RECENZE Sony WF-SP800N voděodolné, porovnání s WF-1000XM3, reálné zkušenosti15 min čtení

Legendární značka Sony uvedla na trh zajímavý model sluchátek WF-SP800N. Hlavní předností tohoto modelu je možnost sportovat a po cvičení sluchátka omýt vodou. Jelikož mám zkušenost i s nejvyšším modelem WF-1000xm3 tak si probereme rozdíly a zhodnotíme, které jsou vlastně lepší. Doporučuji si prvně přečíst Recenze SONY WF-1000XM3 reálná zkušenost, výdrž a pohodlí, protože budu hodně porovnávat s tímto modelem.

Ale prvně se jdeme věnovat sluchátkům WF-SP800N

Jak název napovídá mělo by jít o horší sluchátka než vyšší model 1000XM3. V balení dostanete dokovací pouzdro pro uskladnění a nabíjení, nabíjecí kabel (konečně USB-C), náhradní velikosti špuntů i gumové podpěry do ucha, návody a ještě byl v balení poukaz na 3 měsíce zdarma u vybraných služeb.

Konektivita a kvalita zvuku

Sluchátka disponují technologií Bluetooth 5.0 a stejně jako jejich vyšší model disponují duálním spojením s telefonem. Levné sluchátka komuníkují tak, že pravé sluchátko je spojené s telefonem. Telefon zasílá stereo signál do pravého sluchátka a pravé sluchátko posílá levý signál dál do levého sluchátka. Tato technologie je jednoduchá, ale neumožňuje jednoduše používat jen levé sluchátko případně zpožďujě zvuk do levého. Sony toto vyřešilo tak, že každé sluchátko komunikuje s telefonem samostatně. Je tedy úplně jedno které sluchátko vyndáte z pouzdra a nestane se, že se zvuk bude zpožďovat.

Ohledně kvality se budeme pohybovat v nižší verzi. Sluchátka nemají výkonný převodník na 24-bitové audio jako jejich dražší bratr. Není teda možnost zapnout DSEE HX, které výrazně zvyšuje kvalitu MP3 do skoro studiové kvality. Osobně mi to až tak nevadí, protože zapnutá funkce u 1000MX3 jen zkrátila použití z 6 hodin na 1 hodinu. Zde tato funkce není, takže zkrácení doby poslechu nehrozí.

Stejně jako u všech Sony sluchátek je zde aplikace Headphones Connect, která oproti konkurenci umí nastavit dva módy komunikace. Prioritu kvality zvuku, kdy se přenáší více vzorků a zvuk je kvalitnější. V tomto módu mají ale sluchátka omezený dosah a například v MHD se už může zvuk ztrácet. Na tuto variantu je tu spojení v prioritě spojení. Dosah je v tu chvíli opravdu skrze celý byt (trochu menší než u 1000MX3) a na zvuku to poznat vůbec není.

Sony zde nepoužila NFC, takže rychlé spárování při prvním použití nahrazuje aplikace. Přes tu je první párování rychlé a bezproblémové.

Opět jako u většiny ostatních modelů zde Sony používá jen běžné kodeky SBC a AAC (aneb Android a Apple). Ani zde není na výběr žádný kvalitnější kodek, ale kvalita zvuku Sony je na vysoké úrovni i s těmito kodeky.

Poudro, nabíjení a výdrž

Poudro je na první omak a pohled prostě nesymetrické. Všechny jeho hrany jsou zakulacené a díky matnému povrchu mám stálý pocit, že mi vyskočí z ruky. Popravdě v ruce materiál drží dobře, ale pocit je to vždy nepříjemný. Oproti velké krabičce sluchátek 1000MX3 je sice nižší (postavit ale také nejde), ale zase je víc do hloubky. Takže do kapsy i přes velikost, je lepší pouzdro 1000MX3, které je prostě užší, ale vyšší.

Sony stejně jako u vyššího modelu přidalo nabíjecí konektor s USB-C, což je pozitivní pokrok kupředu. Poudro se nabíjí 3 hodiny a dokáže sluchátka nabít pouze jednou. WF-1000MX dokázalo nabít sluchátka 3x. Na druhou stranu mají tyto sluchátka i trochu lepší výdrž. Sluchátka samotná se do plna nabíjí dlouhé 2,5 hodiny. Výrobce uvádí, že deset minut v pouzdře dodá sluchátkům energii na hodinu poslechu.

Sluchátka by měla vydržet hrát 9 hodin při aktivním potlačení okolního hluku. (Sony WF-1000MX3 6 hodin (s DSEE HX jen hodina a něco málo)) A pokud se tato funkce vypne, zvládají až 13 hodin poslechu na jedno nabití. (Sony WF-1000MX3 8 hodin (s DSEE HX jen hodina a něco málo)) Díky pouzdru na jedno další nabítí máte po dvou a půl hodinách dalších 9 nebo 13 hodin poslechu. Ve výsledku dostanete 18 nebo 26 hodin poslechu, což je opravdu dost. Reálně si jdete na hodinku zaběhat, na pár hodin se projít a vždy se najde chvilka, kdy je vrátíte do poudra. Nepočítám, že někdo bude 13 hodin poslouchat a pak muset čekat na další použití.

“Osobně jsem sluchátka WF-1000MX3 vyměnil za WF-SP800N právě pro zaručenou delší výdrž a pro voděodolnost.”

Funkce, aplikace, audio 360

Funkcemi jsou sluchátka nabitá skoro stejně jako vyšší model. Ony totiž tyto sluchátka vycházejí právě z vyššího modelu.

Úvodní obrazovka aplikace nám dává přehled o nabití jednotlivých sluchátek a dokonce i stavu nabití dokovacího pouzdra. Stav pouzdra se aktualizuje vždy při vytažení sluchátek a připojení k telefonu. Aplikace je stejná pro všechna bezdrátová sluchátka Sony. Níže pak zobrazuje aktuální režim “Adaptive Sound Control”. Funkce, která sleduje co člověk aktuálně dělá a upravuje funkci “Noise cancel” a “Ambient sound”. Pak už jen aktuální písničku a možnost základního ovládání hlasitosti a přehrávání.

Noise Cancelling

Jedná se o funkci, kterou dává Sony do většiny lepších sluchátek. Pomáhá k tomu, aby nebylo skrze sluchátka slyšet vaše okolí. Funguje na principu mikrofonů na každém sluchátku, které snímají zvuk okolí. Následně se otočí fáze tohoto zvuku a zvuk se pošle do uší. Výsledek by v ideálním případě měl v uchu tyto dva zvuky negovat, čímž dojde do vzukovodu jen čiré ticho. Realita je trochu vzdálená.

Oproti sluchátkům Sony WF-1000XM3, které mají velmi kvalitní Noise Cancelling, kdy opravdu slyšíte ticho i v tramvaji. Zde bohužel možná kvůli krytí proti vodě nebo mírně jinému provedení, funkce tak zázračná není. Dokonce v určitých ohledech horší než u 1000XM3 nebo větších WH-CH700n. Například zvuk vysavače, klíčů, vody sluchátka převádějí do podivně vysokých tónů, které pouští do ucha. Ostatní modely toto rohodně nedělají. Například při zmíněném vysávání je lepší funkci vypnout a máte v uchu větší ticho než s aktivní funkcí. Je to vážně zvláštní chování. A obecně oproti vyšší verzi jsou na tom ve všech ohledech této funkce rozhodně hůře. (ovšem pořád poměrně dobřě funguje, rozhodně rozdíl poznáte)

Tuto funkci oceníte hlavně v kanceláři, MHD a všude, kde nefouká vítr a je hluk. Ano, s větrem si sluchátka poradit neumí, negují do uší zvuk větru dopadajícího na mikrofony.

Dokonce je zde i možnost mít naprosté ticho, ale přesto slyšet co kdo okolo říká. V aplikaci je možnost zapnout přenášení mluvení do sluchátek.

Ambient Sound

Opak funkce Noise Cancelling. Musím říct, že jsem moc nepochopil před nákupem co ta funkce je a teď musím říct, že je naprosto geniální. Tato funkce totiž pracuje tak, že bere zvuk z mikrofonů a přenáší jej do sluchátek. Je naprosto genilání třeba venku při chůzi, přecházení cesty nebo na místech kde chcete v davu trochu slyšet co se děje okolo. Pracuje tak dokonale, že vám hraje oblíbená hudba, ale okolí přitom slyšíte úplně čiště, jakoby jste žádné sluchátka vůbec neměli. Moc se mi to líbí, protože vím, že mám uši ucpané špunty, ale přitom slyším vše jakobych v uších neměl nic.

Zajímavostí pak je, že tento režim jde aktivovat vždy při akutní potřebě slyšet okolí. Dotykem a držením prstu na levém sluchátku se aktivuje tento režim a vy po dobu držení slyšíte dobře okolí a hudba se velmi ztiší. Používám to, když na mě například někdo mluví, je to rychlejší než vyndávat sluchátka nebo přepínat režimy. Případně při přecházení ulice, pokud mám zapnutý noise cancelling a neslyším okolí.

Oproti sluchátkům 1000XM3 je výrazně tižší, nepřenáší zvuk tak hlasitě jako jejich dražší kolega. Každopádně funkce i přes to plní co má. A je zde jedna věc na kterou musím upozornit a porovnat. U sluchátek Sony WF-1000XM3 funguje tato funkce podivně: “Funkce ovšem funguje velmi pomalu a trvá skoro 3 vteřiny než se plně projeví. Po dotyku přichází ztišení levého sluchátka, následně pípnutí levého sluchátka, aktivace ambientního módu na levém sluchátku, následně ztichne pravé sluchátko a za další chvíli teprve pravé sluchátko přechází do ambientního módu.”

Zde Sony opravdu zapracovalo a u tohoto modelu tento neduh vůbec není. Po držení dotykové plochy levého sluchátka okamžitě bez sebemenšího zpoždění přechází obě sluchátka do ztišení hudby a bleskurychle do ambientního módu pro poslech okolí. Je zvláštní, že toto neumí opravit v aktualizaci v dražším modelu.

Adaptive Sound Control

Tato inteligentní funkce v aplikaci kombinuje dvě výše uvedené funkce. Rozpoznává, co aktuálně děláte (čekání, chůze, cestování) a podle toho aktivuje dané funkce. Když například stojíte na místě a čekáte na autobus, automaticky se zapne nejvyšší míra tlumení zvuků okolo. Když cestujete, také se aktivuje maximální míra ticha. Naopak při chůzi se zapíná ambient sound, aby jste slyšeli auta a okolí. Dokonce je možnost každý tento režim si přizpůsobit dle svého.


Pokračujte prosím na další stránku…

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings