Recenze čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 2H7 min čtení

Osobně žiji v Ostravě, kde vzduch častokrát dobře vidíme a cítíme. Čistota vzduchu nejen v Ostravě je často narušována továrnami, průmyslem, ale i čím dál hustší dopravou. Proč tedy potřebujeme čističku vzduchu a má opravdu význam?

PM2.5 o co se jedná?

Aktuálně rozeznáváme a měříme v ovzduší několik základních věcí. Když pominu oxid siřičitý a dusičitý, máme zde částice. Prachové částice rozdělujeme nejvíce na PM10 a PM2.5. Větší částice PM10 jsou méně důležité, protože se většinou zachytí díky velikosti v nose a hlouběji neputují. Zato částice PM2.5 jsou pro naše zdraví výrazně důležitější. Díky své velikosti se dokáží dostat až do plicních sklípků, kde jich 90% zůstává a už nikdy se nedostane ven. Problémem kromě zanášení plic je, že dokáží na sebe vázat těžké kovy, chemikálie i viry. Tím se stávájí vysoce nebezpečnými, protože pronikají v určité míře plícemi až do krevního řečiště a dále do dalších orgánů.

Ukázka velikosti částice PM2.5

Například 24 hodinová expozice člověka v Praze mu do plic dostane 0.01g PM2.5, což je teoreticky za 80 let života v Praze kolem 300g. Představte si 300g mouky a to bude mít člověk na stáří v plicích a těle. Samozřejmě já žiji v Ostravě, kde je situace ještě mnohem horší. Obecně se lidem v České Republice zkracuje život o 9,5 měsíce, díky prachu PM10 a PM2.5

Proč čističku?

Dostávám se k základní teorii o čističce. Když tedy za celý svůj život nadýcháme takové množství prachu, co změní čistička? Jednoduše alespoň část života, část času budeme dýchat čistý vzduch. Když budeme mít čističku doma, nemusíme si zanášet plíce přes den, večer a v noci během spánku. Nos bude čistý od ucpání částic PM10 a obecně se Vám bude doma lépe dýchat. Ve výsledku v 80 letech také, protože snížíte množství částic o všechen čas, který jste strávili doma u čističky.

Význam je tedy výrazný, protože každá hodina, den, měsíc a nakonec roky života v čistém vzduchu se nám projeví na jeho konci a délce.

Čistička Xiaomi Mi Air Purifier 2H

Tato čistička není nejdražší na trhu, ale naopak se svou velmi nízkou cenou má neskutečné vlastnosti, které mají čističky s výrazně větší cenovkou. Nejedná se ani o nejnovější model, přesto disponuje vším potřebným pro provoz.

Vzhled a velikost mě překvapila. Čistička je docela malá a vypadá jako bílá věž. Většinu prostoru zabírá velký 360° filtr, v horní části pak ventilátor s dvěmi vrtulemi. Na přední spodní straně najdeme barevnou LED diodu signalizující čistotu vzduchu. A v horní části tři LED diody signalizující aktivní mód. Módy jsou buď automatický, kdy laserový senzor snímá čistotu nasávaného vzduchu a podle toho rozhoduje o síle a rychlosti čištění. Pokud zachytí vysoké množtsví částic, ihned reaguje zvýšením rychlosti ventilátoru. Dalším módem je noční režim. Ten funguje zcela neslyšně, ventilátory se točí na minimální otáčky a v noci o čističce opravdu vůbec nevíte. Poslední mód je lépe použitelný s aplikací, je to uživatelský režim, který v základu nastaví maximální otáčky. Pokud se rozhodnete používat aplikaci, můžete tento mód nastavit plně podle sebe.

Filtraci obstarává velký 360° filtr. V základu dostanete “obyčejný” šedý, který je ovšem také HEPA a má většinu výborných vlastností. Filtruje na 99.97% částice větší než 0.3um (mikrometru). Nezachytí tak viry a bakterie, ale zachytí zaručeně PM2.5 a větší. Mimo to disponuje uhlíkovým filtrem, který zaručeně pohltí všechny pachy z okolí. Pro svou velikost a kruhové provedení, dokáže profiltrovat opravdu velké množství vzduchu a většinu Českých místností vyčistí v plných otáčkách za méně než 10 minut. Pak už jen udržuje při nejnižších otáčkách čistý vzduch.

Nad zadními dvířkami se pak nachází malé dvířka pro senzor. Ten měří pomocí laseru počet částic. Občas je potřeba krytku oddělat a profouknout senzor.

Mezi další vychytávky patří propojení s chytrou domácností a aplikace Xiomi Home. Jelikož se čistička připojuje na Vaši Wi-Fi, tak komunikuje s aplikací přes internet. Díky tomu můžete všude ve světě vidět nejen aktuální znečištění, ale i teplotu a vlhkost. Výhodou je, že čistička měří znečištění i ve vypnutém stavu. To nám dává možnost automatizovat spuštění  a nastavit si pro to pravidla. Já osobně mám nastaveno pravidlo, že nad 50ug/m3 se má čistička sama zapnout. Je to pro případy, kdy je vypnutá, ale přesto by se nějak vzduch znečistil.

Ukázka nastavení automatizace

Aplikace je velmi jednoduchá pro tuto verzi čističky. Dají se přepínat módy, nastavit sílu uživatelského módu nebo sledovat stav filtrů. Stav filtru se “hloupě” počítá dle síly a odpracovaných hodin. V základu vydrží kolem 140 dní. Samozřejmě je možné jej používat i déle, ale člověk nikdy nevidí co je uvnitř.

Nové filtry jsou v Česku běžně k dostání a stojí kolem 1000,- Kč. To se může zdát dost, když je potřeba co půl roku vyměnit, ale za čistý vzduch to stojí. Prodávají se za stejnou cenu i filtry speciální, které jsou plně kompatibilní se všemi Xiaomi čističkami včetně této. Zejména jde o filtry antibakteriální, které dokáží lépe zachytit a zničit bakterie. Dále třeba filtr formaldehydový, který zase neutralizuje formaldehyd ze vzduchu. Ten se uvolňuje z barviv, lepidel a nového nábytku a je zdraví škodlivý.

Pozor bych si dal při nákupu v zahraničí, na aliexpresu stojí filtry polovinu, ale častokrát nejsou originální (i když prodejce píše že ano). Dalším problémem, který nastává u velmi výhodných filtrů v zahraničí je, že jsou již použité, vysáté a vyčištěné. Od mnoha prodejců filtry, které mají RFID štítek, kdy dražší modely automaticky výměnu filtru poznají, vypisují pak chybu, že nebyl vložen originální filtr. Tato čistička nepozná typ ani výměnu filtru. Je potřeba manuálně resetovat filtr při výměně. Osobně bych do zdraví raději investoval kvalitu než pochybnou kvalitu za nízkou cenu.

Závěrem

Čistička mě opravdu potěšila. Za velmi nízkou cenu získáte silný nástroj na nečistoty a prach. Neznamená to, že doma nemusíte uklízet. Prášit se bude stále, ale pocítíte jak dobře se vám dýchá. Na automatický režim jede v minimálních otáčkách, což způsobuje, že se vzduch v místnosti moc nehýbe. Osobně ji občas dávám na plný výkon, aby promíchala vzduch a “přilákala” si čístice k sobě.

Nákup rozhodně doporučuji, pokud máte více financí určitě bude lepší nová generace 3. Ale i tato bohatě postačí, protože filtry jsou totožné, jen se u nové verze vylepšilo proudění vzduchu, přefiltrované množství a dotykový display.

Pokud by Vás zajímala recenze i na videu, kde si můžete čističku poslechnout a prohlédnout, najdete ji na tomto odkazu:

Čističku můžete koupit za tuto cenu:

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings