor i na tok větru a může se vám stát, že se překlopíte a utopíte.

 

Nejtvrdší z nejtvrdších

Vaším úkolem ale není jen si spokojeně žít a probíjet se po okolí své chalupy. Ve Valheimu je totiž kromě zmíněných nepřátel i vetší zlo. V každém biotopu na vás čeká jeden z pěti bossů: Eikthyr, The Elder, Bonemass, Moder a Yagluth. Každý z nich je v něčem unikátní, a pokud se vám omylem podaří na sebe při boji s nimi natáhnout další nestvůry, jedná se o dlouhé, akční bitvy, doprovázené skvělým soundtrackem. Když bosse porazíte, odneste jeho hlavu k oltáři, budete za to odměněni. Více o bossech neprozradím, jen že je každý unikátní a vyplatí se jít na ně ve skupině: boj sice poté trvá znatelně déle, ale je zábavnější.

Mistlands a další updaty

Hra má dechberoucí scenerie a příjemný hudební doprovod, ale každá hra se po čase okouká a hráči ji začnou opouštět, to ví i autoři Valheimu. V současné době tak pracují na biomu zvanému Mistlands (Mlhoviny), který do hry přidá zbrusu novou lokaci. Co o Mlhovinách zatím víme? Obloha bude v tomto prostředí temná, plná pavučin a kořenů, takže všichni očekávají pavouky. Zatím jsou potvrzení pouze králíci a gigantická klíšťata, která by se mohla rozšířit i do jiných biotopů. Pro dychtivé rybáře bude update obsahovat i různé druhy ryb, které půjdou vystavit na zdi podobně jako trofeje z nestvůr.

Jestli to přivede zpět ty, kteří hru již dohráli a začali se v ní nudit, je otázkou. Chtělo by to nové dungeony a opravdové výzvy. Nicméně i tak je Valheim krásnou hrou, kterou si užijete zejména, pokud ji budete hrát se správnou partou třeba o volné páteční večery.

Hru můžete zakoupit na Steam.com


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings