Nemám peníze a chci podnikat. V čem?6 min čtení

Hodně lidí si myslí, že nelze začít podnikat bez velkého vstupního kapitálu. Ve skutečnosti však existuje spousta oborů, v nichž se uplatníte, aniž byste v první fázi investovali více než zlomek průměrné výplaty.

V tomto článku si několik takovýchto příležitostí představíme.

Blogování

Pro koho se tento způsob podnikání hodí? Zejména pro ty, kteří rádi píší. Na svém blogu můžete se čtenáři sdílet své zkušenosti z jakékoliv činnosti, která vás baví. Spojíte tak příjemné s užitečným.

Abyste jako bloger či blogerka uspěli, psaním článků vaše práce nekončí. Část svého času budete věnovat i propagaci obsahu, jenž vytvoříte. Čím více návštěvníků na své stránky přivedete, tím více peněz máte šanci vydělat. Návštěvnost můžete monetizovat například umístěním reklamy na stránky nebo spoluprací se značkami. Ve chvíli, kdy budete mít slušnou čtenářskou základnu, se vám pravděpodobně firmy samy začnou ozývat s nabídkami.

Ačkoliv se na začátku jistě budete setkávat s pojmy, které vám budou připadat jako španělská vesnice, nemusíte být zrovna technický typ, abyste dosáhli úspěchu. Existují bezplatná řešení jako WordPress, díky nimž dáte dohromady svůj blog bez jakýchkoliv znalostí programování.

Začít s blogováním zvládnete s minimální investicí. Pro začátek potřebujete bezpodmínečně pouze dvě věci – doménu a webhosting.

Podrobný návod, jenž začátečníky provede krok za krokem celým procesem, najdete v článku Jak a kde vytvořit blog s vlastní doménou.

Venčení psů

Asi každý známe někoho, kdo má doma psa. Ti samozřejmě potřebují pravidelné procházky. Co si však jejich majitelé mají počít, když musí zůstat dlouho v práci, onemocní nebo chtějí vyrazit na dovolenou, kam si ho nemohou vzít?

V takovém případě se jim mohou hodit služby profesionála, který se specializuje na venčení psů. V České republice se doposud jedná o téměř neznámý business. V zahraničí však jde o něco zcela běžného. Co z toho vyplývá? Máte skvělou příležitost být mezi prvními.

Průvodcovské služby

Máte rádi kontakt s lidmi a práci na čerstvém vzduchu? Pak byste tento způsob podnikání měli rozhodně zvážit.

Provádět turisty můžete v podstatě kdekoliv a po čemkoliv. Většina z nás má tuto činnost asi spojenou s historickými památkami. Tušili jste však, že existují například i prohlídky pražských restaurací? Zatímco většina z nás chodí do hospod své peníze utrácet, tito průvodci si zde vydělávají.

Pokud ovládáte angličtinu, popřípadě i jiný světový jazyk, máte výhodu. Nebudete se muset omezovat pouze na české klienty. To vám přijde vhod především na turisticky exponovaných místech jako například Praha nebo Český Krumlov.

Síťový marketing

Jedni tento způsob podnikání milují, druzí jej zase nenávidí. Multilevel marketing má pošramocenou pověst zejména ze dvou důvodů.

Existovaly, existují a pravděpodobně budou existovat nelegální schémata ve stylu letadlo. Jejich provozovatelé zpravidla tvrdí, že se jedná o síťový marketing. Z tohoto důvodu si mnoho lidí mylně asociuje MLM s podvodnou činností.

Zatímco v předchozím případě v tom jsou účastníci síťového marketingu nevinně, za následující problém si mohou sami. Spousta z nich se chová dost nevybíravým způsobem k těm, kteří odmítnou jejich nabídku. Místo toho, aby respektovali rozhodnutí každého jedince, zdali se chce zapojit či ne, v případě odmítnutí se z něho snaží udělat naprostého hlupáka. To se jim samozřejmě v dlouhodobém horizontu vrací jako bumerang.

Pokud zvažujete, že se zapojíte do multilevel marketingu, prvně si na internetu ověřte, že se skutečně jedná o legální firmu. Dále buďte velice vybíraví při rozhodování, s kým do tohoto byznysu půjdete. Vyplatí se najít si sponzora nejenom se zkušenostmi, ale také si ověřit, že si budete lidsky rozumět. Nejspíše budete společně trávit hodně času, a proto se snažte, abyste si vzájemně sedli.

Hlídání dětí

Již jsme hovořili o venčení psů. Pokud si troufnete i na něco zodpovědnějšího, a pravděpodobně i dlouhodobějšího, zvažte hlídání dětí.

Zaneprázdnění podnikatelé a manažeři si často najímají lidi, kteří by se jim v určitých dnech postarali o děti. Zatímco v případě venčení psů vám asi nezbyde nic jiného než pravidelně hledat nové zákazníky, v případě hlídání dětí zpravidla půjde o trvalejší spolupráci. Může se stát, že se slušně uživíte s jedním až dvěma klienty.

Toto podnikání působí jak šité na míru pro matky na mateřské dovolené. Nabízí jim příležitost spojit péči o vlastní dítě s hlídáním cizích potomků. Obě ratolesti tak získají nového kamaráda, s nímž si budou moci hrát, a vy si navíc ještě vyděláte.

Úklid

Další odvětví, které vyžaduje jen minimální investici, tvoří úklidové služby. A nejen to. Vlastní firmu v tomto oboru snadno rozjedete, aniž byste předtím museli cokoliv studovat.

Mezi hlavní výhody tohoto druhu podnikání patří zejména možnost dlouhodobé spolupráce. Většina klientů, kteří si jednou objednají vaše služby, vás zpravidla bude potřebovat pravidelně. Nabízí se vám tedy příležitost vytvořit si poměrně stabilní příjem.

Programování

Pokud vám manuální práce příliš nevoní a zároveň se řadíte mezi technicky založené jedince, programování by mohla být vaše volba.

Nutno podotknout, že vývojářem se nestanete ze dne na den. Na druhou stranu tito lidé patří k nejlépe placeným zaměstnancům. Jestliže si navíc zřídíte vlastní živnost v tomto oboru, máte šanci si vydělávat ještě více.

Budoucnost mají jak vývojáři klasických programů pro Windows, tak ti, kteří dělají aplikace pro mobilní telefony či vytvářejí skripty pro použití v prostředí internetu pomocí PHP.

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings