Dokonalé a jednoduché vyčištění rychlovarné konvice od vodního kamene2 min čtení


V konvici se přirozeně usazuje vodní kámen. Rychlost usazování závisí hlavně na tvrdosti vody ve vašem městě. Před pár lety mi kolega poradil perfektní a jednoduchý trik na bezpracné a rychlé odstranění vodního kamene. Konvice poté vypadá jako nová (uvnitř). Zvenčí ji musíte čistit pracně sami.

Vím, že jsme hlavně technický web, takže zde takový článek vůbec nepatří. Na druhou stranu musíte uznat, že konvice je elektrické zařízení, takže i její “údržba” patří na technický web. Mimo to jsme už o konvici jednou psali, a to při testování, zda dávat do konvice studenou nebo  teplou vodu.

Čištění konvice v několika krocích

Zaprvé, budete muset zajít koupit kyselinu citrónovou neboli E330. Já ji zakoupil klasicky v sáčku před několika lety a dodnes mám více jak polovinu. Je možné použít i ocet nebo kyselinu chlorovodíkovou. Obecně bych doporučil účinnou a osvědčenou kyselinu citrónovou. Stačí jedna polévková lžíce a přibližně jeden litr vody.

Vodu necháme uvařit v zavřené konvici. Po dovaření vodu vylijeme do dřezu spolu s puštěnou studenou vodou. Díky studené vodě ochráníte jak nádobí ve dřezu, tak plastový odpad. Doporučuji konvici ještě propláchnout čistou vodou a znovu vylít. Pokud je konvice hodně zanesená vodním kamenem, je možné tento postup ještě jednou zopakovat.

Níže už můžete vidět porovnání před a po čištění. Před čištěním je na dně viditelná vrstva vodního kamene jen s pár místy, kde je ho méně. Konvici čistíme cca co půl roku tímto postupem. Mám ověřeno, že postup funguje i na silně zanesené konvice. Na fotce to nejde moc poznat, ale konvice se dokonale leskne. Kliknutím na fotku se vám otevře větší a na nové záložce.

Tímto naprosto jednoduchým postupem, kdy pouze převaříte vodu s přisypáním kyseliny citrónové dosáhnete dokonale čisté konvice, bez vodního kamene. Ještě mne napadlo, zda by celý sáček dokázal vyčistit pračku. (90° a nasypat místo pracího prášku) Nevím, ale možná to někdy vyzkouším.

Pokud se vám to díky postupu výše povedlo, jste stejně rádi, jako já, že jste četli tento článek. Sdílejte nebo dejte like 😉

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (1)

  1. Kyselinou citronovou cistim vsechno v baraku uz hooodne dlouha leta. Neznam nic lepsiho. Je to potravinarsky certifikovana latka, takze na nadobi nebo konvici bez problemu. Ja osobne to kupuju z chemickeho velkoskladu v 25kg pytlich. Do pracky je potreba dat tak 500 gramu, do konvice staci polevkova lzice kopcem. Genialni je i vzit rozstrikovac z nejakeho prostredku na koupelny a zarobit do neho 10% roztok kyseliny citronove. Neznam nic lepsiho na sprchove kouty a obkladacky…

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings