Jednoduchá pravidla jak se chovat k Li-Ion akumulátoru11 min čtení

Nabíjení

Jak jsem se zmiňoval na předchozí stránce. Pro nabíjení doporučuji používat výhradně nabíječky k tomu určené. V případě malých vlastních zařízení bych doporučil čip TP4056 (datasheet TP4056). Ten je určen pro nabíjení jednoho Li-ion akumulátoru. Má možnost sledování teploty, nastavení nabíjecího proudu a výstup pro dvě barvy LED na signalizaci stavu nabíjení. Sám jsem tento obvod mnohokrát využil. Má jeden malý nedostatek. Pokud jej dobře kondíkama neodfiltrujete, tak se rád rozkmitá. Taky datasheet není extra obsáhlý.

Každopádně ať použijete TP4056 nebo jakýkoliv vlastní obvod, vždy je dobré dodržet následující:

  • Maximální nebo spíše doporučený nabíjecí proud uvedený v datasheetu akumulátoru
  • Maximální napětí 4,2 V (nebo 4,1 V pokud obvod sám nevypne napájení)
  • Vhodné je i sledování teploty aku a její odpojení v případě vysoké teploty

Vysoká teplota akumulátoru nijak nesvědčí, ale o tom budu ještě povídat za chvíli.

Vybíjení

Vše se ve své podstatě shoduje s nabíjením, pouze je vše negované. Opět se hodí elektronika, která zabrání vybití pod 2,5 V (nebo napětí dle datasheetu výrobce). Opět je dobré sledovat teplotu aku. Opět je dobré dodržovat doporučený vybíjecí proud aku.

Ochranná elektronika

Jedná se o velmi, ale velmi užitečnou věc, kterou začátečníkům více než doporučuji. Ochranná elektronika se rozlišuje hlavně na akupacky a na jednotlivé články. Pokud mám zařízení, kde je jeden článek, tak použiji pouze elektroniku pro jednu li-ion. Pokud mám ale akupack s více články, určitě nebude mít každý z nich samostatnou elektroniku, ale použiji jednu společnou pro celý akupack.

Samostatným tématem, které stále slýchám je elektronika v aku 18650. To je jeden z důvodů proč sepisuji tento článek. Neustále psát na Facebook, jak to je doopravdy a neustále se hádat o pravdě mě už nebaví. Často radí lidé, kteří aku 18650 nikdy neviděli, ale zaručeně ví vše o ní. Takže: Akumulátory 18650 elektroniku mají i nemají. Záleží co za článek se vám dostal do ruky. Tyto aku se rozdělují na tzv. průmyslové a pro domácí použití. Například akumulátor pro průmyslové využití Samsung 2500 mAh ochranou elektroniku nemá, protože se počítá s průmyslovým využitím například v akupacku, kde bude elektronika pro všechny články najednou. Taky se počítá s tím, že nápis průmyslový akumulátor odradí člověka koupit si jej pro domácí použití. Zato třeba akumulátor Samsung 2600 mAh s ochrannou elektronikou už elektroniku obsahuje, protože se počítá s použitím ve svítilně, kde by mohlo dojít k úplnému vybití. Také jej bude používat člověk neznalý elektronice, a proto je ochrana potřeba. Doufám, že již skončí doba hádek ohledně toho zda 18650 elektroniku má čí ne. Elektronika je poloměru článku, takže se často umisťuje pod čepičku nebo na spodní stranu článku. Díky tomu je článek o cca 1-2 mm delší. Elektronika se skládá z většinou dvojitého mosfetu a speciálního procesoru, který sleduje horní a spodní hranici napětí a proud. Díky tomu odpojí akumulátor při nadproudu, přepětí a podpětí.

Teplota

Jedné věci jsem si povšiml více. Teplota je zásadní vrah akumulátorů v notebooku. Rozebíral jsem mnoho notebookových akumulátorů a články blíže ke zdroji tepla měly až o 70 % menší kapacitu než články na studené straně. Je přitom úplně jedno, kde je plus a kde mínus. Největší rozdíl byl u notebooku přítelkyně, kde články u výfuku ventilátoru měly 70 mAh při teplotách okolo 70°C. A články u mechaniky kde bývalo většinou 35-45°C měly 900 mAh. Jelikož jsou ale akumulátory v sérii, využitelná kapacita celého akupacku je 70 mAh. Napadla mne myšlenka vyndat akumulátor, aby nebyl zbytečně v teple. Dotázal jsem se tedy výrobce notebooků Asus (i když má přítelkyně HP) s dotazem, zda je problém používat notebook bez akumulátoru. Odpověď byla jednoznačná. “Žádný náš adaptér k notebooku není stavěn na provoz bez baterie.” To znamená, že výrobce počítá s vykrýváním špiček pomocí aku. Jelikož má přítelkyně herní notebook, adaptér špičky nevykryje a akumulátor se bude dále péct v 70 i více °C.

Paralelně/sériově

Dost ožehavé téma. Sériově se nám sice zvyšuje napětí, ale roste náročnost nabíjení. Paralelně roste kapacita, ale napětí je pořád stejné. Nejlepší variantou je používat sériově nebo paralelně, dle potřeby. ALE ! nabíjet články pomocí balanceru, který dokáže regulovat nabíjení jednotlivých článků, čímž nabije všechny stejně. Pokud budeme nabíjet články sériově, tak se časem jejich kapacita rozejde a rapidně se sníží kapacita celého akupacku. Balancování je využito v notebookových akumulátorech a v lepších aku ve vysílačkách. Samozřejmě může být použito i ve vrtačkách (s li-ion aku) nebo kdekoliv jinde. Nabíjet více jak dvě aku v sérii bez balancování bych určitě nedoporučoval.

Vybít do nuly a nabít do plna

Také jedna z často řešených věcí. U li-ion aku už není potřeba tzv. formovat kapacitu. Výrobci doporučují v zařízení aku úplně vybít a úplně nabít alespoň 3x. Je to z důvodu kalibrace zobrazení procent nabití jak u telefonu, tak u notebooku. Hlubší význam to nemá. Testoval jsem aku do notebooku a po 9-ti cyklech úplného nabití a vybití neklesla kapacita o více jak 4 %. Takže se kalibrace tímto způsobem určitě nebojte, ovšem v případě, že aku hned po vybití opět nabijete.

Skladování

Zde jsem osobně nic netestoval, ale jsem názoru, že nejlepší hladina nabití pro aku při skladování je 80 %. Rozhodně by neměla spadnout pod 40 %. Skladování při 100 % nabití určitě neprospívá životnosti. Dokonce jsem se dočetl, že udržovat aku při 40 % dává 3x větší životnost kapacity oproti skladování při 100 %. Je ale jednodušší hlídat 80 % nabití než 40 %, protože z 80 % je čas aku uhlídat, kdežto s 40 % se může stát že než si vzpomeneme na nabíjení, tak aku umře podvybitím. Každopádně se doporučuje každé 3 měsíce akumulátor zkontrolovat, popřípadě dobít.


V případě, že si vzpomenu na další dobré rady ohledně práce s li-ion akumulátory nebo mě někdo k nějaké podstatné informaci nakopne v komentářích, tak vše doplním. Zatím doufám, že jsem vše dobře a srozumitelně popsal i pro amatéry a neurazil profesionály. Pokud se vám tento článek líbil, budu rád za sdílení nebo like. 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Buďte první kdo napíše komentář

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings