CSGO: Jak vyřešit nízké fps7 min čtení


Counter-strike: Global Offensive je hra, se kterou jsem za svůj život měla nejvíce problémů. Někdo je šťastlivec a hra mu jede bez problémů. Pak jsou ale kvanta lidí (a že je jich hodně!), kterým se tato hra seká, i když s ostatními hrami problém nemají. Článek se bude týkat několika specifických problémů této hry, ale je možné, že zde najdete něco, co pomůže i u her jiných.


Článek píši, protože jsem sama řešila problém na dvou zcela jiných počítačích, kde se hra sekala (středně výkonný noťas s AMD Radeon HD 6770M, intel i7, 8Gb RAM, přepínatelnou grafikou, Win 7 a výkonný herní pc s NVIDIA GeForce gtx 1060 6Gb, AMD Ryzen 5 1600, 16GB, Win 10). Prolezla jsem tak všechny možné návody a diskuze, které internet k tomuto problému nabízí a teď chci ty nejdůležitější sesumírovat vám, zároveň se svými poznatky a řešeními, na které jsem přišla sama. Článek je dost konkrétní, proto pomůže jen některým. Bude rozdělen do bodů, ať si každý najde to své a nehledá problém tam, kde není.

Také si neodpustím základ, který se píše všude:
-máte aktuální ovladače grafické karty(GPU)? (stáhněte si ovladač, neboli driver, přesně pro vaši verzi grafické karty ze stránek výrobce)
-ujistěte se, že nemáte PC zanesen prachem (PC by se měl čistit ideálně co půl roku)
-v případě slabšího pc povypínejte ostatní aplikace (chrome, photoshop atd) a doporučuji stáhnout šikovný program GameBooster, který přizpůsobí systém tak, aby běžel co nejlépe pro vaši hru a nedělal tak zbytečné operace ubírající výkon.

Základ

Ve Steamu je možnost přednastavit si hru různými příkazy: Steam > Hry > Zobrazit knihovnu her > Counter strike: global offensive (kliknout pravým) > Vlastnosti > Nastavit možnosti spuštění… Zde najdete políčko, kam si napíšete -high -threads 8 +cl_showfps 1 -novid.
Vysvětlivky: High dává hře vysokou prioritu a bude tak mít výkonově přednost před jinými aplikacemi. Threads znamená počet vláken, nikoli jader, jak je v drtivé většině návodů uváděno. Můžete mít 4jádrový procesor, ale každé jádro může mít 2 vlákna, tedy 8 vláken, některé procesory to tak mají. Takže za -threads napište počet vláken vašeho procesoru. CSGO totiž neumí samo vyžívat všechny, defaultně využívá nevím kolik.. 2, 4? Tím skončila povinná část, nyní už jsou jen příkazy volitelné, nemusíte je tam dávat. Cl_showfps 1 vám ukáže v pravém dolním rohu informace jako ping, fps atd. Hodí se to tam mít, pomocí dalších příkazů si to můžete po obrazovce posouvat či zmenšovat. Novid je jen blbůstka, díky které se vám nebudou ukazovat úvodní obrázky při spuštění hry. Když řešíte problém se hrou, tak jsou dosti otravné.

Při pohybu myši drasticky spadnou fps, jinak běží hra plynule

Mě to způsoboval proces Overwolf a sním související procesy Overlay. Otevřete si správce úloh (ctrl+shift+esc nebo ctrl+alt+delete) a klikněte na záložku procesy. Zde si zkontrolujte, zda některý z těchto procesů neběží (má ikonku bíločerné hlavy vlka) a když ho najdete, ukončete proces, ideálně odinstalujte celý ten program. Pokud Overwolfa nemáte, může to způsobovat podobná herní aplikace, teď mě napadá třeba Raptr. V případě Windows 10 také pomáhá vypnout pár věcí: Nastavení Windows (ovládací panely) > Hraní > posuvník přepnout na Vypnuto. Pokud jste přihlášeni do té Xboxácké aplikace, tak si ji otevřete (vyhledat “Xbox” přes nabídku start), tam v nastavení najděte Game DVR a vypněte to.

FPS jsou limitovány a nemění se ani při změně nastavení grafiky

Problém se projevuje tak, že se fps striktně snaží držet určitého čísla a odskakují max o pár fps od té hodnoty. Otevřete ve hře konzoli (abyste to mohli udělat, v nastavení hry si ji musíte povolit) a napište fps_max 0, tím by vaše fps neměly mít žádný limit (fps_max 150 třeba nastaví limit 150fps a ten nebude překročen). Většinou to ale není tím, za pokus to však stojí.
Při tomto problému se fps nejčastěji drží kolem 60 a je to způsobeno zapnutou vertikální synchronizací, která jednotlivé snímky sesynchronizuje s frekvencí vašeho monitoru, ten je většinou právě 60Hz. Vypněte si ji v nastavení grafiky hry. Problém přetrvává? Tak to si ji musíte vypnout ještě v nastavení grafické karty. U nVidie: otevřete Ovládací panel Nvidia > spravovat 3D nastavení > Nastavení programu > vyberte hru > najděte si Vertikální synchronizaci a vypněte ji. V případě AMD si budete muset poradit sami. Je možné, že takové nastavení vůbec nemá a problém je tedy někde jinde.

Hra se seká i když mám výkonný pc.

U notebooku si všechny možné režimy napájení nastavte na Vysoký výkon a mějte ho zapojený v síti.

V případě, že máte přepínatelné grafiky..neboli procesor Intel (hlavní výkonnou od AMD nebo nVidie a procesor Intel, ten většinou mívá slabou integrovanou grafiku)
Ujistěte se, že je během hraní využívána ta správná a ne Intelácká. To můžete zjistit nějakým free programem který ukazuje grafem či procenty činnost grafické karty. Já využívala miniaplikaci na plochu “GPU monitor”. Když zapnete a vypnete hru, měli byste v programu u své lepší grafické karty vidět, že během hraní výkon grafické karty stoupl. Pokud zůstala nečinná a naopak ta od intelu pracuje, tak znáte důvod problému-hra nevyužívá vaši lepší GPU a jede na slabé integrované. To může mít více důvodů, od HW problému (to by se vám ale sekaly i ostatní hry) po obyčejné nastavení v systému. Budu počítat s tím, že je problém jen u této hry. V softwaru, kterým ovládáte vaši grafickou kartu si najděte přepínání grafik a přepněte u této hry na tu výkonnější GPU (nebo “Vysoký výkon”). Nevím jak to má nVidia, ale u grafiky AMD byl problém s odhadem, kterou kartu použít častý. AMD má program Catalyst Control Center. Nové verze však už ruční přepínání grafik neumožňují a když to s automatickou detekcí zvrtají a hru spustí na slabší grafice, nezbude vám proto nic jiného, než stáhnout starou verzi (třeba 14.8), která to ještě uměla a pro tuto hru si grafiky přepnout tam. Také lze přímo zakázat Intel grafiku v BIOSu, ale to berte jako poslední možnost.

Pro teď by to bylo vše, pokud máte zkušenost s řešením jiného problému, podělte se v komentářích a pomozte tak dalším lidem. Zároveň pokud čemukoli z článku nerozumíte nebo potřebujete poradit s jiným problémem, neváhejte se zeptat.


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings