PHP – základní informace2 min čtení


PHP je jazyk, který se používá pro nejrůznější ankety, počítadla, návštěvní knihy, komunikaci s MySQL databází apod. Rozdíl mezi JavaScriptem a PHP je ten, že PHP se zpracovává na serveru, ale JavaScript v prohlížeči. Už po pochopení základních principů lze dělat v PHP hodně věcí.

Pokud jste někdy psali web v HTML a části kódů “kradli” z jiných webů, pak u PHP zapláčete. PHP, jak jsem již říkal, se zpracovává na serveru, tudíž do prohlížeče uživatele se dostane jen výsledek PHP skriptu. Například pokud bude na serveru v kódu zapsán příklad 100-10, pak server vypočte výsledek, který pošle uživateli. V prohlížeči se tedy zobrazí jen výsledek 90, nikoliv skript, který k tomuto číslu došel.

Podpora PHP na serveru

První věcí pro váš web a práci s PHP je zjistit si, zda váš webhosting podporuje PHP. 100% podpora je u serverů Endora.cz a Pipni.cz, kde mám osobní dobré zkušenosti s podporou všeho co jsem zatím potřeboval.

Základní síla PHP

Základem, kde se PHP používá je poskládání webové stránky. Pro zápis kódu do PHP se používá pro začátek <?php    a pro ukončení ?>. PHP umí pomocí include vložit externí soubor do stránky. Výsledek pak je takový, že šablona obsahuje zápis pro vložení externího souboru, který obsahuje záhlaví, souboru s obsahem, souboru s menu a souboru se zápatím.

Kód vypadá takto, kde stranka.php je stránka která se má vložit:

<?php include ("stranka.php"); ?>

stranka.php ovšem nesmí obsahovat žádné zápisy BODY, HTML atd, ale pouze to co se má vložit. Pokud by hlavní soubor i vkládaný soubor obsahovaly tagy pro HEAD, BODY, HTML vznikl by zmatlaný web s duplicitními zápisy.

Základní syntaxe PHP v článku ZDE

 

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings