Jak vybrat powerbanku a nenaletět podvodům6 min čtení

Jak tedy vybrat tu správnou?

Zde se bohužel musím přiznat, že sám přesně nevím. Kupující nevidí dovnitř powerbanky a neví jaké baterie tam výrobce nacpal. Zda nějaké levné čínské nebo kvalitní. Trh je zavalen nekvalitními bateriemi bez kapacity a je problém poznat dobrý výrobek. Naštěstí existuje internet a lidé, kteří powerbanky testovali.

Shrnu tedy pár mých poznatků.

 1. Moc lehké powebanky jsou podezřelé.
 2. Extrémní kapacita je podezřelá
 3. Extrémní kapacita a malá velikost je podezřelá
 4. Nízká cena a velká kapacita je vyloučená

Aby byl článek kompletní, dovolím si popsat i aktuální jedničky na trhu. Výběr je čistě podle výsledků testů, které jsem našel na internetu.

1. Xiaomi NDY-02-AL Silver

getthumbnail

Aktuálně absolutní jednička mezi powerbankami. Udávaná kapacita je 16 000 mAh a reálná 14 000 mAh. Je z hliníkového těla a její váha je něco málo přes 340g. Velikost, design, kapacita a kvalita ji dělá jedničkou na trhu za cenu okolo 800,- Kč

2. Genius ECO-u1200 Black

f93f528075fccf74751a7f619d79735a

Na druhém místě je sice dražší powerbanka ( 1100,- Kč ), ale zato tenká a elegantní. Její udávaná kapacita je 12 000 mAh a reálná je 11 000 mAh, což taky není málo. Cena je vysoká, protože místo válcovitých baterií musely být použity dražší tenké baterie. Je také vyrobena z kvalitního hliníku, ale celá váží neuvěřitelných 500 gramů.

Alternativa TOMO Portable Power Bank

Jako alternativu nabídnu jen obal na baterie. Osobně ho mám doma! Jedná se o powerbanku, do které se vkládají ony 3,7V baterie. Ty už si musíte ale sehnat a koupit sami, například zde. Je jen na vás jakou bude mít powerbanka kapacitu a jak kvalitní baterie do ní dáte.

Výhody jsou nesporné. Powerbanka funguje i s jedinou baterií, se dvěmi, třemi nebo klidně všemi čtyřmi najednou. Má ochranu proti přepólovaní baterie i proti zkratu na výstupu. Výstupy jsou dva a to 1A a 2A. Na displayi jde vidět aktuální nabití každé baterie a taky každá zvlášť se nabíjí. Při připojení telefonu zobrazuje napětí na USB konektoru a proud tekoucí do zařízení. Kryt se jednoduše vysunuje a tak výměna baterie je jednoduchá.

Dokonce jsem aktuálně zjistil, že se mimo powerbanky na čtyři kusy baterií vyrábí i modely pro tři nebo dvě baterie. Je tedy na vás jak velkou powerbanku chcete. Koukněte se na můj článek “Recenze TOMO powerbanky“.

Nakonec ještě TOP tři powerbanky, které aktuálně letí na Heureka.cz


Pokud se vám článek a recenze líbila dejte like nebo sdílejte 😉

Jak bude reklama vypadat?

Reklama zde napořád jen za 79 Kč?

Zobrazit formulář pro nákup

Readers Comments (28)

 1. Chci se zeptat, odkdy je reálná kapacita u Xiaomi 16000 powerbanky 14 000mAh, když ona zmíněná účinnost 70 – 85% by odpovídala maximálně 11 400mAh a to výrobce ještě sám na powerbance uvádí 10 400mAh jako min. reálná kapacita. To asi neznáte správný postup výpočtu nebo nezapočítáváte všechny hodnoty. Jinak je fajn, že alespoň někdo se zabývá touto problematikou klamavého značení kapacit…

  Odpovědět
  • Václav Vlček 19. 11. 2016 @ 12:32

   Jedná se o hodnotu, která vyšla v testu powerbank. Ten test jsem ale nedělal já, pouze vycházím z hodnot, které v testech vyšly. Navíc jsem se nechtěl pouštět do úplných detailů. Jde o to, že kapacita je vůči napětí článků (3,7V) a ne vůči napětí USB (5V) pak ještě ona účinnost měniče v powerbance, účinnost měniče v telefonu apod. Myslím, že lidem stačí vědět tento základ a většinu ani nezajímá technika tak do hloubky.

   Zjednodušeně test probíhal tak, že se k powerbance připojila zátěž cca 1,2A. Takto se z powerbanky dostalo 14 Ah což teoreticky odpovídá. Pokud je účinnost 85%, tak z udávaných 16 Ah máme 13,6 Ah. Takže byla při testu dokonce účinnost vyšší než 85%.

   Odpovědět
   • Nevím čím je to dáno, ale proč vždy odborné články píší ty co nemají žádnou odbornost?

    16000 (mAh) x 3,7 (V) = 59200 Wh 59200 (Wh) / 5 (V) = 11840 mAh Takže při 5V při 100% účinnosti měniče (naprosto nereálné) nidy nevyleze ani o malinko více než 11840mAh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpovědět
    • Mistr MUHEHECH, mám dojem, že 16000 mAh x 3,7 V = 59200 mWh.

     Odpovědět
    • Takto je to přesně. Často výrobce uvádí kapacitu baterii a zamenuje ji za kapacitu powerbanky. Jenze kdyz ma baterie nizsi napeti, tak pri vystupu 5V je kapacita adekvátne snizena. (*3,7 / 5) Prepocet na Wh a zpet na Ah pri 5V.

     Odpovědět
 2. z vlastní zkušenosti mohu doporučit 20000 mAh od Pineng, kterou používám víc než rok, power banka je sice rozměrná a těžká že není vhodná k nošení ve volnějších gatích, telefon s 2000 mAh nabiju snad i 7-8 většinou pohotovostně zaplý, má lcd displej s ukazatelem procent, u kterého stále nesvítí podsvícení jako u některých jiných kde jsou zbytečně supersvítivé led diody

  Odpovědět
 3. Ok, tak kvalitu bateriových článků jsme si tu probrali, mě, jako uživatele zajímá, do kolika % nabije powerbanka telefon. Moje letitá 3500mAh od PowerMonkey mi nabije telefon 1*100% + 1*80% po té umře. Nějaká noname 12000mAh to zvládá dle nálady někde mezi 60-80% 3*. To jen pro to, že to má vypatlanou elektroniku s automatickým zapnutím i vypnutím. Na tuto vlastnost narážím docela často. Tato vlastnost vesměs znemožňuje nabít BT sluchátka nebo handsfree, ty totiž mají malou baterii a tudíž malý nabíjecí proud. Při nabíjení někde v 40% se mi dnešní nabíječky vypínají jako že je hotovo. Taktéž pohánět takovou powerbankou USB reproduktory je v podstatě nemožné, tedy pokud nevyžadujete při přehrávání 2s pauzy s lupnutím v reproduktorech. Problém je, že před koupí není možno zjistit, zad-li powerbanka umí plně nabít i BT fandsfree. Neříkám že by to mělo být hlavní téma recenze, ale nějaká zmínka by se hodila.

  Odpovědět
  • Nikita Lieselotte Bretschneider 31. 8. 2017 @ 13:43

   Dá se to snadno obejít pokud si uděláte kabel. USB zařízení se detekují jako USB2.0/USB1.2 podle toho, kterou nohu z těch dvou datových přitáhnou přes rezistor tuším na +5V (možná na zem, už si to nepamatuji). Každopádně tímhle se powerbanky zapínají. Pak jedou dokud si zařízení bere nějaký větší proud. Je asi zřejmé, jak udržet powerbanku zapnutou dokud nevytáhnu nabíjecí kabel. Vtipné je, že není moc chytré takový kabel potom zapojit do pc. Usb stack začne házet celkem zábavné errory…protože rezistor jaxi nezvládne enumeraci :3 :3

   Odpovědět
   • Osobně mám powerbanku, kde se sleduje proud do každého USB portu zvlášť a podle toho se zapíná powerbanka. Funguje to tak, že co několik vteřin zapne na chvíli dc/dc měnič a měří proud. Neteče nic tak jej zase na chvíli vypne. Takto se testuje zda je v usb nějaké zařízení.

    Odpovědět
    • Dobry den a o jakou powerbanku se jedna? Mam stejny problem. Potrebuji zabrani powerbance ve vypnuti kvuli napajeni gps lokatoru, dokud nebude zcela prazdna.

     Odpovědět
     • Václav Vlček 20. 3. 2019 @ 17:59

      Dobrý den, jedná se o mnou recenzovanou powerbanku TOMO. Na webu je i článek, kde popisuji úpravu této powerbanky.

 4. Li-Ion články rozhodně nejsou nejrozšířenější v powerbankách. Li-Pol jsou osazovány častěji. Z důvodu mnohem lepší tvarovatelnosti, výrazně nižší hmotnosti, vyšší hustotě (více energie ve stejném prostoru), delší životnosti, vyššímu nabíjecímu i vybíjecímu proudu.

  Odpovědět
 5. Pokud nekupujete na tržnici nebo na expresu, slevomatech… tak vás o moc mAh neoberou. BTW. kapacita je jedním z mnoha parametrů a zmého pohledu jeden z nejnezajímavějších. Co takhle nabíjecí proud? Kolik asi tak hodin budu nabíjet 12.000mAh power banku když má na vstupu 0,7A max? Ano, více než 24hod!. Na co je mi pěkná powerbanka se super kapacitou když má na výstupu jen 1A? Když si pustím v telefonu navigaci a budu mít zapnutá data, tak telefon má okamžitou spotřebu okolo 1,6A…

  Odpovědět
  • 12000@3.7V se při vstupu 700mAh@5V bude nabíjet déle než 24h? Zajímavý propočet.

   Odpovědět
   • Ok, takže prvních 20% a posledních cca 20% se nabíjí stejně rychle jako těch 60% :D. Lithiový článek se nabíjí 5V. 3,7V ho fakt nenabije, určitě ne na 4,2V nebo u nových článků na 4,35V.

    Odpovědět
 6. Za sebe můžu doporučit si powerbanku složit z těchto dílů:
  https://www.dx.com/p/zndiy-bry-diy-dc-7-5v-28v-to-5v-3a-usb-voltage-step-down-regulator-power-module-blue-397579#.WDBRxyHhWkA
  https://www.avacom.cz/csb-12v-7-2ah-oloveny-akumulator-deepcycle-agm-f2
  Dobíjet ji lze jakýmkoli trafem, které má 12V a 500mA.
  Jedinou nevýhodou je, že vám utrhne kapsu.

  Odpovědět
  • Nikita Lieselotte Bretschneider 31. 8. 2017 @ 13:54

   No, doporučuji spíš kouknout na http://www.hezkyden.cz, mají tam vnitřek z powerbanky za nějakých 30Kč. Mám to vyzkoušené, funguje. Články jsem použila z vyřazeného notebookového accu, pochopitelně byla v háji jedna sekce, takže mám šest článků paralelně. Celé jsem to narvala do krabičky na mýdlo, kde mám navíc vytažený konektor na nabíjení akumulátorů něčím, co do toho rve trochu rozumný proud, protože nabíjet to přes USB, tak se nedočkám nikdy a step-up konvertor na 12V, protože z 12V se mi dobíjí rádio od Kenwoodů a je to i vhodné na světlo. Jo a za accu je vhodné nacpat pojistku, což v powerbankách obvykle nebývá…

   Odpovědět
 7. Mě osobně by zajímalo proč veškeré spotřebiče, řeší nabíjení přes DC/DC měniče, to je správná věc, ale po nabití by šlo u většiny zařízení, řešit provoz bez DC/DC měniče, přímý provoz z externiho zdoje tj. batery to batery a jedná se o pár součástek ve zdoji elektroniky. A USB by to sneslo.

  Odpovědět
  • Chápu co chcete říct, ale logicky, to nejde. Li-ion / li-pol články mají naominální napětí 3,7V a nabíjí se 5V. Lifepo4 mají cca. 4V a také se nabíjí napětím lehce přes 5V. Olověný akumulátor má 2V články a také se nabíjí cca. 2,2V, Ni-Cd/ Ni-MH 1,2V a nabíjí se proudem okolo 1,5V. S tím se bohužel nehne. Pokoušel jsem se o powerbanku kde by měnič nezvyšoval napětí, ale snižoval (2 lithiové články v sérii) a výsledek byl horší než při zvyšovaní. Články se nerovnoměrně vybíjely a ve výsledku účinnost byla horší než při zvyšování napětí.

   Odpovědět
   • Václav Vlček 22. 11. 2016 @ 6:50

    Mimo to, normálně dáváte baterie paralelně a sčítá se kapacita. Když jste je dal sériově kapacita se nezměnila. Pokud by se využívalo snižování napětí, muselo by být 2x více baterií pro stejnou kapacitu což je zase dost velké zvětšení powerbanky.

    Odpovědět
    • Toto tvrzení je nesprávně.
     Dvě baterie = dvojnásobná kapacita [Wh] = C [Ah] * Un[V]. A je jedno jestli sériově nebo paralelně.

     Odpovědět
     • Václav Vlček 24. 11. 2016 @ 17:07

      Chcete tvrdit, že pokud mám dvě baterie a každá má 1Ah, tak seriově budu mít 2Ah a 7,4V a paralelně bych měl taky 2Ah a 3,7V ?

     • Maximumspeed77 27. 11. 2016 @ 9:33

      Tak kapacita se scita samozrejme pouze pokud clanky zapojim paralelne, ale kdyz je zapojim do serie tak bych mel pres DC>DC menic na vystupu ziskat stejnou energii jako ze ze 2 clanku paralelne. Take jeste neuvazujete ze nabijeci i vybijeci cyklus baterie rozhodne nema 100% ucinnost + k tomu ztraty na DC>DC prevodu.

    • Tak především v jednom případě se bavíte o Wh, a ve druhým o Ah. Správně je to o Wh a to právě proto že je jedno na jaké napěťové úrovni je výstup… Když pak baterie dáte do serie a za to step-down měnič jste (pokud zanedbám účinnost měniče) na stejných Ah jako když jsou články paralelně a to tím chtěl Jan patrně říci…

     Odpovědět
 8. no nez vy blbeckove pochopite ze powersracky jsou k hovnu to ja budu mit v mobilu a noteboku a hodinkach atomovou baterii

  volove kuptesi radeji solarni panel 20watovy stim nabijete tablet mobila na max 100% za slunecneho pocasi

  Odpovědět
 9. Podobný článek vyšel i na mém webu, kde popisuji jak vybrat spolehlivou powerbanku v Číně. Také jsem došel k názoru, že Xiaomi je pravděpodobně nejlepší volba 🙂

  Odpovědět
 10. Autor problematice moc nerozumí. Obecně má pravdu, že za 350 korun nesežene powerbanku o kapacitě 20 000mAh. Ale. Za prvé operuje zcela nesmyslnými cenami Li-ion akumulátorů typu 18 650. Ceny jím uváděné jsou tzv. koncové pro člověka z ulice. Z Číny lze stejné články (originály, nakupuji často a dlouhodobě, je zbytečné zde operovat termínem fake výrobek a podobně) sehnat od 50 korun kus. Takže nákladová cena výrobce je ještě mnohem nižší, protože odebírá obrovské množství. Tak může být třeba 20 korun za kus. A pak je optika ceny zcela jiná. Další fakt s kterým operuje autor článku je velikost akumulátoru. Také mylná. Dnes už se častěji používají akumulátory typu Li-pol, které nejsou válcové. Mají většinou tvar obdélníku libovolné výšky, šířky. Takže powerbanka může být placatá, štíhlá a přesto mít udávanou kapacitu. bylo by dobré, aby se autor před psaním odborného textu pozeptal lidí, kteří problematice více rozumí. Mate lidi.

  Odpovědět
 11. fajn clanek, je to presne jak pises, tyhle levny smejdy nic nevydrzi a nic nenabijou. ja muzu doporucit znacku Anker, nejsou v cechach moc znamy ale v americe je to nejprodavanejsi znacka a jsem s ni maximalne spokojenej. konkretne jsem kupoval Anker powercore 20100 tady: https://www.alfapower.cz/power-banky/anker-powercore-20100-mah-power-banka/

  Odpovědět

Přidej komentář.

Vaš e-mail nebude zveřejněn.


*


Privacy Policy Settings