Jak obnovit smazaný soubor3 min čtení

Každému se to jistě už stalo. Náhodou jste něco dali do koše a překlikli se a koš vysypali. I na tohle existuje řešení i když jistota obnovení tu není nikdy.

Jak funguje zápis a mazání dat

Na úvod vysvětlím něco z teorie jak vše funguje. Věnovat se budu HDD (harddisk). Data se ukládají na jim přesně daná místa. Pokud něco smažu data reálně nikam nezmizí, pouze je počítači řečeno, že to místo je prázdné. Reálně tam ale pořád data jsou a budou tam do chvíle, než se počítač rozhodne na toto volné místo něco uložit.

Jak postupovat

Pokud se tedy už stalo, že jste něco nechtěně smazali, první věcí je přestat pracovat se soubory. Nenačítat ani neukládat soubory. Pokud se jedná o SD kartu, pak je situace o dost jednodužší. Pokud již nebudete pracovat se soubory, je malá pravděpodobnost, že se smazané data přepíší novými. U HDD, zvláště pokud je to hardisk na kterém je nainstalovaný Windows již je nebezpečnější. Windows si často ukládá různé soubory, které používá a neřeší kde tyto soubory uloží. Jednoduše najde volné místo a ukládá. Proto je u HDD důležité co nejrychleji soubory obnovit.

Obnovení souborů

Prvním krokem je mít nebo si nainstalovat program Recuva. Stažení a instalace sice ohrožuje to, že se smazaný soubor přepíše, ale jinou možnost stejně nemáte. (maximálně mít Recuvu na flash disku)

Program stáhnete zde (pozor na zaškrknutou možnost “Instalovat seznam lištičku”)

1. Prostředí programu je jednoduché, po zapnutí můžete buď postupovat přes průvodce nebo sami manuálně. Zde popíšu manuální hledání. Průvodce tedy zavřeme a takto vypadá okno programu

Prostřední programu Recuva

2. Vybereme si disk na kterém smazaný soubor byl před smazáním a klikneme na hledat. Proběhne prohledání celého disku a najdou se veškeré smazané soubory.

Hledání v programu Recuva

3. Nalezení toho správného souboru. Pokud je souborů hodně a vy víte jak se jmenuje je nejjednodužší cesta zadat celý název nebo alespoň část do vyhledávání vpravo nahoře. Všimněte si kolečka s různou barvou vedle souboru. Tato barva indikuje jaká je šance na obnovení.

Vybrání souboru pro obnovení

4. Pravým tlačítkem myši klikneme na soubor, který chcete obnovit a kliknete na obnovit vybraný soubor. Dále si vyberete kam se má soubor uložit po jeho obnovení. Zde upozorňuji (a program taky), že pokud budete soubor ukládat na stejný oddíl HDD nebo sd kartu z kterého se má obnovit, je šance, že obnovený soubor přepíše sám sebe ještě před celým obnovením a celý proces tím zhavaruje. A co je horší, soubor bude definitivně zničen. Proto doporučuji obnovovat jinam, než původně soubor byl. (Jinam neznamená jiná složka na ploše než jeho původní. Jinam znamená jiný oddíl HDD, flash disk nebo kamkoliv jen ne tam kde byl.)

Obnovení souboru programem Recuva

 

Doufám, že se vám obnovení povedlo.

Rada na závěr

Pokud vám program váš soubor nenašel…. zkuste se podívat do koše. Třeba jste ho nikdy definitivně nevymazali.

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings