Do konvice teplou nebo studenou vodu? aneb co vyjde levněji3 min čtení

Pravděpodobně jste nad tím nikdy neuvažovali, zda ušetříte peníze za elektřinu pokud do rychlovarné konvice budete dávat teplou vodu z vodovodu. I když se to zdá levnější, tak teplá voda je přeci dražší než studená. Jak to tedy vychází?

Řekl jsem si, že by bylo zajímavé vědět, zda je levnější dávat do konvice teplou nebo studenou vodu. Otázkou zde je, zda ušetřím tolik elektřiny, aby se mi zaplatila teplá voda.

Pokus

Studená voda

Začal jsem pokus tím, že jsem si přesně odměřil 1 litr studené vody. Voda měla teplotu 16°C. Vodu jsem přelil do konvice, kterou jsem nechal otevřenou abych simuloval horší podmínky pro ohřívání vody. Ohřátí vody na 99°C trvalo 2 minuty a 59 vteřin (tj 179 s) a rozdíl počáteční a konečné teploty byl 83°C. Na jeden °C potřebovala konvice o výkonu 2298,9 W čas 2,15 s. Spotřebovala přitom 114,202 W.

Náklady na ohřátí studené vody z kohoutku

 • 0,5538,- Kč / elektřinu
 • 0,078 ,- Kč / 1 litr studené vody
 • Celkem 0,6318 ,- Kč

Teplá voda

Pokus pokračoval ohřátím teplé vody. Opět jsem odměřil 1 litr teplé vody o teplotě 50,5°C. Dodržoval jsem stejné podmínky jako při pokusu se studenou vodou. (tj konvice měla vždy před zahájením měření pokojovou teplotu a opět byla otevřená) Ohřátí vody na 99°C trvalo 1 minutu a 55 vteřin (115s) a rozdíl počáteční a konečné teploty byl 48,5°C. Na jeden °C potřebovala konvice o výkonu 2298,9 W čas 2,37s. Spotřebovala při tom 73,37 W.

Náklady na ohřátí teplé vody z kohoutku

 • 0,3558 ,- Kč / elektřinu
 • 0,354 ,- Kč / 1 litr teplé vody
 • Celkem 0,7098 ,- Kč

Pokračujte na další stránku…

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (6)

 1. Pokud máte vlastní plynový kotel – tak to podle mne vyjde lépe teplá voda z toho kotle.
  Teplou z centrálního ohřevu – ve výměníkové stanici – bych do té konvice stejně nedal, už z toho důvodu, že může být bakteriálně závadná.

  Odpovědět
  • Proc byste tam nedal teplou vodu z centralniho ohrevu? Stejne ji jdete prevarit ne? 😉

   Odpovědět
  • Václav Vlček 1. 5. 2016 @ 11:40

   Voda se v konvici stejně převaří. Var by měl zlikvidovat většinu bakterií. Jde opravdu jen o cenu.

   Odpovědět
  • z kohoutku veřjného vodovodu nesmí téci závadná voda a je jedno jestli je teplá nebo studená a kdyby jste viděli trubky kterými vám přitéká voda zevnitř tak by jste ji používali maximálně na splachování záchodu ale jak se říká co oči nevidí srdce netrápí

   Odpovědět
 2. Prosím vysvetlete mé přítelkyni, že když umývám pár kousků nádobí pod teplou vodou, tedy mám ji již stejně puštěnou za jiným účelem, NENI levnější ji změnit na studenou, napustit do konvice a začít ji vařit. V opačném případě nás asi čeká rozchod 🙂

  Odpovědět
  • Václav Vlček 18. 7. 2019 @ 7:33

   Právě naopak, je potřeba ji změnit na studenou, jinak se stále točí budík teplé vody a to je dražší. Ženě to ale neříkejte a jen mlčky otáčejte na tu studenou. 😉

   Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings