Jak na panorama rychle a jednoduše9 min čtení


Doufám, že jsem vás panoramaty nalákal a nyní se pustíme do programu.

Microsoft Image Composite Editor

Zkráceně pouze ICE. Program, který prošel mnoha úpravami a dnes vypadá úplně jinak než na jeho začátku. Základními výhodami, proč používat tento program je hlavně to, že je zdarma a perfektně umí zpracovat panorama. (dokonce i panorama z videa) Je přitom úplně jedno jak fotky fotíte, zda přeskakujete nebo fotíte popořadě. Program si všechny snímky porovná a seřadí je tak, jak mají být. Samozřejmě čím lépe a popořadě fotky nafotíte, tím méně práce bude program mít. Další obrovskou výhodou je jednoduchost programu. Pro méně zdatné uživatele funguje tak, že vy mu dáte fotky a on vám výsledek. Pojďme si ukázat nějaký jednoduchý příklad.

Práce s programem

Po spuštění nás vítají 3 tlačítka nahoře (vytvoření panorama z fotek, z videa a otevření uloženého nedokončeného), reklama a vlevo dole několik posledních panoramat a synthů ostatních uživatelů. (synth je další věcí, která se na webu photosynth.net používá. Jedná se o seskupení fotek, které by dohromady měly dávat jakýsi 3D model. Na webu photosynthu si můžete některé synthy prohlédnout. )

hlavni-okno

Nyní máme program, ale nemáme fotky. Zašel jsem od počítače k nejbližšímu oknu a vyfotil naši ranní mlhu svou zrcadlovkou. 5 fotek, které se vždy aspoň 40% překrývají.

Teď máme dvě možnosti jak fotky do programu dostat. Složitější je kliknutí vlevo nahoře na „New panorama from images“ a poté hledání fotek v adresářích. Jednoduší způsob je fotky ze složky jednoduše označit a přetáhnout kdekoliv do programu. Po přetažení se nám zobrazí vybrané fotky a jejich náhledy. Fotky zkontrolujeme a pokud jsou to ty které chceme, můžeme kliknout na next. Camera motion necháme jak je. Pouze pokud máte strukturované panorama s přesným počtem fotek na jeden řádek, můžete programu práci ulehčit výběrem „Structured panorama“.

import

Nyní začíná ta nejtěžší část. Program začne fotky zpracovávat a snažit se z nich poskládat panorama. Tato část je náročná hlavně na paměť RAM, takže doporučuji vše co nepotřebujete povypínat, aby měl ICE dostatek místa v RAMkách. Na procesor program není nijak náročný. Problém u hodně fotek a malé paměti je ten, že program musí fotky kopírovat z HDD do RAM a zase na druhou stranu si uvolnit z RAM na HDD fotky které aktuálně nepotřebuje aby měl místo na ty které chce porovnat. Tento proces je velmi zpomalující. Osobně mám jednu zkušenost. Můj PC dvoujádro a 4GB RAM zpracoval z jednoho 500 MPix panoramatu jen 7% a pak program zhavaroval. (mimo to trvalo těch 7% asi hodinu) Pak jsem se dostal na přítelčin notebook kde má 8GB RAM a celé panorama bylo za 20 minut hotové. U mne 99% plná RAM paměť a u ní jen 70%. Takže RAM v rychlosti rozhoduje.

prvni-zpracovani


Pokračujte prosím na další stránku…

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings