Jak efektivně využívat zdroje v domácnosti7 min čtení

Úspora peněz


Efektivní využívání přináší hlavně úspory vody, elektřiny a plynu. Největší problém jsou vždy spolubydlící. Ať už rodina či přátelé, vždy se doma najde někdo, kdo nechce a nebude respektovat vaše přání v úsporách. Takového člověka donutí jen faktura, kterou bude muset zaplatit za vše co využil.

Ušetřit se dá na mnoha maličkostech o kterých běžný člověk sice ví, ale nikdy se o jejich výhody nezajímal. Také se najde mnoho detailů, které skoro nikdo nezná. Všechny tipy vycházejí z mé osobní zkušenosti.

Voda

Tisíce litrů, které protékají jak odpadem, tak naší peněženkou. Vodu můžete šetřit jak při mytí nádobí, sprchování, koupání, splachování i mytí rukou.

WC

U záchoda je důležité nemít nejstarší splachovač a nádobku. Ty velmi staré pověšené na stěně byly neefektivní, využívaly moc vody a vypadají dnes už nevzhledně. Uděláte dobře, pokud si pořídíte záchod nový nejlépe s dvojitým splachovačem na malou a velkou potřebu. Nové záchody jsou konstruovány tak, aby i při menší spotřebě vody, splachovali dobře a efektivně. Díky tomu můžete využívat o mnoho méně vody za stejnou službu. Prodávají se i balónky, které se umístí do nádržky na vodu, čímž zvyšují hladinu a nutí vypnout napouštění dříve. Dá se tím opět snížit spotřeba, ale musíte vychytat množství vody, aby jí bylo méně, ale stále dobře splachovala.

Pokud máte dům či větší byt a v rodině hodně mužů, vyplatí se pořídit pisoár. Spotřebuje ještě o dost vody méně než nový záchod s úsporným spláchnutím.

Koupání

Další velkou spotřebou je sprchování a koupání. Pokud možno vzdejte se každodenní vany a dejte si raději sprchu. Už jen toto vám uspoří velké procento peněz. Další vychytávkou je pak úsporná hlavice, kterou protéká jen 6-12 litrů za minutu, dle nastavení. My máme s průtokem 6 litrů a úspora je znát. Jen chvíli trvá naučit se, že je proud o hodně slabší. To ale ve výsledku nijak nebrání běžnému mytí. Jde jen o pocit. Existují i úsporné hlavice se STOP tlačítkem. Máte nastavenou teplotu vody a jediným stiskem vodu zastavíte i opět pustíte. Díky tomu nemusíte hýbat s nastavením teploty a ihned vám teče předem nastavená. Je dobré se opláchnout vodou a během mydlení vodu vypínat.

Pokud trváte na vaně, doporučuji kupovat vanu ergonomickou, která se u nohou zužuje, a tím opět šetří vodu.

Mytí nádobí

Mytí nádobí je hlavně ve větší rodině pořádný žrout. Průměrně člověk spotřebuje na ruční mytí okolo 50 litrů vody. Pokud si pořídíte myčku, spotřeba jednoho mytí klesne na 6-15 litrů dle programu. A hlavně do myčky vejdou 2-3 běžné mytí v ruce, takže spotřeba v ruce by byla 100 – 150 litrů. A 6-15 litrů oproti 100-150 rozdíl je. Myčka samozřejmě uspoří nejen vodu, ale taky čas. Během doby, kdy jede myčka se můžete věnovat čemukoliv důležitějšímu než je mytí nádobí. Taky šetří vaše ruce, které nejsou vystavovány chemii.

Plyn

Spotřeba plynu se samozřejmě bude lišit od bytu po dům. Při vaření plynem dbejte na používání velikosti hrnce na o něco menším hořáku. Vodu ohřívejte k bodu varu v elektrické konvici. Bude to rychlejší a levnější. Používejte při vaření pokličky, aby teplo neunikalo pryč.

Pokud plynem topíte, mám pár obecných rad. Nevytápějte zbytečně na moc vysokou teplotu. Raději se oblečte do tepláků a trička než topit na 25 stupňů. Pokoje, které nepoužíváte vytápějte jen minimálně. Pořiďte si automatické hlavice na kterých se nastaví teplota, která se sama reguluje. Je zbytečné, aby topení topilo vždy naplno.

Elektřina

Bez elektřiny si dnes nedokážeme svět představit. Je pro nás stejně důležitá jako naše jídlo a domov. Jsme tak naučení na používání elektřiny, že pokud nefunguje stejně se snažíme vařit kafe a zapínat televizi. Často ji ale využíváme nadměrně a zbytečně.

STAND-BY režim

Začnu často opomíjeným tématem STAND-BY režimu. Jedná se o režim, kdy elektronika přístroje pracuje a čeká na náš pokyn k zapnutí. STAND-BY režim mají televize, settop-boxy, počítače, monitory, lednice, myčka, pračka, mikrovlnka apod. Vlastně skoro vše co doma máme.

Z vlastního měření vím, že obyčejná pračka s otočným voličem a pár mechanickými tlačítky sežere pokud je vypnutá přes 300 Kč za rok. Stejně tak myčka a o něco méně mikrovlnka s hodinami. Pak připočtěte všechny další elektronické spotřebiče a jste na jednom nájmu za byt. Všechny tyto spotřebiče můžete vypínat zásuvkami s vypínačem nebo je jednoduše vytáhnout ze zásuvky, pokud je zrovna nepotřebujete. Úspora je sice v tisícinách za každou minutu, ale ročně to dělá pěknou částku. Problém je, že co člověk každý měsíc nevidí, nechce řešit. A díky tomu nikdo už po měsíci nechce vypínání dodržovat a spotřeba neklesá.

Svícení

Lustr se čtyřmi 40W žárovkami v obýváku, v předsíni 60W, v koupelně 100W, záchod 60W a v kuchyni další stovky. Naprosto zbytečná ztráta energie a peněz. Věděli jste, že přibližně 95% spotřebované energie obyčejnou žárovkou je teplo a jen 5% světlo?

Mimo to není nutné vždy svítit všude. Pokud budete používat LED žárovky, kterým již nevadí časté zapínání a vypínání, můžete klidně všude hned zhasínat. Díky tomu zase získáte nějakou tu ušetřenou energii.

LED

Zapomeňte dnes už na úsporné zářivky. Mají dlouhou dobu než se rozsvítí na plný jas a nejdou používat na časté rozsvícení a zhasnutí. Oproti tomu LED žárovky mají samé pozitiva. Velmi úsporný provoz, velmi vysoká životnost a jas ihned na 100%. Pokud potřebujete stmívání, tak je možno koupit i stmívatelné LED žárovky. Samozřejmostí je možnost koupit nejrůznější barvy světla.

Spotřebiče

Obecně používejte spotřebiče co nejúsporněji. Nechat hrát televizi, když se jdete sprchovat je naprosto zbytečné. Zejména pokud se jedná o starší CRT televize, které mají vysokou spotřebu. Pokud plánujete novou televizi, pak nákupem plasmové televize určitě neušetříte.

Pračka, myčka, boiler a podobné spotřebiče, které jdou naplánovat nechávejte vždy jet na noční proud.

Určitě se vyplatí pořídit notebook místo počítače. Ten má totiž oproti počítači až o 60% nižší spotřebu energie. Také nepotřebuje ke své činnosti další spotřebič, kterým je monitor.

Závěrem

Doufám, že jsem vám pomohl se trochu zorientovat v možnostech úspory. Míst, kde uspořit je mnoho a záleží jen na vás co zvolíte. Většina úspor vás nebude nijak omezovat, stačí se jen naučit zhasínat, vypínat vodu, šetřit. Přeji, aby se vám to povedlo a na konci roku vše krásně sečetlo. Vím, že celý rok z těchto drobných úspor neuvidíte nic, zato po vyúčtování uvidíte smysl.


Pokud se vám článek líbil, budu rád za sdílení.


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings