Recenze: Klávesnice ASUS Cerberus Arctic6 min čtení

Za život člověku proběhne pod rukama spousta klávesnic. Některé jsou přijatelné, na některých se špatně píše a legenda praví, že dokonce existuje taková, která bude skvělá po všech stránkách. A o té bude dnešní recenze. Připravte se, přichází klávesnice Asus Cerberus Arctic!

Zaujme na první pohled

Každý si jí všimne, vzhledem herní klávesnice vyšší třídy, působící profi-dojmem. Design není přehnaný, jak to u mnohých herních klávesnic bývá, přesto je vidět k čemu slouží a má to styl. Toto je klávesnice, kterou vystihuje výraz „Zlatý střed“. Bílá klávesnice s černými klávesami. Po stranách jsou nenápadné oranžové prvky, které vedou ze spodní oranžové strany klávesnice. Kabel je bílý, opletený.

Konstrukce

Základem desky je kovová deska SECC, která odolá dlouhému hraní + odolnost není jen v kovové desce, všechny plasty jsou pevné a kvalitní, takže by měla vydržet i vzteklejší hráče. Voděodolnost je další z věcí, kterou musím vypíchnout, jako majitel kočky, která už mi stihla vylít kofolu na myš i do notebooku to ocením. Kabel od klávesnice je bílý, opletený.

Podsvícení

Podsvícení je jak mezi klávesami, tak i pod písmeny. Toto mají jen některé klávesnice, obyčejně bývá jen meziklávesové podsvícení (užitečnost nula), kdy si člověk koupí „podsvícenou“ klávesnici a doma zjistí, že na tlačítka v noci vlastně vůbec nevidí. Pak jsou klávesnice s podsvícením jen pod písmeny, což sice plní účel, ale nesplňuje to tu hezkou vizuální stránku, a to my přece chceme. To jsem ale odbočila, pokračujeme. Musím vyzdvihnout také sílu podsvícení, ve dne jdou písmena krásně vidět, v noci nepálí do očí a i kdyby, tak se dá jas regulovat v pěti stupních. Barva podsvícení je libovolná, můžete si nastavit jakoukoli barvu. Podsvícené je vše, včetně multimediálních kláves a českých znaků, což je opět věc, se kterou má mnoho jiných klávesnic problém. Mimo klávesy svítí i dva různé prvky, nápis Cerberus vepředu pod klávesami a logo nad šipkami. Klávesnice se prodává i v černé barvě, ale tam jdou nastavit jen 2 barvy podsvícení.

Pod prsty uživatele

Klávesy jsou z matného, na dotek až překvapivě z velmi příjemného a neklouzavého materiálu (nezanechávajícím otisky prstů). Někomu by mohl vadit malý levý shift, který dnes bývá u většiny CZ/SK klávesnic. Naštěstí se na to velmi rychle zvykne a vždy je možnost koupit UK verzi klávesnice. Čím vzdálenější tlačítka od uživatele, tím vyšší jsou, což přispívá pohodlí a nejsou tak zakryty těmi předchozími, ke všem je snadný přístup. Klávesnice (mimo tlačítka) je vyrobená z odlišného matného materiálu, taktéž příjemným na dotek, nezanechávajícím otisky prstů. Neklouže po stole, zespod má totiž několik gumových podložek. Její náklon se dá změnit vyklopením pevných kvalitních nožek, které jsou na konci potaženy gumou. Píše se na ní pohodlně, což mě překvapilo, protože jsem zvyklá psát na notebooku a u klasických klávesnic jsem pak pořád dělala překlepy. Možná to bude tím, že jsou zde tlačítka opravdu pevná a stabilní, neviklající se všemi směry.

Funkce

U žádné pořádné klávesnice nesmí chybět technologie Anti-ghosting, což je funkce, díky které můžete stisknout více tlačítek najednou a klávesnice zaregistruje všechny. Klasické levné klávesnice jsou tímto limitovány. Ke klávesnici není dodáván software, vše se nastavuje kombinacemi tlačítek s Fn klávesou. Lze si všimnout že chybí speciální klávesy pro makra, ale ony jdou nastavit i tak (max 12), pomocí kombinace Fn s dalšími klávesami. Co ale klávesnice má, jsou multimediální klávesy. Žádné zbytečné, jen to, co člověk využije. Vlevo nahoře 4 klávesy pro ovládání přehrávačů (Stop, Pause/Play, Přetáčení) a vpravo nahoře ovládání hlasitosti. Dále má spoustu přednastavených funkcí, taktéž zapínaných s pomocí Fn a nějaké klávesy.

Pro představu jich pár vypíšu:

  • Deaktivace Windows tlačítka (Fn+Win)
  • Mute (Fn+F4)
  • Zamknutí klávesnice (Fn+F11)
  • Přesunutí WASD na šipky (Fn+Tab)
  • a plno dalších jako zapnutí mailu, prohlížeče, kalkulačky atd.

Swap mode, neboli přehození kláves je další věcí, kterou klávesnice umožňuje. Např. když chcete mít místo F jinou klávesu, třeba V, tak není problém to přenastavit.
Rapid-fire mode se hodí, pokud v nějaké hře potřebujete opakovaně mačkat některé tlačítko. Jak si to nastavit je jasně popsáno v návodu, který je ke klávesnici dodáván.
Změna barev podsvícení se dělá pomocí FN+1, …, 7. To jsou přednastavené barvy. Nastavit si ale lze i 2 vlastní barvy (Fn+8, 9). Lze nastavit až 343 barevných kombinací, nastavuje se to postupným přidáváním a ubíráním barev RGB (Red-Green-Blue) tlačítky jak jinak, než právě R, G, B.
Vypnutí podsvícení/pulzování se provádí speciálním tlačítkem vtěsnaným mezi Fn a pravý Ctrl.

 

Závěrem tuto klávesnici mohu jen doporučit. Mám ji půl roku a zatím s ní nebyl jediný problém, vše funguje jak má. Možná vypíchnu špinění bílých částí klávesnice, ale to prostě k bílé barvě patřilo vždy a zde to není nijak výrazné. Než si něco koupím, vždy velmi dlouho vybírám a zkouším než mi něco zůstane. ASUS Cerberus Arctic je podle mě opravdu nejlepší herní klávesnicí do 1000Kč.

Pokud se Vám recenze líbila, budeme rádi za sdílení. 😉


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings