RECENZE: (po 3,5 letech používání) Vysavač Ergorapido pro milovníky zvířat (EER7ANIMAL)12 min čtení

Vysávání, nástavce, funkce a zkušenosti

Vysávání je velmi jednoduché a přesně pro tu jednoduchost jsem si tento vysavač vybral. Porovnal jsem přitom spoustu testů, recenzí a hodnocení zákazníků a ze všech mnou vybraných favoritů zvítězil právě tento.

Mám doma kočku, která při východu ze záchodu, vždy vytrousí nějaké ty kuličky steliva ven. Právě zde se projevuje krása jednoduchosti. Jen vezmu vysavač z dokovací stanice, zmáčknu tlačítko, dvakrát přejedu před záchodem a vše je krásně čisté. Pak už jen vrátiti vysavač zpět do doku. Stejně tak vysávání celého bytu je radost.

Vysavač má při klasickém vysávání dvě možnosti výkonu. Slabý (45 minut) a vysoký (16 minut). Celý byt většinou vysávám na vysoký výkon (3+1 byt) a ještě stihnu vysát a vyčistit sedačku na jedno celé nabití. Takže přestože 16 minut se zdá málo, dostačuje mi to bez jakýchkoliv problémů. Navíc pokud není nepořádku tolik, stačí byt projet na nízký výkon, čímž se výrazně sníží i hlučnost.

Vysavač je 2v1, což zde znamená, že jde rozdělit z velkého vysavače na malý.

Důležitá poznámka pro majitele zvířat je to, že vysavač kombinuje klasické sání s kartáčem umístěným v hubici. Právě kartáč pomáhá výkonu vysavače, protože kartáčuje koberec a na hladké podlaze přispívá k nabírání a odstranění špíny. Kdo jednou poznal kombinaci kartáče a zvířat jistě ví, že se na něj namotají chlupy a pak nefunguje.

Na to právě verze ANIMAL myslí a na hubici je nášlapné tlačítko, které po zmáčknutí rozřeže chlupy na kartáči a jednoduše je vysaje do koše. Bum, gratulace výrobci k dobrému nápadu…. no tak napůl. K vysavači dostanete i nástavec pro čištění sedačky od chlupů. Ten obsahuje podobný kartáč, který nabírá chlupy. Ovšem už neobsahuje toto zázračné tlačítko.

Ukázka vysavače s hubicí na čištění sedačekZato je čištění sedačky stejně jednoduché jako vysávání. Jedním tlačítkem oddělíte malý vysavač od velkého, nacvaknete nástavec na pohovky a jdete vysávat. Funguje krásně a vysává velmi dobře. Zvláště chlupy vysává velmi dobře, jen kdyby se daly z kartáče jednoduše odstranit.

Malá nevýhoda je výkon, i když logická. Při vysávání malým vysavačem je na výběr jen plný výkon vysávání. Nízký výkon je dostupný jen při vysávání velkým vysavačem.

Zpět k normálnímu vysávání. Dobrá věc o které jsem si říkal, že je to naprostá pí*****a je osvětlení LED diodami. Dle reklam si můžete svítit na tu špínu a do temných koutů. Ehm.. jo je to dobrá věc. Jak LEDky svítí velmi nízko země, tak na hladké podlaze vidíte krásně smítka špíny, protože dělají táhlý stín. A překvapivě to pomáhá i v temnějších místech.

Mimo to vážně obrovská pomoc a funkce je kloub velkého vysavače. Jezdí a ovládá se na podlaze neuvěřitelně přesně a díky kloubu můžete jezdit úplně jakkoliv. Klidně dělat kruhy, osmičky a cokoliv, protože kloub výrobce navrhl nečekaně úžasně.

Vysavač je bezsáčkový, což přispívá k jednoduchosti údržby a hlavně snížení provozních nákladů. Obsahuje nádobu  o velikosti 0,5 litru ve které je filtr na hrubé nečistoty a za ním filtr na jemný prach. Překvapivě i jemný filtr je možné umývat ve vodě. Systém vytahování a vkládání zpět jak celé nádoby tak filtrů je jednoduchý i když těsnění mezi filtry není moc dokonalé. Dost hrubších nečistot se dostává rovnou na jemný filtr a tak nějak obejde ten na hrubé nečistoty. Není to ale nic extrémního, ale na pohled to jde poznat.

Závěrem

Musím říct, že jsem rok používal robotický vysavač, který inteligentně všude hezky uklízel. Byl perfektní, ale po stěhování se mi změnily chutě a princip mého úklidu. Proto jsem přešel na tento a jsem s ním naprosto dokonale spokojen. Úklid pohovky od chlupů nebyl nikdy jednodšší a rychlý, stejně jako jednoduchost běžného úklidu. Možnost rozdělit vysavač na malý a velký je skvělá funkce, kterou velmi často využívám. Stejně tak použitelnost v domovech se zvířaty. Opravdu máte-li zvířata, je tohle levná a jednoduchá cesta k úklidu.

Aktualizováno 5 měsíců používání

Po pěti měsících používání, jsem stále plný dojmů. Pár věcí bych možná doplnil nebo poupravil.

Zejména třeba kloub, který jsem si tak chválil. Když je vysavač hodně ohnutý do roviny, kloub neumí moc dobře zatáčet. To jsou situace třeba pod stolem, pod postelí nebo židlemi. Ale při běžném vysávání stále zatáčí nadmíru dobře.

Dále bych chtěl uvést, že statická elektřina je prevít. Při kartáčování pohovky nástavcem, vysavač pěkně kope do ruky. Možná je to dané hlavně pohovkou, která silně kope už jen když po ní přeběhne kočka. Každopádně je to nepříjemný pocit, dostávat každou chvíli ránu.

Posledním problémem, na který jsem narazil je snížení výkonu. Prachový filtr na jemné částice se poměrně rychle zanáší. Poklepáním z něj lítá mlha jemného prachu, takže funguje v zachytávání vážně perfektně. Ovšem po jisté době už jde cítit, že vysavač nemá takový výkon jako míval. Zjistil jsem, že na vině je právě velké množství prachu ve filtru, které nejde jednoduše vyklepat. Po umytí pod tlakem sprchy, desinfekcí a opět umytím pod sprchou je filtr opět krásně čistý a propustný. Po důkladném vyschnutí opět saje plným výkonem.

 

Aktualizováno 3 roky a 5 měsíců používání

Vysavač jsem kupoval na konci roku 2019. Dnes máme únor 2023 a já jdu znovu zhodnotit tento vysavač.

Přestože stále vysavač používám a funguje, pár věcí bylo potřeba a něco se změnilo. Například filtr jsem za tuto dobu měnil už dvakrát za nový v hodnotě pár stovek. Nejde jej donekonečna umývat, jemné vrstvy filtru se po čase začnou oddělovat a určitě pak neplní správnou funkci.

Další věcí jsou vady, či závady. Za tuto dobu jsem jednou chtěl pořádně vyčistit kolečka a při vycvakávání malých předních koleček jsem zlomil jejich plastovou osku. Naštěstí se dala z webu výrobce objednat nová kolečka i s oskami za pár korun.

Přední sada LED diod, které osvětlují podlahu po dvou letech z větší části umřela. Tuším, že jsou tam 4 LED diody a dnes svítí pouze jediná. Považuji to za drobnost, kterou neřeším, přestože LED diody mají skoro nekonečnou trvanlivost, je-li napájení správně vymyšlené.

Velkým překvapením jsou pak akumulátory. Vysavač používám celé tři roky a pět měsíců velmi intenzivně. Mám kočku, všude pořád chlupy, takže vysávám o sto šest. Používám jej nejen na podlahu a koberce. Vysávám s malým nástavcem také matrace, potahy, deky, polštáře a pravidelně celý gauč. Vysavač se opravdu nezastaví a pracuje skoro každý druhý den. Zásadní je přitom to, že využívám vždy (vždy = 98% času) plný výkon vysavače. To znamená, že akumulátory dostávají pěkně zabrat. Nový kus měl udávanou výdrž 16 minut plného výkonu na jedno nabití. (Jiné modely od 4 do 9 minut) Po třech a půl letech intenzivního používání, zvládá můj vysavač plný výkon celých 14 minut a 41 vteřin. To znamená pokles výdrže vysavače za tři roky jen o 8,1% kapacity akumulátorů. Nutno dodat, že se jedná o výdrž v hlavním těle tyčového vysavače, takže kromě ventilátoru sání je v provozu i LED osvětlení (ta jedna LEDka co žije) a motor otáčející kartáčem v sání u podlahy.

Velmi mě překvapilo, že akumulátory tolik vydrží a těším se na aktualizaci tohoto článku za dalších pár let. Pokud se ještě tento vysavač prodává, rozhodně ho můžu doporuči.

Úplným závěrem dodám, že toto není reklamní ani nijak placený článek a jedná se čistě o můj specifický názor. Jakékoliv dotazy velmi rád zodpovím v komentářích.

Obrázky použity z www.electrolux.cz.

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 149 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings