Recenze akumulátoru 18650 UltraFire 6800 mAh4 min čtení


Asi před rokem jsem kupoval z číny dva akumulátory (dále jen neodborně baterie) 18650 Li-ion s kapacitou 6800 mAh za neuvěřitelných 100,- Kč.

Co je baterie 18650?

Na úvod pro neznalce. Jedná se o Li-ion baterii větší než tužková baterie s napětím 3,7V. Používá se v powerbankách, svítilnách a různých akupacích. Níže na fotce baterie v porovnání s tužkovou baterií, tužkou a pravítkem. Dobře se tyto baterie používají například v powerbance TOMO. Jejich běžná kapacita je od 2000 mAh po 4000mAh. Používají se i v bateriích pro notebooky, kde jich je většinou šest. V noteboocích jsou vždy dvě paralelně a poté tři dvojice do série. Na fotce níže jsou právě baterie z akupacků od notebooku.

UltraFire

Jedná se o krásné červené baterie s udávanou kapacitou 6800 mAh. Podle nápisů na nich mají ochranu proti zkratu, proti nadproudu, nabíjecí i vybíjecí ochrany. Mají standartní velikost a čepičku na plusovém pólu. Dokonalá baterie s extrémní kapacitou. Když mi dorazily dvě tyto baterie, začal jsem je používat a zjistil, že nijak moc nevydrží. Nabíjení trvá dlouho a energie, která z nich leze je skoro nulová. Hodil jsem je do šuplíku a vykašlal se na ně. Nyní jsem si na ně vzpomněl a v práci je nechal vytestovat.

Nečekaně mají baterie kapacitu jen okolo 200-300 mAh což jsou 4% z udávané kapacity. Níže je graf s třemi fázemi. Nabíjení, vybíjení a znovu nabíjení. Baterie se nabíjí dlouho, takže člověk ani neví, že nemají skoro žádnou kapacitu. Chovají se více jako spotřebič, než jako baterie.

V grafu vidíme první fázi nabíjení, která na grafu není zobrazena celá. Poté rychlý spád napětí při vybíjení 1 A. A opět nabíjení, kde po několika minutách má baterie opět plné napětí a nabíjecí proud je omezen. Vybíjení je nastaveno na 2,7 V a nabíjení na 4,15 V. Modrá barva je napětí a červená proud v mA.

Provedl jsem ještě měření vybíjecím prudem 200 mA a kapacita vyšla opět jen 391 mAh. Testování trvalo 5 hodin a skládalo se z nabití, vybití a opět nabití.


Měření probíhalo na profi měřícím přístroji Voltcraft ALC 8500 Expert, který podporuje připojení k počítači a následné generování grafů.

Podrobnější rozbor

Řekl jsem si, že čína je čína a baterie za 50 Kč kus jsou prostě podvod. Nebo snad jen špatné dva kusy? Odpověď je jednoduchá. Řekl jsem si, že pokud jde o vadné kusy, musí být uvnitř elektronika, kterou nápisy na obale slibují. Možná je vadná ta elektronika a vypíná moc brzy. Pokud tam ovšem nebude, tak je to opravdu jen sprostý podvod. Omlouvám se za kvalitu fotografií, ale je to foceno na telefon. Posuďte sami zda se jedná o podvod, či ne.

Abych vás trochu napnul, fotky najdete na další stránce. 😉


Pokračujte prosím k fotogalerii na další stránce

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (16)

 1. Zdravím, jak poznat kvalitní Li-ion baterku? Tak 2100.
  Díky za odpověď.
  Pavel

  Odpovědět
  • Václav Vlček 17. 1. 2017 @ 18:07

   Sám nevím. Jedině testováním. Zjistit reálnou kapacitu, popřípadě pokud má ochranu proti zkratu, vyzkoušet zda při zkratu baterií odpojí. Taky je větší záruka kvality v českých známých obchodech nebo u modelářů.

   Odpovědět
 2. Edward Lakin 17. 1. 2017 @ 21:16

  Just dont buy anything made in China, and lobby your government to make it law that all consumer products must show where they are made.

  Odpovědět
 3. Měl jsem možnost vyzkoušet před rokem stejné, akorát nápis 3000 mAh. Kolega je dostal jako součást baterky z Číny.
  Ty se pro změnu chovaly jako nevelký kondenzátor s odporem v sérii. V nabíječce byly “nabité” prakticky okamžitě, proud neakceptovaly už žádný ani po dlouhé době. Kapacita blízká nule, max. proud chvilku asi 100 mA.
  Prostě nehodily se ani na tu ukázku.

  Odpovědět
  • Václav Vlček 18. 1. 2017 @ 8:26

   Škoda, že jste je nerozebrali. Nedivil bych se kdyby tam byl jen kondenzátor a odpor.

   Odpovědět
   • Mirek Danko 18. 1. 2017 @ 12:58

    Mám stejnou osobní zkušenost s těmito bateriemi 4500 mA. Dnes používám baterie z vyřazených zdrojů z notebooku (viz. obrázek s pravítkem) a jsem spokojen. U vyřazených zdrojů z notebooku je zpravidla mrtvý první pár baterii jelikož je využíván na všechna napětí 4V, 8V a 12V. Nejlíp je na tom logicky třetí pár, který je využívám pouze pro napětí 12V.

    Odpovědět
    • Václav Vlček 18. 1. 2017 @ 13:20

     Souhlasím. Také využívám hlavně baterie z notebooku a první pár je vždy s minimální kapacitou. Nevíte kde sehnat nějaké vyřazené baterie z notebooku?

     Odpovědět
    • Miroslav Foldyna 28. 11. 2017 @ 23:58

     Mám dotaz. kde se vám daří přijít k těm vyřazeným bateriím ?
     Nemají servisy povinnost tyto povinně odvádět ?
     Použil bych je na kolo. Mám koupenou sadu z Číny. Světlo trojdílné, 3×2000 lm, k tomu baterie 8,4 V a kapacita nejsem si jistý asi 7 VA. A jsem spokojen. Na nejslabší proud-napětí svítí udávané dvě hodiny. Mám to už tři roky. Ale chtěl bych rezervní vozit sebou, a jak vidím, v Číně se to nedá koupit. Díky za odpověď.

     Odpovědět
     • Některé mi dali známí a kolegové. Jiné jsou zase v určitých akumulátorech od vysílaček. Jeden kolega prochází takové ty papírové nádoby na akumulátory v obchodech. Párkrát narazil i na aku z notebooku. Jinak tam nachází nabíjecí akumulátory, které chytrou nabíječkou oživuje a má poměrně dobré výsledky. Občas jsou levné nabídky i na internetu.

 4. Co mám zkušenost, tak se i v Číně dají koupit kvalitní 18650 za slušnou cenu. Reálná max. kapacita těchto článků je tak do 3500mAh. Co je víc, je podezřelý…..
  Nejvíc používám aku LG18650HG2 3000mAh (reál tak kolem 2800mAh)s max kontinual. vyb. proudem do 20A. Do gripů el. cigaret ideální.

  V Evropě se za rozumnou cenu se dají Li-Ion články sehnat třeba na http://www.nkon.nl

  Odpovědět
 5. Ono se staci podivat na spicky v tomto oboru. Jak je mozne, ze Sanyo, LG nevyrabi nic nad 3500mAh a nejaky noname Cinan umi 6000mAh? Na usudek pak staci troska toho selskeho rozumu 🙂 Osobne kupuju uz jen NCR18650GA od Sanyo. Jedna 3500mAh vychazi na +- 130Kc, ale udavanou kapacitu opravdu maji. Jinak, Ultrafire jsou uz docela “proflakla” znacka. Teda spis odpad.

  Odpovědět
 6. Dostal jsem celovku:typ.XML T6 SE:, SVÍTÍ PERFEKTNĚ ALE JSOU V NÍ BATERIE JAK UVÁDÍTE ALE MAJÍ 4.2 VOLT.6800 mAh nabíji se 7 až 8 hod.a vybite jsou za 1 hodinu,na plný výkon, poraďte jaké jiné baterie by byly kvalitnější než jsou tyto:pepik.mikulasek@seznam.cz skúste někdo poslat odpověď zatím dík.

  Odpovědět
 7. Petr- Slovakia 9. 7. 2019 @ 16:32

  na nabijení bat 18650 treba urcite “digi nabijecky s displejem,ktorý ukazuje prubiezne napeti a konecnou kapacitu i casovou pridavnou kapacitu baterie Lionky…Proud je aut regulovan ze stabil. obvodu,asi 500mA,vybijet je pod 3,0 V se nedoporucuje !!!
  Z Cina su samí sejdiri…za prvni 3 cislice je potrebne davati des.carku a ani to nemusi byti pravda…

  Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings