Jak na panorama rychle a jednoduše9 min čtení


Každý kdo rád fotí určitě někdy fotil nebo chtěl fotit panorama. Problém ale nastává jak jej v počítači zpracovat. Programů jsou tisíce, ale polovina nefunguje a druhá polovina je placená. Po dlouhém hledání jsem našel v tu dobu začínající projekt od Microsoftu. Nyní je to plně fungující program s možnostmi exportu na disk nebo na veřejnou webovou službu Photosynth.net.

Jedno z panoramat můžete vidět níže. Podmínkou je ale nainstalovaný silverlight. Což je hned první problém. Před pár měsíci Google zastavil podporu tohoto rozšíření od Microsoftu. Rychle ale pochopil, že udělal chybu, protože všichni uživatelé photosynthu a dalších služeb přešli na jiný prohlížeč. Nyní již v Chromu rozšíření funguje, ale ne úplně naplno. Níže je jedno z mých panoramat s rozlišením přes 900 megapixel složené z asi 200 fotek. Jedná se o panorama z Chorvatska.

Pokud vše dobře nafotíte vyjde vám krásné panorama bez chyb. Nutností je, aby byl fotoaparát pořád na stejném místě a otáčel se na vlastní ose. Nesmíte se otáčet vy, protože tím bude fotoaparát měnit pozici a tím i perspektivu vůči okolí. Panorama pak nevyjde moc hezky.

Čím více fotek nafotíte, tím větší rozlišení bude mít výsledné panorama. Taky ale tím déle se bude na počítači zpracovávat. Pokud například zoomem fotoaparátu lehce zazoomujete, čímž zmenšíte oblast kterou fotoaparát vidí, budete muset udělat více fotek a tím zlepšíte kvalitu. Zde uvádím další mé panorama, které mi trvalo nafotit asi tři hodiny. Celkem jsem nafotil přes 700 fotek a výsledné panorama má rozlišení 2.57 gigapixel. (2570 megapixel) Na mém starším dvoujádrovém procesoru s 4GB RAM se panorama zpracovávalo 8 hodin. Každopádně obyčejné panorama jsou do pár minut. Výhody programu si popíšeme dále v článku. Zkuste si v panoramatu níže pořádně zazoomovat na jakoukoliv SPZ.


Pokračujte na další stránku…


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings