Recenze klešťového multimetru Mastech s bezkontaktním měřením DC proudu7 min čtení


Vím, že jste zde čekali měření proudu, ale musím vás zklamat. Ještě Mastech umí měřit kondenzátory, a proto je musím zmínit. Referenční měření probíhalo na RLC metru, který mám k dispozici. Chyba měření kapacity je již velmi velká, proto si raději kupte RLC meter, který je na to stavěný. Dle parametrů může být chyba až 4 %, což nesplňuje ani jedno mé měření. Samozřejmě kondenzátory nejsou nové, proto reálná hodnota není stejná jako udávaná, ale RLC metru věřím o hodně více než Mastechu.

Konečně se dostáváme k tomu podstatnému. Měření DC proudu pomocí kleští. Jako v minulých měřeních jsem se dostal na místní hranice mých odporových zátěží a zdrojů. Proto nečekejte měření DC proudu o hodnotách 300A. Měření AC proudu jsem neprováděl, protože aktuálně nemám k tomuto měření vybavení. (nepočítaje tento multimetr)

Chyba měření je samozřejmě na rozsahu 400A větší při malých proudech. Všiml jsem si ovšem jedné vady na kráse v měření. Pokud proud protéká podle šipky, tak je měření dle tabulky. Pokud ovšem přiklapnete multimetr na kabel naopak, čímž proud teče proti šipce a na displayi se zobrazí mínus, přesnost se mnohonásobně sníží. Například hodnota 9,44A naměřená s průtokem proudu dle šipky na kleštích a chybou -0,11 % se při otočení kleští naopak změní na proud 9,67A s chybou 2,33 %. Parametry říkají, že chyba může být až 2 % při měření DC i AC proudu. Zde se již ale dostáváme za udanou přesnost. Proto doporučuji měřit vždy po směru proudu a šipky !

Shrnutí

Multimetr má jistě širokou škálu použití, protože měří skoro vše potřebné. Dobře se drží, vypadá moderně a pěkně. Tlačítka, kabely, otočný přepínač i mechanismus otevírání kleští vypadá bytelně. Nevýhoda je maximální otevření kleští jen 2,2 cm, což při některém měření překáží. Napájení je třemi AAA 1,5V články, které většinou nejsou součástí balení. Led dioda pro osvícení kabelu se mi zdá zbytečná. Oproti tomu nasvícení displaye často pomáhá. Přesnost měření je „jak kdy a jak kde“. Kapacitu bych s tímto multimetrem jistě neměřil. Naopak proudy, napětí a odpor měří vcelku přesně a pro orientační měření za tu cenu dostačuje. Frekvenci měří velmi přesně. Měl jsem v ruce i klešťový ampérmetr za cenu přes 5.000 Kč a musím říct, že měřil přesně jako referenční multimetr použitý v testu. Jeho přesnost byla 0,001 A. Když porovnám cenu vs. funkčnost, přesnost a vzhled, tak mohu jedině doporučit neváhat a tento multimetr si objednat. 

Jako třešničku na dortu ještě fotka vnitřku multimetru. Široký plochý pásek vede do kleští pro měření, tenký pásek (dvojlinka) vede jen k led diodě.

Pokud se vám recenze líbila, budu velmi rád za sdílení nebo „To se mi líbí“. 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 69 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings