Jak vypadá sinusový průběh levného měniče 12V/230V2 min čtení

Úvodem

Od svého kamaráda jsem jako dar dostal osciloskop. Moc na něm neměřím, ale občas se nějaké pokusy najdou. Tak jako dnes.

Zapojení

Měření jsem udělal velmi jednoduše a amatérsky. Vzal jsem si 12V akumulátor k němu připojil přes autozásuvku měnič z 12V na 230V. 230V ale osciloskop nezvládne, proto jsem zapojil k měniči trafo z 230V na nějakých 6V.

Měnič

_vyr_269aPřed asi dvěma lety jsem jsem si koupil měnič 12/230 pro domácí využití v solárním systému. Je to dosti levný kousek, který zvládá jen 140W a špičkově 300W. I když po testování už při 100W píská že je přetížený. V klidovém stavu, kdy je zapnutý, ale není k němu připojena zátěž bere 0,5A, což je dost na můj 10W solární systém. Koupit ho můžete ZDE, ale nedoporučuji to.

 

Výsledky “měření”

Neměřil jsem čísla, pouze jsem chtěl vidět jak vypadá průběh 50Hz tohoto měniče. Samozřejmě není krásně sinusový. Je to jen pár hodnot, které se mění. Viz foto a video kde demonstruji průběh při zapnutí měniče než naběhne na plný průběh.

 

Průběh by měl nejlépe vypadat takto:
sin1

 

Reálně ale vypadá takto:

IMG_20140703_084359

Závěrem

Po testování měniče musím říct, že PC zdroj dost vrčí pokud jede na měnič. A ne jen počítač, vrčí i televize a další zařízení. Reprobedny mají ve zvuku vrčení, tak samo rádio. Příště určitě půjdu do silnějšího měniče s čistým sinusem.

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (2)

  1. Toto je menič s modifikovanou sínusovkou, takže to čo si nameral je to čo tam má byť…

    Odpovědět
  2. Tetka Bielická Cigereje 6. 1. 2016 @ 19:12

    PC zdroj má na vstupe graetzov mostík (4 diódy) a následne je usmernené napätie vyhladené kondenzátorom a až potom rozsekané vysokou frekvenciou. Pravdupovediac, či je vstupné napätie sínusové alebo obdĺžnikové je tomu gretzu a aj ďalším obvodomm šuma fuk, len aby tam neboli nejaké špičky (zákmity) smerom k vyššej kranici ako je vrchol sínusovky (cca 300V).

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings