Recenze: Kingdom Come: Deliverance6 min čtení

Boj a lukostřelba

Když už jsem se zmínil o skillování některých dovedností, musím konkrétně vyzdvihnout systém soubojů. Vidím v něm inspiraci skutečným bojem. Vybíráte z pěti směrů, kam udeřit, používáte různé finty, bodáte, blokujete, uhýbáte. Z kovářského synka se přes noc nestane vynikající šermíř a tak i vy musíte trénovat, trénovat a trénovat. Pěstní souboj je trochu chaotický, ale jinak funguje velmi podobně. I lukostřelba vyžaduje cvik, ze začátku máte velký problém něco trefit. Při dlouho natažené tětivě se rozklepete kvůli docházející stamině. Je proto třeba namířit, natáhnout a rovnou vystřelit, podobně jako ve skutečnosti.

Každá postavička je na tom s bojovými dovednostmi jinak – je rozdíl narazit na hospodského rváče nebo na po zuby ozbrojeného Kumána. Na oba však můžete natrefit v kterékoli části hry, žádné postupné zvyšování náročnosti zde neexistuje. I tak to ale neznamená, že končíte. V některých případech můžete požádat o pomoc jiné, můžete se posilnit lektvary nebo utéct a úkol splnit později, až budete připraveni.

Nejen vedlejší questy baví

S úkoly si autoři vyhráli jako se vším ostatním. Takových, kdy máte jít někoho zabít, je spíše méně. Místo toho se připravte na pátrání po čarodějnicích, zesměšnění jistého kata, shánění svatebních darů, plení klášterní zahrady nebo třeba zbavení se vysokého církevního hodnostáře.

Boje si samozřejmě užijete také dostatek ať už při lovu lapků, během menších bitev či při dobývání hradu. Popravdě mi ale bitvy připadaly hodně nepřehledné a dobývání zbytečně krátké.

Vedle toho si můžete zahrát kostky, nabrousit si meč na brusném kole nebo si namíchat nějaký ten lektvar a mnoho dalšího.

Grafika a hudba umocňují požitek ze hry

Graficky je hra na vysoké úrovni a doplňuje ji zdařilý soundtrack. To už se však těžko popisuje slovy, nejlepší je se rovnou pustit do hraní a vyzkoušet si to osobně.

Má cenu s touto hrou ztrácet čas?

Jednoznačně ano. Hra má své mouchy – mohu jmenovat přinejmenším její náročnost při začátcích, ale až otravnou jednoduchost ke konci a také nedomyšlený peněžní systém (brzy si vyděláte víc, než je možné utratit). A rozhodně nesedne každému. Její přednosti jsou ale jasné – spojení s českou historií, krásné prostředí, působivá hudba i cutscény a hlavně ta hratelnost a možnosti, které nabízí.

A pokud už se vám zdá příliš jednoduchá, nedávno vyšel hardcore mód. Doporučuji.


Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings