Věřím, že mladší generace vůbec netuší oč jde, ale my trochu a více starší máme doma z dětství mnoho černobílých fotek se vzpomínkami. Starší generace budou mít dokonce desítky až stovky takových černobílých fotek. Na svět přišla nová inteligence, která dokáže věrně obarvit černobílé fotografie.
Firma GovTech sídlící v Singaporeu vyvinula umělou inteligenci, která dokáže analyzovat jakoukoliv černobílou fotografii a dodat jí barevný lesk. Na webu Colourise.sg jednoduše potvrdíte, že nejste robot a nahrajete černobílou fotku. Potvrzení, že nejste robot je tam z důvodu hromadného použití nějakého software pro automatické využívání této služby. GovTech se tak brání zneužití této služby, kterou poskytuje zdarma, nějakou třetí stranou, která na tom bude chtít vydělat.
Jakmile nahrajete vlastní fotku, okamžitě se dá do práce extrémně složitý algoritmus s umělou inteligencí, která obrázek zpracuje a vybarví. Sami autoři na webu píší, že barvy samozřejmě nemohou odpovídat realitě, protože ji nikdo z černobílé fotky prostě nedokáže zjistit, ale přesto inteligence dodá snímku krásné a realistické barvy. Rozezná v černobílé barvě květiny, tváře a mnoho velmi mnoho dalšího. Každou věc zná a přiřadí ji pravděpodobnou barvu.
Našel jsem jednu z naskenovaných fotek a šel to vyzkoušet. Ukázku máte níže a musím říct, že to vypadá dost zajímavě.
Originál
Otázka zní. Měli ti lidé opravdu modré saka nebo černé? Je to jen teorie jakou barvu algoritmus zvolí nebo je tak chytrý, že to dokáže z jemných odstínů černých barev rozeznat? Napadlo mě samozřejmě vyzkoušet reálnou fotku, kde předem znám původní barvy. Let´s go.
Původní originální fotka
Upravený černobílý obrázek
No a konečně výstup z ColouriseSG
Sorry…
Souhlasím, že algoritmus není nejlepší. Ale berme v potaz to, že počítá s černobílou fotkou z éry černobílé fotografie. A ony ty fotky prostě bývaly vždy do takové hnědé barvy. A je to jen algoritmus. Rozpozná rostlinu a přiřadí ji zelenou barvu. Na druhou stranu mě překvapuje stínítko světla, které i docela trefil barvou, kdežto podobně barevný polštář už ne.
Zkusíme ještě jeden barevný test, velmi složitý. Neobsahuje tváře, stoly, ubrusy, sedačky nebo rostliny. Nic co by umělá inteligence mohla rozeznat a přiřadit tomu barvu.
Originál
Černá úprava
No a výstup…
Já to vidím, propadák. Ale znovu říkám, autoři jasně upozorňují, že umělá inteligence se dobře učí na jasných obrázcích s osobami nebo logickými scénami. Pochybuju, že máte v rodinném albu fotku knihovny. Proto pokud vás zajímají další reálné porovnání (reálných černobílých fotek), pak pokračujte na další stránku.
Pro ty kteří dále nepokračují, zde mám krátký závěr.
Tato služba je jistě krásný pokrok dopředu. Je zdarma a to se velmi cení v době kdy skoro za vzduch musíme platit. Samozřejmě černobílý obrázek prostě barvy neobsahuje, proto jedna z nejdůležitějších věcí pro umělou inteligenci je pochopit na co se dívá. Rozeznat objekty a podle toho přiřadit dané naučené barvy. Fotky, i když ne zcela odpovídající realitě, jsou prostě barevnější a hezčí než obyčejné černobílé. A tak i přes nedokonalosti se mi tento projekt moc líbí a doufám, že bude úspěšně pokračovat. Pokud netušíte jak umělá inteligence funguje čtete ještě další krátký odstavec níže.
Většina umělých inteligencí pracuje s miliony obrázků, na které se dívá a rozeznává co na nich je. V tomto případě nejen co na nich je, ale taky jaké je složení dané věci. Programátoři proto předají do takové inteligence miliony fotek osob v nějakém oblečení (barevné fotky) a umělá inteligence se učí dané styly oblečení + dané barvy. Stejně tak se učí květiny, stoly, zdi a vše co se bude nejpravděpodobněji na fotce objevovat. Z těchto statistik pak pracuje inteligentně. Pokud vidí na obrázku osobu v obleku, projde svou databázi a obleku přiřadí pravděpodobnou barvu, kterou měli ti lidé ve fázi učení se. Samozřejmě zde hraje roli ještě odstín černé barvy ve fotce, která také napovídá původní barvě. No toť plus mínus tato problematika.
Připomínám, další stránka obsahuje převedené fotky.
Pokračujte prosím (pokud máte zájem) na další stránku…
Buďte první kdo napíše komentář