Originální versus kompatibilní tonery a barvy do tiskáren6 min čtení


Koupili jste si tiskárnu nebo máte nějakou starší,  ale zjistili jste,  že její provoz je finančně moc náročný? Znáte pocit, když na jeden černý inkoust za 500 Kč vytisknete jen 200 stran? Náklady na takový tisk jsou obrovské. Věděli jste, že můžete na stejné tiskárně tisknout mnohonásobně levněji?

Originál versus alternativa

Alternativní toner nebo inkoust je levnější varianta pro originální balení. Originální tonery nesou jméno firmy, jako třeba Canon, HP apod. U alternativních tonerů neplatíte za značku, takže mohou být levnější. Kvalitou se nijak neliší od originálních a mnohdy dokáží vytisknout více stránek. Když jsem zjistil, že existují alternativní tonery a inkousty nevěřil jsem, že lze tisknout tak levně. Hlavní rozdíl je samozřejmě v ceně, ale k tomu se ještě vrátím.

Rozdíl, který uvidíte na začátku je balení. Nečekaně je častokrát lepší než originální. Například originální inkoust má jen jakousi lepící pásku přes výstup inkoustu na kazetě. Alternativní inkoust má nasazený plastový výlisek s jemným měkkým materiálem, který brání úniku inkoustu mimo kazetu. Nevidíte v tom rozdíl, že? Já ale ano, protože lepící pásku znovu nenalepím. Oproti tomu plast s měkkou gumou mohu na kazetu vždy zpět nasadit a inkoust nezaschne. Když tedy delší dobu nevyužívám inkoustovou tiskárnu, vytáhnu barvy a nacvakám tyto plasty. U tiskárny Brother je balení jen o chlup lepší (ale je).

Dalším podstatným rozdílem je náplň. Opět uvedu příklad na mém inkoustu pro Canon. Originální černá náplň má 9ml, kdežto alternativní inkoust má 12ml za lepší cenu. To stejné je u barevné kazety, kde z 9ml získám 12ml u každé barvy a opět za lepší ceny.

A teď ta zásadní část. Cena. U originálního inkoustu vytisknu na černou kazetu 220 stran za 600 Kč (tj 2.7 Kč na stránku). U alternativy vytisknu 350 stran za 400 Kč což vychází na 1.1 Kč za stránku. To je více jak 50% úspora peněz. Kompatibilní náplně do tiskáren kupuji na www.comps.cz , kde již znám kvalitu jejich tonerů, které jsou srovnatelné s originálem a za lepší ceny. Hodně lidí se bojí kvality zejména inkoustových náplní. Za celou dobu co kupuji alternativní tonery jsem měl problém s ucpanými tiskovými hlavami v tiskárně jen jednou a od té doby nakupuji v jiném eshopu, kde je kvalita perfektní. Musíte vědět kde koupit nebo vyzkoušet a doufat. Kvalita alternativních tonerů na comps.cz je stejná jako originál, což jsem se přesvědčil po drahém servise tiskárny díky levnějšímu a nekvalitnímu inkoustu z pochybného webu. Když jsem začal nakupovat tonery do tiskáren v novém eshopu, nemám problém s tiskem fotek pro rodinu. Pokud ještě koupíte nějaké kvalitnější, ale levnější fotopapíry, můžete dosáhnout minimální ceny za fotku. Já osobně tisknu na fotopapír HP, který se mi zdá kvalitnější než originál Canon nebo Brother. Všude bohužel stojí přes 250 Kč za 100 ks fotopapírů 10×15. Ovšem díky tomu, že nakupuji inkoust a toner na comps.cz našel jsem tam i svůj fotopapír za skvělou cenu, oproti obchodu kde jsem předtím nakupoval. Je o něj za takovou cenu tak velký zájem, že i zde je většinou vyprodán.

Dám ještě jeden příklad. Toner pro mou laserovou tiskárnu Brother. Originál vytiskne 1000 stran za cenu 940 Kč za kazetu s tonerem. To vychází na 0.94 kč za jednu stránku (nepočítám do těchto cen za stránku samotný papír! Počítám pouze s inkoustem či tonerem). Pokud koupím v eshopu alternativní toner jen za 389 Kč, pak vyjde cena za jednu stránku 0.35 Kč. Což je oproti originálu úžasná cena tisku s naprosto srovnatelnou kvalitou. Mimo to jsem zjistil, že na alternativní toner dokážu vytisknout o cca 100-200 stran více. Záleží na hojnosti textu na tištěné stránce.

Nejen pro domácnost, ale i pro firmu

Nejen doma můžete na alternativních tonerech a inkoustech ušetřit. Pokud máte firmu, třeba i malou, dokážete takto srazit náklady ročně o tisíce korun. Opět uvedu příklad ze života. Strejdova firma tiskla denně stovky dodacích listů, faktur a papírů na HP laserové černobílé tiskárně. Kupoval originální toner pro tuto tiskárnu za 1700 Kč skoro každých 14 dní. Určitě si jen v hlavě dokážete představit množství peněz, které za tisk tekly z firmy pryč. Napadlo mne, že pokud mohu domů kupovat levněji toner, tak i on přece musí mít někde k sehnání alternativu. Opět už počtvrté v životě jsem po hledání skončil u starého dobrého eshopu, kde jsem v té době nakupoval pro mé dvě tiskárny. Měli alternativní toner pro strejdovu tiskárnu za 400 Kč. Když to strejda zjistil, nakoupil krabici těchto tonerů a byl rád, že náklady na tisk extrémně klesly. Stejně jako já dokázal na alternativní toner tisknout více stran než na originál.

Navíc firmy vědí, že toner nakoupí ještě levněji. Mohou si odepsat DPH a to je v dnešní době nemalá úspora.

Proč tedy alternativní toner

Článek není nijak obsáhlý, ale rád zrekapituluji několik věcí, proč raději kupovat alternativní tonery a inkousty oproti originálním.

 • Mnohonásobně lepší cena
 • Díky tomu perfektní cena tisku
 • Pr firmy díky odečtu DPH ještě levnější tisk
 • Srovnatelná kvalita inkoustu a toneru jako originál
 • U některých druhů úspora 70%. Záleží jakou máte tiskárnu *
 • Častokrát kvalitnější balení
 • Vyšší počet vytištěných stránek na jednu náplň
 • Větší obsah náplně za lepší cenu

Jen pro informaci, výrobcem udávané počty stránek bývají pro 5% pokrytí textem. ZDE si můžete prohlídnout stránku s 5% pokrytím.

*Zde bych ještě rád poznamenal, že pokud chcete kupovat tiskárnu, je dobré vybírat i podle toho zda budou pro tuto tiskárnu dostupné levné alternativní tonery.

Jak jsem psal výše, kvality alternativních tonerů a inkoustů se mohou lišit pokud trefíte špatného nepoctivého prodejce. Proto bych rád doporučil prodejce u kterého dlouhodobě nakupuji a kvalita je perfektní. Jedná se o eshop www.comps.cz.

Pokud se vám článek líbil nebo vám pomohl ušetřit dejte like a sdílejte 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (8)

 1. To je ale blud. Obstarávám více než 50 tiskáren a o originálech a alternativách tonerů mohu vyprávět. Základ je vybrání tiskárny podle tiskové kapacity. Rozhodně nevybírat podle ceny. Pokud si do kanceláře pořídíte malou tiskárnu, tak se nemůžete divit že budete měnit tonery jak o život a že tisk jedné strany vyjde v řádech korun. Většina originálních tonerů se nabízí ve více kapacitách, tak i u originálu se dá ušetřit. Dnes je spousta tonerů s chipem a spousta výrobců náhrad nestíhá vývoj a prodává nekompatibilní tonery. Neustálé reklamace, výměny = úspora 0. Další věc je kvalita materiálu, barevná stálost, tisk na lesklé povrchy, zapékací teplota… S tím pak souvisí i životnost bubnu a dalších komponent a tím i životnost celé tiskárny. Pokud budete mít možnost zvážit si několik nových vybalených náhrad stejného modelu od jednoho výrobce, tak budete žasnout jaký je rozdíl.

  Odpovědět
  • Václav Vlček 20. 1. 2017 @ 14:48

   Já vycházím při psaní z mých zkušeností. A pokud vytisknu levněji o mnoho více stránek, pak je to úspora a tu tady jde.

   Odpovědět
  • Dobrý den pánové, rozběhla se tu zajímavá diskuze a vypadá to, že o tiskárnách něco víte. Pan Maro zmiňuje přetěžování malých tiskáren a s tím spojené problémy. Zajímal by mě váš názor na kupování použitých větších tiskáren. Jak to nabízejí tady: https://www.sofor.cz/repasovane-tiskarny/, zda to může být zajímavé nebo podle vás mohou nastat s takovou tiskárnou spíš problémy.

   Odpovědět
   • V tomhle případě strašně záleží na přístupu prodejce. Znám prověřené prodejce kde je luxusní přístup k reklamacím, skoro až výměna kus za kus. S touto firmou nemám vlastní zkušenost, ale zaráží mě ten poptávkový formulář, neuvedená záruční lhůta a na dnešní dobu drahé servisní služby.

    Odpovědět
  • Naprosto souhlasím! Navíc ty neoriginální tonery se nedají ani nijak renovovat. Musí jít prostě do koše a je v podstatě nemožné je nějak ekologicky zlikvidovat. Zatímco originály se dají poslat na výkup a renovaci/ekologickou likvidaci. My třeba kupujeme na firmě originály a použité tonery sbíráme a posíláme do http://www.prodejtoner.cz/vykup-toneru což nám zaplatí ve výsledku jeden nový toner.

   Odpovědět
 2. Honza Jánský 15. 5. 2017 @ 20:51

  Já osobně jsem pro neoriginální. Sám domů kupuji z https://www.comps.cz/ a nezanášejí tiskárnu ani nic takového. Pokud fakt nekoupíte první co vám v obchodě nabídnou a trochu si je prověříte tak myslím že se to vyplatí

  Odpovědět
 3. Barbora Janská 26. 7. 2017 @ 15:35

  Rozhodně platí, že čím levnější tiskárna, tak tím bude dražší tisk (nové náplně). Pokud chce člověk trochu rozumnou kvalitu tak buď jedině OEM nebo kvalitní renovace (KMP, Toner Recycling Service nebo Abel).

  Odpovědět
 4. Co se týče originálů vs náhrada, osobně bych určitě volil spíše originál. Právě kvůli tomu, že výrobce sám ví, co je nejlepší pro jeho tiskárny, navíc, má za to i odpovědnost. Těch eshopů je poměrně dost, co nabízejí originální tonéry za OK peníze (např.: https://www.cdrmarket.cz/tonery/)

  Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings