Výběr notebooku – jak na to?4 min čtení


Jelikož jsem před nedávnem pro sebe vybíral notebook, rád bych zde popsal pár rad jak vybírat notebook.

Vy sami si ale musíte zvážit které parametry jsou pro vás podstatné. Zda výkon, výdrž baterie nebo hlavně velikost.

1. Výkon

Pokud hledáte vysoký výkon, pak sledujte hlavně procesor, ramky a windows. Výkonější sestavy mají dnes 4-jádrový procesor na frekvencích okolo 3.5GHz, Ramky okolo 4-8GB a Windows hledejte spíše 64-bitový.

Takovým minimem pro herní výkonný počítač je dnes

4-jádrový procesor. Dosti výkonné jsou stále i 2-jádrové. Doporučuji Intel i7, který je jak 2-jádro tak i 4-jádro. 4GB RAM jsou u herního notebooku minimum a platí čím více tím lépe. 64-Bitový Windows je spíše detail, ale taky na výkonu dost přidá.

Další samostatnou kapitolou je grafická karta. Je potřeba hledat grafické karty, které nejsou integrovány do procesoru a nemají sdílenou grafickou paměť s procesorem. O grafických kartách moc nevím, takže pátrejte na internetu přesně po grafické kartě kterou uvidíte u notebooku napsanou.

U výkonných notebooků ovšem nepočítejte s větší výdrží baterie a s malou velikostí notebooku. Důležité je taky jak dobře se dokáže notebook chladit, ale to je věc kterou zjistíte buď z recenzí nebo až doma.

2. Baterie a výdrž

Chcete notebook na cesty nebo jen na domácí použití? A budou ty cesty takové, že pojedete ke kamarádovi, na chatu, do hotelu kde jsou vždy zásuvky nebo do lesa či dlouhou cestu vlakem bez možnosti nabití baterie?

Pokud hledáte notebook takový, aby baterie vydržela co nejvíce třeba při psaní dokumentů či brouzdání na internetu musíte se dívat na teoretickou výdrž psanou výrobci a počet článků baterie. Taky zapomeňte na velké a výkonné stroje. Hledejte dnes již standartní 6-ti článkové baterie a menší výkon s úspornějšími procesory. (Atom je krásně úsporný procesor s dobrým výkonem)

Také je lepší hledat menší stroje, ale ne zase tak malé aby výrobce šetřil na baterii.

3. Velikost

Menší notebook se lépe přenáší je lehčí, spotřebuje méně energie a většinou déle vydrží na baterii. Ovšem na druhou stranu bývá méně výkonný, má malé klávesy, nemá numerickou klávesnici, má malou obrazovku a špatné rozlišení.

4. Cena

Cena je kombinací výše uvedeného. Herní notebooky bývají dosti drahé. Naopak obyčejný notebook na práci s dokumenty a internetem se dá sehnat poměrně levně. Má většinou dobrou výdrž baterie a na dokumenty a internet dobrý výkon. Pokud hledáte extra levné notebooky osobně doporučuji hledat repasované kusy. Jedná se o notebooky, které někdo opravil, vyčistil, nainstaloval nový Windows a celkově zprovoznil do funkční podoby. Doporučuji prodejce GIGA Computer, který má velký výběr repasovaných modelů. Není tam, ale žádná záruka na baterii, ovšem osobně mám vyzkoušeno že baterie jsou max půl roku až rok staré, což odpovídá cca 95-70% kapacity.

Závěrem

Výběr notebooku je jako výběr čehokoliv elektronického problematická věc. Na závěr bych ještě uvedl pár věcí na které je dobré se dívat.

  • Pokud píšete často dokumenty, hledejte notebook buď s vypínatelným touchpadem nebo se zapuštěným trochu níže. Vyhnete se při psaní dokumentu nechtěným klikům myši a psaní jinam než chcete.
  • Integrovaná grafika je vždy horší
  • Čím více RAM tím lépe
  • 64-bit Windows je lepší než 32-bit
  • Více článků baterie je lépe (dnes standartně 6 článků)
  • Větší frekvence procesoru = větší výkon = menší výdrž baterie
  • Procesory Intel doporučuji pro práci s videem, grafikou a zvukem. (v případě výkonnějších notebooků)
  • Procesory AMD pro hry. (v případě výkonnějších notebooků)
  • Procesory Intel pro notebooky slabší.

Doufám, že jsem popsal co nejvíce věcí a že jsem vám ulehčil výběr notebooku. Pokud máte dotazy e-mail na mne naleznete v menu, v záložce “O nás”.

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings