Začínáme animovat: tablet a výběr programu4 min čtení


Tento článek je věnován lidem bez předchozích zkušeností, co by s animací rádi začali. Popíši jednotlivé animační programy, abyste si vybrali podle toho, co vám nejvíce sedne.

Jako první věc musím říct jednu samozřejmost- bez tabletu to fakt nepůjde. Asi těžko budete kreslit myší, takže musíte mít tablet (grafický, ne ten „chytrý tablet“ s obrazovkou, jsou to zcela rozdílné věci!). Já používám Wacom Bamboo, tyto tablety mohu jen doporučit a naopak mám špatné zkušenosti s tablety značky Genius.

Pro ty, co o grafickém tabletu nic neví:
Je to černá plocha s perem. Nefunguje to jak touchpad u notebooku, kdy posouváte po kouscích prstem a kurzor na obrazovce pomalu jede na vámi požadované místo. Tablet je obrazovka bez obrazu a pero je váš prst. Máte pero v levém horním rohu, je tam i kurzor. Při kreslení se díváte na monitor, nikoli na tablet, stejně tam nemáte co vidět. Je to jako papír připojený k počítači, jen na něm nevidíte co kreslíte, k tomu máte monitor. Taky musíte mít program, který přítlak tabletu podporuje. Přítlak je jak silně na pero tlačíte, podle toho se čára zužuje a rozšiřuje. Podporuje to např. Photoshop, Paint Tool SAI, TVPaint, Flash…

V jakém programu animovat?

Vyzkoušela jsem hodně programů, krátce představím mé vítěze. První dva jsou placené, poslední je Free. 

TVPaint Animation

Program pro „ruční animaci“. Tím nemyslím kreslení na papír, ale přes tablet. Rozklepanou, hrbolatou linku vám nic nevyrovná, jako je tomu třeba u Flashe, ale díky tomu zůstane zachováno kouzlo ruční animace. Umí i pohyb pozadí, i když zbytečně složitě. Vyzdvihnout musím funkci prosvětlováku, který přehledně ukáže předešlé, případně i nadcházející snímky, a to barevně rozlišené (max. 10 předchozích a 10 nadcházejících). Ve Flashi je naopak prosvětlovák strašný, přitom je to vlastně nejdůležitější věc pro animátora. Program je v angličtině.

Adobe Flash

Zřejmě nejpoužívanější je Adobe Flash, vektorový program. Vektorový obrázek může být narozdíl od Bitmapy zvětšen bez zhoršení kvality. Výhodou Flashe je, že sám vyhlazuje linku, díky čemuž není tak roztřepaná. Pokud se pracuje s tvary nebo textem, tak nemusíte ručně dělat každý pohyb, program sám dopočítá mezisnímky. Stačí udělat první a poslední snímek a to, co má být mezi nimi, se udělá samo. Např. čtverec, který je v prvním snímku vlevo a v posledním vpravo. V jiném programu by to blikalo – levá pravá levá pravá, ale Flash čtverci dopočítá plynulý posun zleva doprava.
Program se skvělý pro tvorbu bannerů, webů i interaktivních animací/her, které se JavaScriptem programují přímo v něm, lze tam i pracovat se zvukem. Používá se i na klasickou Frame by frame kreslenou animaci. Má i funkci „kostí“, tj. že máte postavičku a do té dáte jednoduchou animační kostru, můžete pak s postavou snadno hýbat. Výhodou je česká lokalizace, ale myslím že některé z nových verzí česky nejsou. Já používám Flash CS4, který česky je. Jazyk ale není překážkou, většina tutoriálů a návodů je stejně ukázaná na anglické verzi.

Jasc Animation Shop 3 (free)

Z freewarových jsem si oblíbila Jasc Animation Shop 3, ten ale nepodporuje přítlak tabletu a nic pěkného tam tudíž nenakreslíte. Já ho používám jen na přeukládání do formátu GIF (když to můj animační program neumí). Jednotlivé snímky nakreslím jinde a pak je do tohoto programu nahraji a nastavím časování (snímky za sekundu, tj. jak dlouho bude obrázek zobrazen na obrazovce). Program ale umí i vytvářet spoustu blbinek jako jsou animované kurzory, ikonky atd. Není to program pro tvorbu vlastních krátkých filmů jako předchozí programy. Je spíš jen pro tvorbu krátkých, jednoduchých animací a k tomu se dá lépe použít už i Photoshop (ano i on umí animace), ovšem ten je už placený. Program je anglicky.

STAHUJTE ZDE

Co se týče TVPaintu a Flashe, tak TVPaint má nějakou zkušební verzi, ale myslím že omezení bylo takové, že tam nejde ukládat. Flash má 30ti denní Trial, jako ostatní Adobe programy. Programy si kupte, stáhněte si verze zkušební, či po pirátsku plné, to už není moje věc. Návody tu najdete na oba programy, je na vás který si vyberete.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (1)

  1. Díky za článek, pomohl mi.

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings