MAP: Multi-animátorské projekty9 min čtení

MAP - multi animator project - warriors

Kdo se aktivně zajímá o animaci a tvorbu ostatních, nejspíš už na youtube či jinde narazil na pojem MAP. Je to zkratka pro Multiple Animator Project, což jsou krátké amatérské animované filmy, kdy každou scénu (či skupinu scén) animuje jiný člověk, většinou vlastním stylem. Tyto projekty vznikají na motivy knih či vymyšleného příběhu, cílem projektu je naanimovat epizodu seriálu a nebo jen vytvořit hudební videoklip. Zakladatel projektu (map host) popíše, co má být jeho obsahem a dodá hudbu či dabovanou zvukovou stopu a animátoři si pak rozeberou jednotlivé scény. Jakmile jsou všechny části hotovy, zakladatel je spojí dohromady, přidá zvuk s titulky a projekt je připraven pro zveřejnění na internetu.

Nejznámějším projektem jsou Cat warriors (Kočičí válečníci, MAPy nazvány Warriors), na motivy stejnojmenné knihy. Mezi další patří třeba Wings of Fire (Ohnivá křídla, MAPy nazvány WoF), taktéž podle stejnojmenné knihy. Obě knižní série jsou také v češtině, nic tedy nebrání nám, českým animátorům, abychom se do projektu zapojili.
Hotových MAPů je na toto téma spousta, u některých je jasná návaznost mezi scénami, ale většinou jsou to hodně zmatené klipy, způsobené chybějícím vedením v této oblasti. Animátoři spolu bohužel málokdy komunikují a proto na sebe jednotlivé scény často nenavazují a nebo je návaznost hodně nepřesná. Například v jedné je běžící kočka v prosluněném lese, v druhé je noc na poli a kočka místo běhu sedí. Toto není problém jen Warriors a WoF, ale obecně všech MAPů, neexistuje totiž web MAPům věnovaný a na projekt nikdo příliš nedohlíží. Zakladatelé projektů většinou nechávají animátorům volnou ruku a animátoři se mezi sebou nebaví kvůli jazykové bariéře a nebo se jen nechtějí omezovat ve své představě o tom, jak má scéna vypadat.

Kdo se může zúčastnit?

Zúčastnit se může opravdu kdokoliv, 7-letá holčička i 40-letý profesionální animátor. Stačí si jen vybrat MAP, který má (pro Vás) přijatelné nároky. Do některých je však těžké se dostat. Dobrých animátorů, kteří mají dostatek volného času na účast v MAP projektech, je však málo a tak je kvalita projektů většinou hodně nízká. Existuje jen velmi málo MAPů, kde se nasbíral dostatek dobrých animátorů, aby i výsledek byl hezký a celistvý.

Na jednu stranu je to super, protože jsou mladí a amatérští nadšenci motivovaní se zdokonalovat a podílet se na něčem velkém. Na stranu druhou je to i největší problém těchto projektů, které díky tomu nepůsobí celistvě, ba naopak zmateně a nehezká tvorba některých účastníků kazí celkový dojem. Nicméně, kdyby se měli do projektů řadit jen dobří animátoři, tak by jich místo běžných třiceti (na jednom MAPu průměrně pracuje 15-30 animátorů) bylo jen 5 a to je málo, na dokončení celého MAPu je zkrátka potřeba spousta lidí. I tak lze ale narazit na několik povedených projektů, jejich videa jsou vloženy do tohoto článku.

Chcete se zapojit?

Kde se projekty domlouvají:

To je problém, ač jsou stovky až tisíce aktivních MAPerů (a miliony lidí, kteří se pouze zajímají o animace a nebo fanouškovskou tvorbu z jejich oblíbených knih a témat), neexistuje dosud žádná webová stránka, ve které by se projekty zakládaly a diskutoval se obsah jejich scén. Obecně, najít na internetu jakékoliv info k MAP je velmi složité, dohledatelné jsou pouze videa. Možnosti zapojení se do projektu jsou snad ještě více zmatené, než samotné MAPy, není se tedy proč divit jejich podivným výsledkům. Nejčastěji se MAPy zakládají skrze Youtube, někdy i skrze Deviantart a Discord, ty jsou však vždy propojeny i s Youtube, takže ten je dodnes primárním médiem pro toto odvětví.

Jak to probíhá:

Většina MAPů se obsazuje tak, že hostitel MAPu zveřejní video (bez animací, jen stálý obraz) s hudbou či dabingem a očísluje v něm části (od kdy do kdy trvá část 1, část 2 atd) a dodá k němu odkaz na soubor (word/docs), kde je popsán děj jednotlivých částí a pravidla MAPu (rozlišení, deadline, vzhled charakterů atd). Pokud se vám líbí nápad a hudba, můžete hostitele v komentářích požádat o vaše zařazení do projektu a přiřazení části (můžete si i říct o konkrétní část). Krom pravidel se pod video přidává i odkaz na discord server, založený speciálně pro konkrétní MAP, kde mezi sebou animátoři komunikují a sdílejí postup jejich práce.
Když máte přidělenou část, vymyslíte co bude jejím obsahem a nebo jak budou scény vypadat (u některých MAPů je děj scén podrobně popsán, u některých je naprosto volný a ve videu se jen střídají náhodné útržky například ze života dračice Tsunami). Své nápady popíšete zakladateli MAPu a ten se k nim vyjádří. Nemusíte se bát, většinou je schválí a nebo vám jen upřesní jak by měla scéna začínat a končit, aby navazovala na již hotové části jiných animátorů. Když máte vymyšleno dění, vrhnete se na kreslení ať už klasického storyboardu (do okýnek vedle sebe, s textem popisujícím hudbu, stříh, světlo atd) a nebo naznačíte příběh jako velmi hrubou animaci kde se střídají obrázky scén. To pak vložíte jako WIP (work in progress) na discord ať si to mohou ostatní prohlédnout a třeba tomu i přizpůsobit své animace, pokud na vaši scénu navazují.

Dabovaný MAP na kterém lze vidět následky, když host animátorům předem nesdělí styl kresby:

Jak najít nabírající MAP:

Existují neustále aktualizované YT seznamy videí, do kterých se vkládají tzv. “MAP calls”. Tak se říká čerstvě založeným MAP projektům, kde je pouze hudba a střídající se čísla v obraze, čekající na to, až si tyto scény animátoři zamluví. V názvu nabírajícího MAPu bývají i dodatečné informace o počtu zabraných scén (např 21/25) a o stavu projektu – OPEN / OPEN FOR BACKUPS / COMPLETED / CANCELED. V popisu projektu bývají vypsány části a kdo na nich pracuje, čísla bez jména jsou pravděpodobně volné k zabrání.
Seznamů open MAPů ke každému tématu je bohužel mnoho, je to takový kocourkov. Nejlepší je si vyhlédnout kvalitní zakladatele a dát si na jejich kanál odběr + přijít na jejich discord, kde se o plánovaném otevření MAPu dozvíte ještě než se zveřejní na youtube. Pokud se vám to zdá příliš složité, prostě mrkněte na jeden z následujících odkazů:

Warriors open MAP seznam
WoF open MAP seznam
Všechny MAPy
Deviantart MAP skupina

Požadavky:

Zda Vás hostitel vybere, závisí na jeho nárocích na kvalitu vašich animací a v případě, že jste si řekli o konkrétní část, musíte být nejkvalitnější a nebo nejrychlejší uchazeč. To, jak dobří jste, hodnotí hostitel dle vašich animací, na které buď zašlete v žádosti odkaz (třeba váš deviantart účet) a nebo skrze prohlédnutí Vašeho youtube kanálu. Některé “begginer-friendly” MAPy ani nevyžadují zkušenost s animacemi, a dávají vám prostor si animování poprvé vyzkoušet na jejich projektu.

Většinou nezáleží jak dobří jste, MAPy často bývají otevřené všem, nehledě na kvalitu tvorby. Já třeba spolupracuji na MAPech i s osmiletými dětmi a upřímně to vůbec není špatné, jsem překvapená jak chytré a šikovné jsou a mám radost, že mají zájem se takto rozvíjet. Mapeři většinou bývají teenageři, ale účastní se i dospělí, kteří se animováním živí a toto dělají ve volném čase jako trénink. Pro tyto zkušené animátory se občas naskytne příležitost, kdy se otevře AAA MAP, který klade vysoké nároky na um animátorů a přijímá jen ty nejlepší. Takový MAP většinou hostuje jeden z nich.

Proč se zapojit:

Jestli vás baví animace a nebo se v nich jen chcete zlepšovat a máte problém se k jejich tréninku dokopat, je účast v těchto projektech jasnou volbou. Je to až překvapivě motivující! Účast na společném projektu a kontakt s lidmi, kteří jsou do projektu stejně zapálení jako vy, je prostě skvělá. Komunita MAPerů je snad ta nejpřátelštější internetová komunita, na kterou jsem kdy narazila a jsem ráda, že jsem jejich součástí. Na discordu vzájemně sdílejí postup své práce a sklízejí obdiv, nadšení i ohlasy ostatních. Zároveň si tak budujete jméno v online komunitě animátorů a navazujete známosti, což je dnes velice důležité. A to nejdůležitější – trénujete animování a tvoříte si animace do portfolia. Když se budete ucházet o studium na umělecké škole a nebo o práci animátora, je skvělé mít spousty animací na ukázku. Ale mít animace z prací na týmových projektech je ještě lepší – v práci stejně jako u MAPů pracujete v týmu.

 

Děkuji, že jste si článek dočetli až do konce a v případě jakýchkoliv dotazů neváhejte napsat komentář. Pokud jste se rozhodli MAP projektů účastnit, dejte mi vědět, žádného českého MAPera kromě mě totiž neznám a ráda pomůžu 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings