Jak efektivně zálohovat svá data7 min čtení

Říká se, že jsou dva typy lidí. Ti, kteří o data ještě nepřišli a ti co zálohují. Pokud patříte do první skupiny, měli byste o záloze začít uvažovat. Pokud do druhé skupiny, již asi zálohujete, ale hledáte efektivnější řešení.

Technologie zálohování

Rozdělil bych to na tři základní. Každé se liší svou cenou, jednoduchostí, a hlavně bezpečností zálohy.

Druhý HDD v počítači

První skupina je zálohování na jiný harddisk ve vašem počítači. Buď již nějaký navíc máte, případně se dá jednoduše dokoupit a počítač tak rozšířit. Výhoda je v jednoduchosti zálohy, kdy máte data na dvou harddiscích v počítači. Existuje hromada programů, které umí udržovat obě složky synchronizované, a tak každou změnu ihned zkopírují do zálohy. Nejsložitější, a přesto jednoduchou věcí je tedy rozšířit počítač o další harddisk.

Velikost záleží ve všech variantách na vašich potřebách. Na střih videa se pohybujeme v desítkách TB, na fotky postačí i 1-2 TB. Na dokumenty bychom se pohybovali i jen ve stovkách GB. Platí zde pravidlo, že se za velikost platí. Například 4TB harddisk se dá dnes pořídit kolem dvou a půl tisíce korun. Menší ještě levněji.

Mezi hlavní nevýhody patří bezpečnost takto uložených dat. V případě selhání hlavního harddisku nebo SSD s operačním systémem Windows máme tedy data bezpečně uložená na druhém HDD. Ovšem v případě přepětí v síti či vady zdroje můžou odejít všechny komponenty v počítači. Včetně našeho záložního harddisku s daty. Mimo to interní záložní harddisk jede celou dobu, co náš počítač, a to jej opotřebovává a zvyšuje možnost selhání.

Varianta je to jednoduchá i uživatelsky příjemná, ale osobně bych ji nedoporučoval. Za bezpečnost našich dat ta jednoduchost nestojí.

Externí uložiště

Jedna z nejvíce rozšířených variant pro cenu, spolehlivost i bezpečnost. 4 TB externí harddisk se dá koupit kolem tří tisíc korun, takže se příliš cenově neliší od interního. Nevýhodou je potřeba pro každou zálohu harddisk najít, připojit k počítači a manuálně spustit v programu zálohu dat. Ta při větších objemech dat trvá delší dobu. Pomoct se dá připojením do USB 3.0 pokud toto rozhraní harddisk podporuje. Rychlost je pak vyšší a není třeba tolik čekat.

Výhodou ale dostaneme možnost si data uschovat i do sejfu, případně přenést na jiné pracoviště. Také se nestane (nebudeme-li jej mít nonstop připojený k počítači), že by přepětí v síti odpravilo kromě počítače i naši zálohu. Je proto důležité externí harddisk připojit, zálohovat a bezpečně odpojit. Osobně používám zálohování právě na externí harddisk a v případě potřeby jej připojím k televizi pro přehrávání, či přenesu na jiné pracoviště.

Výhodou je i možnost připlatit si za voděodolné, nárazuvzdorné či jinak odolné externí harddisky. Nevýhodou je šance poškodit ty obyčejné pádem na zem, či zalomením konektoru.

Domácí server NAS

Jak už název napovídá jedná se o server obsahující svůj vlastní malý počítač. Připojuje se k domácí internetové síti, díky čemuž k němu máte přístup z každého domácího zařízení. Lze z něj streamovat filmy až ve 4k a obsahuje spoustu funkcí. Většinou je možnost nastavit i přístup z internetu, takže máte svá data dostupná všude. Mezi další výhody patří velikost serveru. Ty jdou ve většině případů rozšířit až na 12 TB a záleží na počtu míst pro harddisky. Cenově vychází varianty kolem 6-10 tisíc korun a pozor, neobsahují v základu žádné harddisky. Ty je potřeba dle požadované velikosti samostatně dokoupit.

Nevýhodou je opět nonstop napájení a připojení k síti. V případě blesku či přepětí může odejít celý NAS server i s daty. Zde už ovšem převažují výhody včetně třeba záloh celé rodiny, přístupu odkudkoliv a velikosti prostoru.

Zálohy v cloudu

Poslední možností, kterou mnoho firem rádo nabízí je zálohování v internetu. Tzv. cloud, je zjednodušeně pronajatý prostor někde na serveru. Mezi hlavní výhody patří přístup k datům odkudkoliv ze světa, bezpečnost záloh na nejvyšším místě a jednoduchost zálohy dat. Data jsou bezpečně uložená na více harddiscích ve velké datacentru. Díky tomu při poruše HDD, obsluha vadný kus vymění a z jiného funkčního harddisku se data zkopírují na nový. Takto je záloha vždy vedená na více místech a je skoro nemožné o data v cloudu přijít. Mimo to jsou datacentra chráněná proti katastrofám, požáru a dalším vlivům. Data tam jsou opravdu jako v bavlnce.

Nevýhody je zejména rychlost přístupu k datům, která je limitována na rychlost připojení k internetu. Aktuálně dost nevýhodné na zálohy videa či fotek s kterými potřebujete najednou pracovat. Hlavní nevýhoda je většinou cena. Microsoft nabízí za 49 korun 100 GB prostoru, případně s předplatným programů pro úpravy dokumentů 1899 korun za 1TB měsíčně. Google nabízí 100 GB za 59 korun měsíčně (při předplacení na rok) nebo 2TB za 299 korun měsíčně.

Pokud je pro vás důležitý přístup ze všech zařízení je určitě dobré zvažovat tuto variantu. Ovšem za rok pronájmu prostoru u Googlu jste si mohli pořídit externí HDD, který vám i s daty již zůstane.


Pokračujte prosím na další stránku…

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 149 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings