Renault Laguna I – řešení zhasínajících hodin při rozsvícení světel3 min čtení


Před nedávnem jsem koupil Renault Laguna 1.6 16V z roku 2000. Jednou z věcí, která mi vadí je pohasnutí podsvícení displaye hodin a rádia při rozsvícení obrysových a potkávacích světel. Tento problém má jednoduché řešení. Tento článek samozřejmě není zajímavý pro nemajitele Laguny, a proto přejděte zase zpět na hlavní stránku ;).

Krátký popis auta

Jedná se Renault Laguna z roku 2000 s obsahem 1.6 16V po faceliftu. Pohodlné auto vybavené čtyřmi elektrickými okny, klimatizací, ABS, imobilizérem a integrovaným autorádiem buď na kazety nebo CD. Foto Wikipedia.

Řešení problému středového displaye

Vyřešení problému je velmi jednoduché. Budete k tomu potřebovat:

  • plochý šroubovák
  • štípací kleště na kabely (nebo nouzově nůžky)
  • torx 20
  • pro jistotu multimetr měřící napětí

Sundání krytu displaye

Kryt jde lehce podebrat plochým šroubovákem a vypáčit ven. Drží na dvou místech na železných sponách. Blíže k oknu je nasunut na dva plastové výběžky.

Vyndání displaye

Display drží jen na dvou torx20 šroubech. Stačí je vyšroubovat a display jednoduše vyndat.

Konektory a odpojení

Konektory netřeba odpojovat. Display dostává informaci pro ztmavení po jednom modrém vodiči, kde se při rozsvícení obrysových světel objeví +12V. Doporučuji pro jistotu ověřit multimetrem, zda proti kostře (třeba zem zapalovače v autě) se zde objeví +12V po rozsvícení světel. Pokud ne, je potřeba najít vodič na kterém se toto napětí po rozsvícení světel objeví. (je možné že je více verzí) (+12V je orientační napětí, které závisí na reálném napětí baterie nebo nastartovaném motoru!)

Kablík stačí přestřihnout a vše je vyřešeno. Já to dělal tak, že jsem stmavil reostatem display na minimum při rozsvícených světlech. Pokud se po přestřižení display zpět rozsvítí naplno, trefili jste správný vodič. Taky doporučuji přestřihnout vodič uprostřed, aby jste jej byli schopni zase spojit pokud se netrefíte.

Hotovo

Display jsem tak jak má vodič ucvaknutý vrátil zpět. Montáž je opakem demontáže, pouze není potřeba použít na konci plochý šroubovák. Gratuluji, pokud se Vám podařilo problém a nešvar displaye vyřešit. Návod je podle mne dosti podrobný a řešení je více než jednoduché. V případě, že jste narazili na rozdíly ve verzích displaye nebo zapojení, budu rád pokud mi je nejlépe i s fotkami zašlete a já je zde rád přidám. vlkatorcz@seznam.cz


Pokud se vám článek a návod líbil dejte like nebo sdílejte 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings