Akční kamera SONY FDR-X3000 s 4K videem7 min čtení

Videokamera SONY FDR-X3000


Sony si připravilo pro mé testování opravdovou výzvu. 4K akční kamera schopná natáčet v nejtěžších podmínkách i pod vodou. To je přesně sen každého amatérského kameramana. A přesně tento sen se mi splnil.

Základní popis

Základem všeho je spojení 4K videa, objektivu Zeiss a výrobce Sony. Tato kombinace do okolí volá své kvality a zkušenosti v oblasti videotechniky.

Důležité je vysvětlit, že kamera obsahuje podvodní pouzdro (sama o sobě pod vodu nemůže) a externí display s opaskem na ruku. Kamera sice má v základu display, ten ale nezobrazuje obraz. Dokáže zobrazit jen a pouze menu kamery. V něm se dá nastavit naprosto vše, od kvality, zorného úhlu až po způsob komunikace s externím displayem.  Zato externí display má možnost mimo stejného menu nastavení kamery, zobrazovat v reálném čase i obraz. Externí display je bez jakéhokoliv dodatkového pouzdra voděvzdorný.

Videokamera umožňuje s displayem komunikovat skrze Bluetooth (zobrazuje jen nastavení videokamery), Wifi (možnost zobrazení obrazu) a režim rychlejší Wifi, která sice spotřebuje více energie, ale obraz je plynulejší a méně se zasekává.

Samotná videokamera má vlastní GPS přijímač, díky kterému vždy víte, kde jste daný snímek natočili. Tato funkce jde samozřejmě vypnout.

Pouzdro a zpracování

Kamera vypadá velmi dobře. Celá v lesklé bílé barvě. Oproti tomu externí display matně černý a celý z gumy působí levně. Kamera má veškeré kryty doplněné těsněním a krytky pasují opravdu natěsno. Nejvíce místa zabírá akumulátor. Tlačítka na kameře reagují dobře do chvíle než kameru vložíte do pouzdra. Přes tlačítka v pouzdře necítíte zpětnou vazbu, často mačkáte málo a celkově je ovládání problémové. Vše chce cvik a člověk se naučí mačkat vší silou.

Podvodní pouzdro dost kameru zvětšuje. Systém zacvaknutí pouzdra je dobře vymyšlený, ale působí, že se sám vycvakne a otevře. Na přední části krytu zůstávají kapky vody, které nejdou během koupání nijak účinně setřít.

Tělo kamery obsahuje jen základní navigační tlačítka pro orientaci v menu a tlačítko pro nahrávání. Díky červené led diodě na vrchní a zadní straně kamery vždy vidíte zda nahrává.

Celkově špatně je na tom externí display. Obraz se často zasekává a vypadává i při nastavení nejrychlejší wifi komunikace. Komunikace pod vodou okamžitě vypadne a není možné se s kamerou spojit. To je dáno zvolením 2.4 GHz frekvence pro komunikaci, která vodou neproniká ani na několik centimetrů. Pro display je dodáván pásek na ruku a dokovací stanice pro nabíjení. Pásek na ruku se sám povoluje, protože má velmi špatně navrhnut zajišťovací “výběžek”, který jednoduše přeskakuje a postupem například plavání se povoluje. Celou dobu jsem měl strach, že se display odepne úplně a klesne na dno lomu. Mimo to je display v pásku na ruku jen nacvaknutý. Otázka je za jak dlouho se zacvakávací mechanismus ošoupe a již nebude třeba v terénu na kole display dobře držet.

Další věcí je jeden nabíjecí kabel, ale dvě dvě zařízení pro nabíjení. Jeden kabel si musí člověk dodat sám.

Technická část

Jak už je jasné, kamera dokáže nahrávat v rozlišení 4K videa. Bohužel, jen při snímkovací rychlosti maximálně 30 snímků za vteřinu. Zato pokud chcete opravdu rychlý záznam, můžete si vybrat rozlišení 800 x 480 nebo 1280 x 720, kde kamera dokáže až 240 snímků za vteřinu. U FHD videa se musíte spokojit pouze s e 120 snímky za vteřinu.  Ohledně 4K videa nastává zásadní problém s SD kartou. Ta musí zvládat nepřetržitý tok informací až 100 MB/s. Bohužel žádná má karta tuto rychlost nedokáže, proto jsem byl odkázán jen na FHD záznam. Nejlepší karta co mám dokáže jen 70 MB/s a to jen když je prázdná.

V úvodu jsem zmínil perfektní Zeiss objektiv s optickou stabilizací. Objektiv má světelnost F2.8 a možnost nastavení tří ohnisek. Širkové 17 mm, 23 mm střední a 32 mm úzké. Minimální zaostřovací vzdálenost je pak 50 cm od kamery. Výhledy a akční záběry v širé přírodě nebo s pěkným výhledem je hezčí točit na nejširší ohnisko, kdežto sjezdy a například plavání na střední nebo úzké. Nejširší ohnisko už znatelně ohýbá okraje, perspektivu a horizont.

Kamera má vestavěný stereo mikrofon, který ovšem nejde využít pokud používáte pouzdro. To je dokonale utěsněno a nepropustí dovnitř naprosto žádný zvuk. Mimochodem podvodní pouzdro je až do 60 metrů pod vodou.

Akumulátor vydrží při 4k záznamu jen 50 minut se zapnutou wifi. Pokud wifi vypnete, přidáte si jen 10 minut výdrže. Při záznamu do FHD vydrží 125 minut a vypnutá wifi opět přidá 10 minut k dobru. Výhodou je, že externí display se nevybije dříve než kamera. Jeho výdrž je ale i tak jen 155 minut.

Mezi konektivitu s okolním světem má kamera micro HDMI a micro USB.

Mezi další funkce patří možnost online streamu na internet, pokud jste v dosahu wifi, možnost ovládat až 5 videokamer, rozpoznání obličeje, časosběrné snímání, snímání více snímků, vícenásobná expozice, časový kód pro střih, záznam ve smyčce a další.

Seznámení s videokamerou

Balení je podobné všem akčním kamerám. Průhledný vrch, aby kamera šla vidět a spodek schovávající příslušenství. Po vybalení je kamera jen minimálně nabitá a dodaný náramek s displayem vybitý úplně. Jako první chci tedy kameru nabít. Dodáván je ale jen jeden kabel, takže hledám svůj druhý vlastní. Po delším čekání, jsou obě zařízení nabitá a já začínám zjišťovat ovládání, funkce a celkově kameru a externí display zkoumat.

Jakmile zapnu externí display, videokamera se zapíná automaticky. Pěkná a jednoduchá funkce, ovšem mám strach aby se akumulátor v kameře nevybil jen tím, že elektronika jede a čeká signál od displaye. Po zapnutí začínám zkoumat základní menu. Ovládání je zprvu krkolomné a neustále mačkám zpět, místo potvrzení. Kvalitu jsem nastavil na 4K a kamera hlásí, že karta je moc pomalá. Musím se tedy spokojit jen s FHD videem.

Hodnocení

Kamera se díky externímu display ovládá dobře, ať je umístěna kdekoliv. Vůbec na ni nemusíte vidět a vše změníte z vlastní ruky. Menu obsahuje všechno podstatné. Kvalita FHD videa se mi nezdá příliš dobrá. Oproti tomu 4K video je perfektní, pokud kamerou moc nehýbete. Stabilizátor je spíše nižší třídy, oproti stabilizaci u jiných Sony videokamer. Fotografie vypadají hůře než z telefonu. Je to ale kamera a ne foťák. Velmi mne zklamal display, který ztratí spojení s kamerou i centimetr pod vodou. Ochrana proti vodě je perfektní jak v obale, tak bez něj.

Na konec jedno mé video

Pokud se Vám recenze líbí budeme rádi za sdílení. 😉 Díky


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings