Čínský zdroj 230V/12V (20KHz) 50W pro žárovky5 min čtení

50W zdroj z Číny

Objednal jsem si Ebaye dva zdroje pro použití v malých zařízeních. Když jsem se podíval dovnitř, věděl jsem, že je nemůžu použít.

Co píše Čína

Zdroj je velký 5,5 x 2,5  a na výšku taky 2,5 centimetru. Trčí z něj dva červené vodiče pro vstup 230V střídavých a dva bílé pro střídavý výstup 12V. Na kovovém obalu je uveden model YMET-50C; vstup a výstup; tepelná pojistka na 70 °C, kterou jsem nenašel; účinník 0.98 a v poslední řadě výstupní výkon 20 až 50 wattů. Samozřejmě se výrobce pyšní ochranou proti zkratu, přetížení a nemůže chybět ochrana proti přepětí.

Funkce

Funkce je jednoduchá a byla zde snaha o co nejméně součástek. Vstup 230V se usměrní čtyřmi obyčejnými diodami N4007 1A a následně dvěma tranzistory rozkmitá na cca 20 KHz. Takto rozkmitaných 230V jde na malé trafo s feritovým jádrem, kde se doufám přemění na psaných 12V střídavých. Z trafa jde napětí přímo na výstupní vodiče. Jediná ochranná “pojistka” je odpor v sérií s napájením. Doufám, že na výstupu je 12 voltů, a to protože nemám aktuálně k dispozici měřící nástroj na střídavé napětí s frekvencí 20 KHz.

Nebojte, na přívodním kabelu je pod izolačkou ukrytá pojistka 😉 .

Na tomto zapojení se mi nelíbí hlavně dvě věci. Chybějící jakákoliv pojistka na vstupu, či výstupu. A cesta 230V na plošném spoji je jen a pouze 1,65 mm od cesty 12V střídavého výstupu.

Testování

Prvně nás zajímala frekvence na které zdroj pracuje. Na čítači jsme přes 10k ochranné odpory naměřili na výstupu 20,5 KHz. V případě, že na výstupu jsou přibližně stejné a pravidelné obdelníky, lze tuto hodnotu brát vážně. Bohužel čítač po chvíli začal zobrazovat nesmysly a my přišli na to, že zdroj umřel. Pracovat na prázdno prostě neumí. Možná taky proto píše výrobce 20W až 50W a ví, že pod 20W zdroj umírá. Každopádně mám zdroje dva, a proto jdeme na test druhého.

Jelikož naše aktuální měřící přístroje nezměří napětí ani proud s frekvencí 20 KHz, jedinými nástroji jsou termokamera a wattmetr do zásuvky. Zátěží je pak kaskáda 15 ohmových rezistorů, kde každý je možno zvláště zapínat a vypínat.

Fotografie z termokamery mají stupnici “Čím větší teplota, tím tmavší červená barva”.

30 a víc nedám!

Zapojili jsem kaskádu rezistorů, wattmetr, zdroj a zapnuli termokameru. Příkon ve standy-by nebo spíše naprázdno je 2,3 W až 2,9 W. Při příkonu 20 W, což je snad plus mínus i odběr na výstupu se teplota značně zvýšila. Tranzistory a diody u nich začaly topit na teplotu okolo 45 až 55 °C. Také se lehce zahřívají výstupní vodiče.

Na termosnímku z leva: Tranzistory, diody, rezistory, kondenzátory, trafo a vstup s výstupem

Zkusili jsme tedy dostat ze zdroje udávaných 50W, ale ani po zapojení všech rezistorů (celkem nyní 1,25 ohm) si zdroj nevzal více jak 30,3 W. Při tomto provozu se ihned začaly výrazně ohřívat tranzistory, diody a výstup trafa. Teplota tranzistorů stoupla na 60 až 65 °C. Dokonce po pár minutách začaly topit i kabely. Samozřejmě jsme chtěli po zdroji nemožných 115 W, tedy pokud by byl výstup 12 V. Tento test ale ukázal, že zdroj více jak 30 W dát nikdy nemůže! Nikdy z něj nedostanete 50 W jak výrobce uvádí.

Na termosnímku z leva: Tranzistory, diody, rezistory, kondenzátory, trafo a vstup s výstupem

Pro kompletnost jsme vyfotili i spodní stranu termokamerou. Na fotkách jde vidět, že výstup trafa a vodiče výrazně hřejí.Teplota na výstupu trafa je 54 °C.

Na termosnímku zleva pájené kontakty: tranzistory, diody, rezistory, kondenzátory, trafo a rozehřátý výstup

Bohužel je velká škoda, že jsem neměl při testování měřící přístroje na 20 KHz, protože by mě a určitě i vás velmi zajímal proud a napětí na výstupu.

Co dodat…

Testování nebylo nijak rozsáhlé ani podrobné. Přesto lze říct, že zdroj je “šmejd” a nedoporučuji jej nikdy a nikde používat. Izolační vzdálenost 1,65 mm je více než nedostatečná ještě v kombinaci s žádnými pojistkami. Naprázdno zdroj nedokáže pracovat více jak 10 minut a přestane fungovat. Nejkladněji hodnotím kovovou krabičku, kterou můžete využít na vlastní plošné spoje a zařízení hned po tom, co vysypete její obsah do koše. Krabička mě vyšla na 25,- Kč. Měsíc po mé koupi prodejce zdražil na 49,- Kč.

Pokud se vám recenze líbila, budu rád za sdílení ;).

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings