Recenze SONY WF-1000XM3 reálná zkušenost, výdrž a pohodlí16 min čtení

Funkce, aplikace, audio 360

Funkcemi jsou sluchátka opravdu nabité a aplikace toho umí více než dostatek. Když to srovnám s konkurenčními Apple aripods pro, tak ty žádnou aplikaci ani nastavení nemají.

Úvodní obrazovka aplikace nám dává přehled o nabití jednotlivých sluchátek a dokonce i stavu nabití dokovacího pouzdra. Stav pouzdra se aktualizuje vždy při vytažení sluchátek a připojení k telefonu. Aplikace je stejná pro všechna bezdrátová sluchátka Sony. Níže pak zobrazuje aktuální režim “Adaptive Sound Control”. Funkce, která sleduje co člověk aktuálně dělá a upravuje funkci “Noise cancel” a “Ambient sound”. Pak už jen aktuální písničku a možnost základního ovládání hlasitosti a přehrávání.

Noise Cancelling

Jedná se o funkci, kterou dává Sony do většiny lepších sluchátek. Pomáhá k tomu, aby nebylo skrze sluchátka slyšet vaše okolí. Funguje na principu mikrofonů na každém sluchátku, které snímají zvuk okolí. Následně se otočí fáze tohoto zvuku a zvuk se pošle do uší. Výsledek by v ideálním případě měl v uchu tyto dva zvuky negovat, čímž dojde do vzukovodu jen čiré ticho. Realita je velmi blízká této teorii. Pokud zvolíte dobrý typ špuntu (v balení jsou celkem 4 páry silikonových a 3 páry pěnových), pak se dostáváme velmi blízko ticha. Samozřejmě u špuntových sluchátek bude vždy nějaký ten zvuk i mimo špunt skrze ucho samotné. Kvalitněji fungují už jen sluchátka přes hlavu, kde se kryje celé ucho před okolním zvukem.

Tuto funkci oceníte hlavně v kanceláři, MHD a všude, kde nefouká vítr a je hluk. Ano, s větrem si sluchátka poradit neumí, negují do uší zvuk větru dopadajícího na mikrofony.

Dokonce je zde i možnost mít naprosté ticho, ale přesto slyšet co kdo okolo říká. V aplikaci je možnost zapnout přenášení mluvení do sluchátek.

Ambient Sound

Opak funkce Noise Cancelling. Musím říct, že jsem moc nepochopil před nákupem co ta funkce je a teď musím říct, že je naprosto geniální. Tato funkce totiž pracuje tak, že bere zvuk z mikrofonů a přenáší jej do sluchátek. Je naprosto genilání třeba venku při chůzi, přecházení cesty nebo na místech kde chcete v davu trochu slyšet co se děje okolo. Pracuje tak dokonale, že vám hraje oblíbená hudba, ale okolí přitom slyšíte úplně čiště, jakoby jste žádné sluchátka vůbec neměli. Moc se mi to líbí, protože vím, že mám uši ucpané špunty, ale přitom slyším vše jakobych v uších neměl nic.

Zajímavostí pak je, že tento režim jde aktivovat vždy při akutní potřebě slyšet okolí. Dotykem a držením prstu na levém sluchátku se aktivuje tento režim a vy po dobu držení slyšíte dobře okolí a hudba se velmi ztiší. Používám to, když na mě například někdo mluví, je to rychlejší než vyndávat sluchátka nebo přepínat režimy. Případně při přecházení ulice, pokud mám zapnutý noise cancelling a neslyším okolí. Funkce ovšem funguje velmi pomalu a trvá skoro 3 vteřiny než se plně projeví (Po dotyku přichází ztišení levého sluchátka, následně pípnutí levého sluchátka, aktivace ambientního módu na levém sluchátku, následně ztichne pravé sluchátko a za další chvíli teprve pravé sluchátko přechází do ambientního módu.).

Zde musím vyzdvihnout sluchátka WF-SP800N, kde Sony zapracovalo a tento problém vyřešilo. U tohoto modelu po podržení levé plošky dochází bleskurychle ke stišení obou sluchátek a ve stejnou chvíli obě přechází do ambientního módu. Nechápu, proč to nemůže Sony opravit i u vyššího modelu.

Adaptive Sound Control

Tato inteligentní funkce v aplikaci kombinuje dvě výše uvedené funkce. Rozpoznává, co aktuálně děláte (čekání, chůze, cestování) a podle toho aktivuje dané funkce. Když například stojíte na místě a čekáte na autobus, automaticky se zapne nejvyšší míra tlumení zvuků okolo. Když cestujete, také se aktivuje maximální míra ticha. Naopak při chůzi se zapíná ambient sound, aby jste slyšeli auta a okolí. Dokonce je možnost každý tento režim si přizpůsobit dle svého.

Sound záložka

Zajímavější je obrazovka druhá se záložkou Sound. Na této obrazovce se nastavují všechny parametry zvuku. Ambient sound a Noise Cancelling už byly popsány výše. Následuje ekvalizér i s možností Clear BASS, která dodává hudbě kvalitní bassy. Ovšem sluchátka samy o sobě mají dokonalý vyvážený zvuk a není třeba výstup jakkoliv upravovat.

Když se posuneme níže, je zde zajímavá funkce analyzování uší pro audio 360. Jedná se o zajímavou funkci, která po vyfocení vašich uší bez sluchátek, dokáže tvar analyzovat a vytvořit pro vás specifický zážitek z hudby. V balení jsem dokonce dostal kupón na 3 měsíce zdarma. Ty jsem použil pro službu Deezer 360, kde je hromada písniček a zpěváků, kteří upravili své písničky do této služby. Funkce dokáže reprodukovat zvuk všude “v hlavě”. Každý zvuk je na specifickém místě a dává vám ten nejvyšší prožitek z hudby. Po třech měsících je služba za 248 korun měsíčně, což mi na poněkud omezenější obsah skladeb 360 příjde moc. Na druhou stranu aplikace Deezer pro poslech hudby, kde je dalších 76 miliónů skladeb mi přijde za tuto cenu velmi dobrá. Možnost stahovat offline a hlavně je Česky a dobře fungující. Perfektní návrhy hudby. Každopádně funkce 360 audio je jen pro občasný poslech v plné kvalitě a prožitku.

Níže se pak nachází nastavení priority spojení nebo zvuku a funkce DSEE HX. Obojí už jsme probrali dříve.

Poslední záložka “System” obsahuje spíše technické nastavení sluchátek. Sluchátka mají například senzor přiblížení, takže je možnost automaticky pozastavit přehrávání pokud se sluchátko vyndá ven.

Automatické vypnutí asi netřeba představovat. Je to funkce, která buď vypne nebo nechá zapnuté sluchátka vytažené z dokovací stanice, ovšem nenasazené na uších.

Notifikační zprávy bohužel v Češtině nejsou, ale v angličtině vám po nasazení mohou anglicky hlásit stav nabití, připojení a stavy dalších funkcí.

Každé sluchátko má dotykové tlačítko, které reaguje na dotyk a ne stisk. Nastavení těchto dotykových ploch je také možno v nastavení stylizovat podle našich představ. Osobně mi defaultní nastavení připadá ideální a nepociťuji potřebu to měnit.

Neduh těchto sluchátek je, že při stisku (1x, 2x, 3x) pípnou vždy jen jednou. Takže pokud jste se při druhém stisku dobře netrefili, jen čekáte co sluchátka udělají. Zpětná vazba je vždy jen jedno pípnutí, takže prostě nevíte zda jste se trefili správně. Toto mají naštěstí opraveny sluchátka WF-SP800N.

Závěrem

Osobně hodnotím sluchátka velmi pozitivně. Se Sony mám jen dobré zkušenosti a to jak ve zvuku sluchátek, tak kvalitě kamer (Třeba česká televize využívá kamery Sony). Velikost sluchátek mě nijak nepřekvapila, čekal jsem to vzhledem ke všem funkcím, které mají. Nikdy jsem neměl ani pocit, že by mi měly vypadnout a ani po několika hodinách mě nebolí uši. Zkoušel jsem různé špunty, ale původní nasazené mi vyhovují nejvíce. Trochu mě mrzí výdrž baterie při všech nastaveních na plný výkon, ale dá se to čekat v poměru toho, co vše musí čipy ve sluchátkách zpracovávat v reálném čase. Výdrž při vypnutém DSEE HX je dobrá a dostačuje i na delší cesty. Bohužel se Sony stále nedokázalo poprat s větrem a funkcí potlačení okolního zvuku, to prostě moc nefunguje. Zato když vítr nefouká (v MHD například), je v uších skoro naprosté ticho a klid. Sluchátka Sony jsou dobrá hlavně v nižších tónech, takže klimatizace, počítač, ventilátor nebo tramvaj slyšet nejdou. Zato třeba vysoký řev dítěte i přes potlačení okolního hluku na maximum slyšet jde.

Pokud máte pochyby nebo zvažujete i nižší (ale v mnohém nečekaně lepší, protože vyšly později) sluchátka Sony WF-SP800N, určitě se podívejte na moji recenzi, kde je velmi často porovnávám právě s tímto modelem.

Pokud hledáte sluchátka špuntová, tak toto je jistě nejlepší volba, i když ne nejlevnější. Musím poznamenat, že nejsou nijak voděodolná. Ideální na cestování, do města a na poslech hudby. Na sport bych je asi nebral. Dokonce jsem v recenzi slyšel problém s pískem někde na pláži, že se dostal i do mikrofonů.

Sony vždy byla na prvním místě v noise cancelling a obecně zpracování zvuku a technologii. Tyto sluchátka jsou podle mě prvotřídní ukázkou kvalit Sony.

Pokud ovšem toužíte po všech uvedených funkcích a ještě kvalitnějšímu Noise Cancellingu plus větší výdrži baterie a sluchátkách přes hlavu, nejlepší volbou jsou větší, ale stejně kvalitní Sony WH-1000XM4 (možná se brzy dočkáme i špuntových ve verzi 4)


Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings