Čištění počítače – jak, jako amatér vyčistit počítač od prachu4 min čtení

Zdroj zanesený prachem


Každá věc vyžaduje údržbu a počítač není výjimkou. Málokdo ovšem pečuje o počítač tak jako o své auto či byt. I počítač potřebuje vyčistit od prachu a občas i vyměnit teplovodivé pasty, ale o pastách se budeme bavit jindy. Tento článek je pro naprosté začátečníky.

Proč čistit?

Stolní počítač má většinou několik ventilátorů. Jeden nabírá vzduch z přední masky počítače a žene ho přes harddisky, které tím ochladí. Pak pokračuje ke grafické kartě a druhou cestou přes paměti RAM k procesoru a ke zdroji. Tím se ovšem nasává hodně prachu dovnitř skříně. Ten se usazuje hlavně na grafické kartě, procesoru a zdroji. Tyto tři věci je potřeba udržovat čisté, protože zanesený chladič prachem potom nechladí a počítač se přehřívá, což má špatný vliv na výkon. Mimo to prach není nevodivý a tak může v nejhorším případě počítač vyzkratovat a shořet.

Postup čištění – pro začátečníky

Co budeme potřebovat:

  1. Počítač který chcete vyčistit
  2. Šroubovák – většinou křížový
  3. Vysavač s vhodným nástavcem

První věcí je odpojit všechny kabely které ke skříni počítače vedou.  Dobré je si počítač vzít na nějaký stůl, aby bylo čištění jednodušší. Když se díváme na počítač zepředu, pak se většinou oddělává levá bočnice. Tu odděláme tak, že na zadní straně jsou dva šrouby, které odšroubujeme. Poté lze bočnici vysunout směrem dozadu. Někdy to chce trochu síly. V některých případech (třeba můj) máte tuto bočnici přelepenou nálepkou o ztrátě záruky v případě porušení. Klidně tuto nálepku strhněte, pokud počítač půjde do reklamace, tak jde jen o to zda jste závadu způsobili vy tím, že jste bočnici otevřeli a něco poškodili uvnitř nebo ne.

Bočnice je otevřená a vidíte vnitřek počítače. Pokud byl dlouho nečištěný měli by jste vidět hodně prachu okolo chladiče procesoru.

 

Vezměte si vysavač s vhodným nástavcem tak, aby jste ze základní desky nic neurvali a nezničili ji. Já pro lehké očištění používám tuto:

Snažte se vysát co nejvíce a štětinkami uvolnit prach tak aby se vysál. Doporučuji pro pokročilejší i oddělat grafickou kartu a vysát ventilátorek a chladič na její spodní straně, a také chladič procesoru oddělat a pořádně vysát. (když už budete sundávat chladič procesoru a grafickou kartu, doporučuji vyměnit teplovodivé pasty. O tom v dalších článcích 😉 )

Další věcí je pořádným výkonem vysát prach ze zdroje počítače a ventilátoru před harddisky. Já osobně mám aktuálně oddělaný přední kryt, a tak se k přednímu ventilátoru lehce dostanu. Vy se budete muset snažit nástavci na hadici. Zdroj vysávejte jak ze zadní strany, tak ze strany uvnitř počítače.

Nakonec se snažte vysát nebo alespoň oprášit základní desku, RAM paměti a harddisky. Pokud jste i měnili teplovodivé pasty, pak po zapnutí hlídejte teploty například v programu Speccy. Pokud jste je neměnili tak v dalším článku si o tom něco povíme a taky je vyměníme. Poslední věcí je vrátit všechno na své místa, zavřít bočnici a přidělat šroubky. Zapojit všechny konektory a spokojeně další půlrok používat.

Doufám, že jsem začátečníkům nastínil základy udržování hardwaru v provozu a amatéry donutil se zamyslet nad jejich strachem z rozebírání počítače. Nic to není a je důležité ho udržovat!

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (1)

  1. Článek trošku postarší ale jen bych chtěl upozornit, že čištění počítače vysavačem není uplně ideální, a už vůbec ne použití nástavce s plastovými štětinami. Ty totiž mohou při vzájemném tření mezi sebou nebo mezi nimi a protékaným vzduchem vytvářet statickou elektřinu, která, jak jistě autor ví, počítačové komponenty může jednoduše odeslat do křemíkového nebe. Nejlepší způsob je čistit stlačeným vzduchem nebo vysavačem z větší dálky od komponent a dočištění štětečkem z přírodních vláken.

    Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings