Problém s weby s WWW a bez WWW – Jak to nastavit?3 min čtení


Není to moc známá informace, ale web s WWW a bez WWW je úplně něco jiného. Malý rozdíl může ve výsledku znefunkčnit celé stránky. Jako příklad uvedu mou bývalou střední školu, která má stránky právě s touto chybou. www.vitkovickastredni.cz funguje, ale zápis vitkovickastredni.cz už ne. Problém už opravili. Stejný problém jsem měl já při zakládání tohoto webu. Teoreticky můžete mít na www.něco.cz jiný web, než na něco.cz, ovšem dnes se to již nedělá.

Jak to tedy funguje?

Existují tři situace které mohou nastat při rozdílném zadání adresy vašeho webu. První a nejlepší možnost je ta, že poskytovatel odkazuje jednu verzi na druhou pomocí .htaccess (návod níže). Uživatel který příjde na něco.cz bude přesměrován na www.něco.cz. I tak, pokud uvádíte odkaz na svůj web, používejte tu verzi bez přesměrování.

Druhou možností je, že webhosting dává na obě verze kopie webu. Problém to je údajně pro vyhledavače, kteří pak berou váš web jako duplicitní, a taky se mezi tyto dva weby dělí ranky. Je to méně častý případ, ale stává se to.

Třetí možnost je ta úplně nejhorší. Existuje jen jedna verze webu a druhá je prázdná. Uživatel přicházející na něco.cz najde jen nefungující stránku (viz web Vítkovické střední na začátku článku). Tento problém lze vyřešit pomocí .htaccess a krátkého kódu.

.htaccess

Jedná se o soubor na serveru s čistě technickými informacemi a často zápisem pro přesměrování. (všechny moje weby jsou přesměrovávány na www.něco.cz)

Pokud váš hosting podporuje úpravu tohoto souboru, pak jej doporučuji u druhého a třetího případu. První případ je už takto řešen a není důvod ho dále pitvat.

Prvně tu je kód který přesměruje něco.cz na www.něco.cz. Do souboru .htacces který bývá ve složce web nebo www dejte tento kód. Pokud soubor nenajdete jednoduše ho vytvořte.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^něco\.cz
RewriteRule (.*) https://www.něco.cz/$1 [R=301,QSA,L]

Pro opačný případ kdy chcete návštěvy z www.něco.cz přesměrovat na něco.cz stačí zadat tento kód.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.něco.cz
RewriteRule (.*) https://něco.cz/$1 [R=301,QSA,L]

Pokud narazíte na webhosting, kde nelze soubor .htaccess upravit nebo někde v administraci nastavit přesměrování pak se s tím smíříte nebo přejdete k jinému webhostingu.

Pozor u WordPressu lze toto nastavit!

WordPress je trochu odlišný. Dokáže si totiž sám tento soubor nastavit, a tak stačí jít do administrace vašeho webu v menu kliknout na Nastavení a tam zapsat web s www. V Případě dotazů mne můžete kontaktovat v sekci O Nás.

Google Webmaster

Ještě malá drobnost na konec. Vyhledavače si umí číst .htaccess soubor a tím si určit jakou preferujete verzi. V Google Webmaster lze ovšem nastavit jakou verzi preferujete, načíst všechny stránky webu do indexu googlu, sledovat kolik lidí přišlo z hledání atd.


 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings