Recenze akumulátoru pro notebook HP Pavilion DV712 min čtení


Dnes jsme začali testovat alternativní akumulátor pro notebook HP Pavilion DV7, přesněji pro model 6b80ec. Akumulátor je s kapacitou 5800 mAh.

Vše začalo problémy s notebookem od přítelkyně. Původní akumulátor již nevydrží ani 5 minut, což je dost obtěžující. Notebook, který nelze použít jako notebook je zbytečný a ztrácí svou pointu. Nyní máme akumulátor nový a co bychom to byli za web, kdybychom jej ihned neotestovali. Jelikož je tento notebook brán jako herní, akumulátor dostane při testování zabrat.

Parametry

Původní akumulátor byl s kapacitou 5225 mAh což je 62 Wh. Jednalo se o originální 6-ti článkový Li-Ion akumulátor z roku 2013.

Nový akumulátor je vzhledově stejný a do notebooku pasuje přesně. Má o pouhých 13 gramů méně, což u notebooku s váhou těsně pod 3,5 Kg rozhodně přenášení nijak neulehčí. Tím nechci říct, že by akumulátor měl být lehký. Pokud by byl rozdíl ve váze veliký, tušil bych nekvalitní články. Zde je ovšem rozdíl mizivý. Jedná se o akumulátor od české firmy AVACOM. Kapacita nového akumulátoru je 5800 mAh (63 Wh) a obsahuje šestici Li-Ion článků značky Panasonic. V nabídce je i devíti článkový akumulátor s kapacitou 7800 mAh a připravuje se i 8700 mAh.

Články, které se používají v notebookových akumulátorech lze využít na mnoho způsobů. Jedním z nich jsou powerbanky. Je ale nutné kupovat články kvalitní a ne Čínské kopie.

První dojem a připojení

Pro mě je první dojem vždy vzhled balení. Zde jsem čekal klasicky zabalený předmět v kouli bublinkové fólie, stejně jako to dělá skoro každá firma posílající zboží poštou. Očekávaná klasika se nekonala. Akumulátor byl zabalen v polstrované krabici s přiloženým návodem. Poté ještě sám akumulátor byl v plastovém sáčku. Celé balení vypadalo na pohled úhledně a jednoduše. Samozřejmě akumulátor vypadal oproti starému nádherně. Naleštěný, čistý a nijak nepoškrábaný. Starý už je poškrábaný, zaprášený a ještě nefunguje.

Testování

Začneme domácími testy na reálném notebooku a později otestujeme akumulátor i v amatérských laboratorních podmínkách.

Na měření našeho testování jsem vybral program BatteryMon, který je dostupný zdarma.

Reálné měření

Začnu několika technickými a obecnými informacemi. Notebook, na kterém testujeme, má průměrně spotřebu při prohlížení internetu okolo 40-50W. Při hraní dokáže spotřebovávat od 70 do 120 wattů. Je vybaven interní grafickou kartou Intel a přídavnou AMD Readon HD 6770M. Pro uložení dat obsahuje dva 2,5″ harddisky, každý ve velikosti 750MB. Mozek notebooku obstarává čtyřjádrový Intel i7 na frekvenci 2,2 Ghz s funkcí TurboBoost 3,1 Ghz. Začneme tedy postupně testovat různé reálné situace.

Připojili jsme nový akumulátor do notebooku a začali dobíjet. Po zapojení měl akumulátor 81%. Už zde na takové maličkosti lze poznat, že o akumulátor pečovala firma, která tomu rozumí. Pro Li-Ion články je 80% stanoveno jako nejlepší procento nabití, pro jejich skladování. Málokdy se ale setkám s firmou, která akumulátory opravdu na této hodnotě udržuje a mnohokrát jsem koupil akumulátory “mrtvé”.

FullHD film

Po dosažení 100% nabití začínáme první test. Akumulátor by se měl podle návodu po zapojení minimálně 12 hodin nabíjet, a poté zcela vybít. My jsme ale nedočkaví testování, a tak hned začínáme. Abychom nebyli na akumulátor na začátku tak zlí, začínáme jednodušším sledování FullHD videa. Po jedné hodině a čtyřiapadesáti minutách jsme na 7 % a notebook se vypíná do hibernace.  Je jasné, že FullHD video není nejjednodušší na přehrávání, ale taky ne nejsložitější. Celou dobu testu video běželo na celé obrazovce s nejvyšším jasem displaye. Připojili jsme jej zpět k adaptéru a čekali přesně dvě hodiny na 95% dobití. FullHD film je tedy možné bez problému sledovat do konce s plným jasem.

4K film

Abychom nyní dodrželi návod, nechali jsme akumulátor 12 hodin na nabíjení. Další test jsme zvolili 4K video. Opět jsme začínali se 100% nabitým akumulátorem, který byl na nabíječce minimálně 12 hodin. Při sledování 4K videa se již notebook značně zahříval, ale video bylo vždy plynulé. Display byl opět na maximální jas. Náročnost 4K videa šla poznat i na výdrži akumulátoru, který se vybil už po jedné hodině a šestnácti minutách. Na 4K film se tedy na tomto notebooku s tímto akumulátorem nepodíváte. Pokud ale trváte na 4k filmech s akumulátorem je zde řešení. Pro tento notebook existuje i devíti článkový akumulátor s výrazně větší kapacitou.

Hraní CS:GO

Další test už nebude o sledování filmů. Máme herní notebook, takže jdeme hrát. Přítelkyně je nejvíce zapálená do hry CS:GO. Opět budeme testovat od 100% nabití s plným jasem displaye. Nyní již přijde na řadu výkonný grafický chip, který možná zafungoval i při přehrávání 4K videa. Jeho výkon je dostatečný i na nové hry. Jeho druhou stránkou je ale energetická náročnost. Notebook je proto vybaven integrovaným Intel grafickým chipem a v případě potřeby se zapíná externí AMD grafický chip. Akumulátor vydržel při hraní 58 minut což je jen o 18 minut méně než u 4K videa.


Pokračujte prosím na další stránku …

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings