Jak nejlépe šetřit doma elektřinu (aktualizováno)6 min čtení


Mnoho lidí by chtělo šetřit za elektřinu, ale sami neví jak a kde. Zde popíšu pár příkladů jak se dá ušetřit na elektrické energii. Některé věci ušetří hodně, jiné méně, ovšem po součtu všech dohromady vychází pěkné číslo.

1. Osvětlení

Důležitou věcí na kterou nikdo nemyslí, když uvažuje nad šetřením elektřiny je osvětlení. Mnoho lidí stále používá klasické žárovky, které dokážou za hodinu sežrat okolo 100Wh v závislosti jak silnou žárovku máte. Nejhoršími žrouty jsou potom světla se čtyřmi žárovkami, kdy jedna žere 40W, což je dohromady 160W / 1h. Osobně jsem doma vyměnil tyto 4 žárovky za dvě úsporné zářivky s příkonem 15W (celkem tedy 30W). Úspora je 81% a svítivost je větší. Při svícení v mém pokoji cca 4h denně každý den po celý rok spotřebují čtyři žárovky o příkonu 40W celkem 215KWh což je při ceně 4,85,- Kč/1KWh celkem 1043,- kč. Ovšem při svícení dvěmi úspornými zářivkami ušetřím 845 Kč. Zaplatím tedy jen 197,- Kč za rok.

Mimo to vždy se snažte svítit co nejméně. Není důvod osvětlovat celý byt, když se jdete sprchovat.

Staré žárovky jsem vyměnil v celém bytě. Osobně preferuji bílé světlo, a tak jsou tyto zářivky na záchodě, v koupelně, předsíni, kuchyni, obýváku a pokoji. Celý byt nyní ušetří

70% spotřeby elektřiny na osvětlení.

Osvětlení 70%

AKTUALIZACE: Vyměnil jsem nově všechny žárovky za LED s ještě nižší spotřebou než úsporné zářivky.

2. Spotřebiče a jejich stand-by

Spotřebiče v domácnosti jsou všichni žrouti elektřiny. Od televize přes počítač až k routeru. Tzv stand-by režim je režim, při kterém část elektroniky stále pracuje a čeká na povel k zapnutí například dálkovým ovladačem od televize. Stand-by režim je u počítačů, televizí, DVD přehrávačů a většiny rádií.

Co doporučuji vypínat ze zásuvky pokud to nepoužíváte

 • Router
 • Mikrovlnku
 • Monitor (staré CRT)
 • Reprobedny
 • Hi-Fi věž
 • Nabíječky
 • DVD přehrávače
 • Tiskárny (mám doma dvě a obě mají stejný odběr jak zapnuté tak vypnuté. Rozdíl je jen v jedné led diodě, která buď svítí nebo ne)
 • Televize (staré CRT)
 • Pračku (máme doma novou, ale obyčejnou pračku jen s kolečkem programu a teploty. Přesto sežere 300 Kč ročně jen díky stand-by režimu elektroniky uvnitř)

Co naopak nedoporučuji ze zásuvky vypínat

 • Počítače
 • Nové monitory a televize

Proč tyto věci nedoporučuji i když ostatní ano? Odpověď je vcelku jednoduchá a liší se pro každou jednotlivou věc.

Počítač nedoporučuji, protože když není v zásuvce, tak informace o času, data a nastavení BIOSu musí udržovat malá baterie připojená k základní desce počítače. Tato baterie se ve většině případů neumí dobíjet, a tak jak se vybije tak se po odpojení ze sítě vždy vše ztratí. Většinou jde jen o problém s neustálým nastavováním času, protože se špatným časem vás prohlížeče nepustí na zabezpečené stránky. V horším případě se vám smaže nastavení BIOSu a vám se přestane správně spouštět počítač.

Nové televize mnoho lidí vypíná a nic se zatím nestalo. V dnešní době jsou ovšem zdroje a celková elektronika zvláště levnějších modelů dělaná jak se říká na koleně, a tak se může stát, že při zapojení do sítě zdroj nevydrží chvilkové přepětí. Může jen střelit a zničit se nebo může začít hořet. Ve většině případů je televize na odpis a je levnější koupit novou.

Novější monitory mají stejné problémy jako televize. Většinou mají ale zdroje lepší a tak zde bych se úplně nebál je vypínat.

(Vše ale záleží na konstrukci a okolních vlivech. Může nastat i opačná situace, kdy právě kvůli neustálému připojení k síti je zdroj opotřebováván a časem udělá to stejné co se stává při neustálém zapínání a vypínání.)

Pokud budete vypínat výše psané spotřebiče na dobu kdy s nimi nepracujete pak je možno dosáhnout teoreticky až 40% úspory za tyto spotřebiče.

Spotřebiče 40%


Pokračujte prosím na další stránku

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (17)

 1. Atramentovú tlačiareň neodporúčam vypínať, lebo sa tlačová hlava zvykne zaparkovať až po nejakej dobe od tlače a ak sa tlačiareň vypne zo siete, hlava sa nezaparkuje a môže zaschnúť. To u modelu, kde sa menia len kazety bez hlavy môže znamenať značné výdaje.

  Odpovědět
  • Václav Vlček 5. 1. 2016 @ 9:52

   Díky za reakci ;). Já tiskárny vypínám, protože jak jsem psal v článku. Moje tiskárny (inkoust a laser) mají stejný odběr když jsou zapnuté i když jsou ve stand-by režimu. Každopádně máte pravdu, před vypnutím ze zásuvky je potřeba zajistit, aby byly tiskové hlavy zaparkované.

   Odpovědět
 2. Pěkný článek. Obávám se ale, že čím více budeme v globálním měřítku šetřit, tím více budou energie zdražovat 🙁

  Odpovědět
  • Václav Vlček 5. 1. 2016 @ 14:06

   Tak to jistě bude, ale pokud někdo najednou ušetří více než polovinu výdajů za elektřinu, tak na tom nějakou dobu hodně naspoří. Samozřejmě se ta úspora po několika letech dorovná zvýšení ceny. Ale jistý čas bude člověk v plusu.

   Odpovědět
   • Nikoliv při růstu ekonomiky spotřeba elektřiny prostě stoupá – průmysl a doprava (jako ta elektrizovaná) má daleko větší spotřebu než domácnoti.
    A spotřeba elktrické energie bude navíc umocněna rozvojen nezávislé elektrické trakce – tedy například elektrobusy.

    Odpovědět
 3. Ta věc baterkou od BIOSu, která je zmiňována v článku, je blbost. Tato baterka je schopná vydržet minimálně 5 let, normálně vydrží v pohodě 10. Je pravda, že nelze nabít, ale kdyby nevydržela vypnutí počítače od sítě, tak by tam byla zbytečně. Několik let mi ležela základní deska ve stole, pak jsem ji zapojil a baterka nebyla vybitá, respektive žádný problém s BIOSem či nastavením času nebyl.

  Odpovědět
  • Václav Vlček 6. 1. 2016 @ 9:55

   Píšu z osobních zkušeností. Bohužel jsem se s takovou výdrží nesetkal. V jednom případě majitelka vypojovala pc vždy, když ho nevyužívala a po dvou letech baterka odešla a nějakým způsobem jí to párkrát při zapínání psalo, že baterie je vybitá a pak už počítač umřel a nešel zapnout. Nevím zda to byla shoda náhod nebo to s baterií souviselo. Dokonce i u notebooku od přítelkyně baterka na desce odešla po dvou a půl letech. Takže osobně jsem se nesetkal s výdrží přes 3 roky.

   Odpovědět
 4. Co se týče žárovek, tak je nutné si uvědomit, že zákon zachování energie prostě platí a tak teplo ze žárovek přispívá k celkovému vytápění domácnosti – takže ta úspora elektického proudu, jde na úkor jimi vyzařovaného tepla. To platí i o vypínání z pohotovostního režimu všech spotřebičů – tedy i zde se prostě jen nebude elektrická energie měnit v teplo.
  Je proto nutné vzít i v úvahu jak se vytápí byt či dům – plyn a dálkové topení ještě zřejmě celkem ok – kWh získaná splálením plynu je přibližně 3x levnější než kWh elektrické energie – takže zde úspora bude. Pokud ovšem vedle vás hřeje jakékoliv elektické topení(s vyjímkou tepelného čerpadla) tak v tu chvíli je úspora nulová – prostě o to více protopíte tím elektrickým topením. Snad jen v období vysoké sozby, kdy je elektrické topení vypnuté může docházet k úspoře = rozdíl cenou kWh v nízké sazbě a vysoké sazbě.

  Odpovědět
  • V lete predce netopim 😉 cili minimalne 6 mesicu opet setrim.

   Odpovědět
   • Topná sezóna končí 31.5 a začíná 1.9 – to je její maximální délka. Parakticky se netopí tak 1 měsíc dýl – takže tak 4 měsíce – ale to je již často na úkor tepelné pohody domácnosti. Občas bylo totiž na topení i v Červenci.

    Odpovědět
 5. “které dokážou za hodinu sežrat okolo 100W”
  budu hnidopich a upozorním na to že výkon není veličina měřitelná za jednotku času (tou je práce udávaná ve Wh)
  jinak pěkný článek 🙂

  Odpovědět
 6. Je to samozřejmě blbost. Klasickou 100W žárovkou už asi nikdo z nás dávno nesvítí a naopak na místech, kde nesvítíte dýl jak 10 minut (záchod, chodba, sklep…) je nepostradatelná. Baterie od BIOSu vydrží i při odpojeném PC nejmíň 5 let a její cena je malá. Zrovna před půl rokem jsem jí měnil. V pohotovostním režimu to sežere docela dost. Proudový náraz PC zdroje se dá omezit žárovkou, ale nemám vyzkoušené, jak to prodlouží/ zkrátí životnost.

  Odpovědět
 7. ◾Počítače ( u notebooku doporučuji vytáhnout baterii pokud ho používáte dlouho při připojení do zásuvky a baterie již je plně nabitá ) – tím jen docílíte snížení výkonu většina NB přejde do nouzového režimu protože napájecí zdroj není dimenzovaný na pokrytí špičkového příkonu.

  Odpovědět
  • Navic kdyz baterii nabiji na 100% a vytahnu, je to spatne pro tu baterii samotnou. Pokud ma nekdo notebook neustale zapojeny do site, existuji programy, ktere omezi nabiti baterie na cca 50 – 70% jeji maximalni kapacity, coz je optimalni uroven nabiti pro to, aby neztracela svou kapacitu. Bateriim nedela dobre pokud jsou neustale nabite na 100%.

   Odpovědět
   • Václav Vlček 1. 5. 2016 @ 11:38

    Ano, za tuto chybu se omlouvám. Už jsem článek poupravil. Dokonce jsem se informoval u výrobce notebooků, že opravdu adaptéry nejsou stavěny na provoz bez baterie.

    Odpovědět
 8. “Mimo pár korun do kapsy budete mít dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro sebe a pro životní prostředí.”

  zajimalo by me co tim, ze vyhodim stary fungujici spotrebic a koupim si novy udelam pro zivotni prostredi dobreho?! Ano – pokud ten spotrebic bude zrat min elektriky a budu se na to koukat jenom z pohledu spotrebovane energie, pak snad ano. Toto je ovsem zanedbatelne pokud si vezmu jak zatizim zivotni prostedi tim, ze se novy spotrebic musi vyrobit a stary naopak nejakym zpusobem zlikvidovat.

  Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings