Pomozte vědě díky vašemu telefonu s androidem3 min čtení

Věda posunuje lidstvo kupředu a vy máte možnost jí pomoct. Stačí vám jen mobilní telefon s Androidem a jedna malá aplikace z Google Play.

Aplikace BOINC

BOINC je aplikace a hlavně světový projekt na sdílení výpočetního výkonu vědě. Vše začalo projektem SETI, který přijímá širokospektrálně frekvence a signály z vesmíru a následně v nich hledá reálné mimozemské signály. Projekt byl ovšem založen amatéry bez nějakého superpočítače. Proto vznikl BOINC, který spojoval výkon počítačů v jeden velký superpočítač.

Stejně tak nyní funguje i aplikace na Android. Výhodou je, že máte možnost vybrat si projekt do kterého vložíte svůj výkon. Projektů je hlavně na počítač skoro nekonečně. Věnují se medicíně, DNA, vesmíru, klimatu země, šifrám apod. Pokud chcete počítat i na počítači, více informací najdete v článku BOINC – SVĚTOVÝ SUPERPOČÍTAČ TVOŘENÝ DOMÁCÍMI POČÍTAČI.

Ale zpět k aplikaci a našemu telefonu. Aplikace se jmenuje jednoduše BOINC a stáhnete ji kliknutím na její název. Po zapnutí se můžeme buď přihlásit na již existující účet nebo registrovat. Každý projekt má vlastní registraci a pokud jste se již registrovali na počítači, stejný účet platí i pro projekt v aplikaci.

Aplikace Boinc na android

V nastavení můžeme sami ovlivnit zda se bude počítat pouze pokud je telefon na nabíječce nebo i pokud jede na akumulátor. Nastavíte si i hranici procent nabití akumulátoru, kdy se může počítat. Stejně tak ovlivníte počet jader pro výpočty a jejich maximální zatížení. Pokud máte málo mobilních dat, můžete stahovat soubory pro výpočty jen pomocí wifi.

Nastavení aplikace boinc

Přehledně vidíte jak probíhají jednotlivé výpočty ve vámi nastavených projektech. Výpočty mohou samozřejmě probíhat jak na telefonu, tak na tabletu s androidem.

Průběh výpočtů

Počítání

Zkuste si jen uvědomit, kolik času telefon nepoužíváte a můžete místo toho pomáhat vědě. Každý výzkumník nemá peníze na superpočítač, a proto využívá platformu BOINC. Jen pokud sečteme čas přes noc na nabíječce a třeba i celý den v kanceláři, kde telefon jen leží, získáme hromadu výpočetních hodin. Když k tomu ještě přidáte nevyužité minuty a hodiny vašeho počítače, tak jsme v krásných číslech. Samozřejmě to vše krát počet uživatelů, který je obrovský. Český národní tým dokonce provozuje pro výpočty speciálně sestavené počítače. Pokud se do týmu zapojíte, můžete i soutěžit a pomoct Česku k větší výpočetní síle.

Vánoce

Na Vánoce mnoho z nás dostává nové telefony. Nemusí jít ani o Vánoce, ale stačí narozeniny. Proč starý android s dost výkonným procesorem jen hodit do šuplíku? Co ho využít na výpočty BOINC? Stačí nabíječka, kabel a telefon. Není potřeba ani paměťová karta, protože aplikace i pár výpočtů se v pohodě vejde i do menších vnitřních pamětí.

Zkuste to i vy. Když už ne pro peníze, tak pro dobrý pocit.

Pokud se vám článek a aplikace líbí budu rád za sdílení nebo like. 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings